Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Kryzys na granicy. Kolejna zorganizowana grupa migrantów zmierza w stronę Kuźnicy
Maria Glinka
Maria Glinka 14.11.2021 16:05

Kryzys na granicy. Kolejna zorganizowana grupa migrantów zmierza w stronę Kuźnicy

Twitter/Maciej Wąsik
Twitter/Maciej Wąsik

Służby białoruskie znów koordynują ruchy przy granicy. Białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan poinformował na Twitterze, że kolejna zorganizowana grupa migrantów kieruje się w stronę przejścia granicznego w Kuźnicy.

O nowych migrantach tuż przy granicy wspomniał także wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Niewykluczone, że niebawem dojdzie do kolejnej, masowej próby wtargnięcia na terytorium Polski.

Specjalne instrukcje, wręczanie gazu. Polskie służby "w gotowości do działania"

Z relacji Straży Granicznej wynika, że po "spokojnej nocy" na terenach przygranicznych nie ma już śladu. Wśród migrantów ma panować "poruszenie". O tym, czym rzucali w stronę polskich funkcjonariuszy można przeczytać tutaj

"W rejonie obozowiska w Kuźnicy [...] obserwujemy, że w to miejsce dysponowane są kolejne grupy uzbrojonych funkcjonariuszy służb białoruskich", czytamy w porannym komunikacie Straży Granicznej na Twitterze.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Z obserwacji polskich służb wynika, że cudzoziemcy otrzymują od białoruskich funkcjonariuszy nie tylko specjalne instrukcje, lecz także sprzęt i gaz. "Widać, że strona białoruska przygotowuje się dzisiaj na dużą próbę forsowania granicy. Nasze siły są w gotowości do działania", czytamy we wpisie.

Migranci gromadzą się przy stacji benzynowej. Cel? Kuźnica

Po kilku godzinach akcja przybrała na sile. O nowych ruchach przy granicy poinformował białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan. 

"Kolejna duża, zorganizowana grupa migrantów przybyła na miejsce zbiórki obok stacji benzynowej Belorusneft i teraz kieruje się w stronę przejścia granicznego w Kuźnicy", czytamy we wpisie dziennikarza na Twitterze.

O poruszeniu po stronie białoruskiej mówił także wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Na zdjęciu, które opublikował na Twitterze widać, jak tłum migrantów przemieszcza się wzdłuż zapory.

Prowokacyjne komunikaty. Polskie służby ostrzegają: to kłamstwo

W sobotę wieczorem minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował, że wśród migrantów krążą plotki, jakoby Polska zgodziła się na ich przejazd tranzytem do Niemiec. Akcja miałaby się odbyć w poniedziałek 15 listopada. "To kłamstwo", czytamy we wpisie szefa MSWiA.

Polski rząd wysyłał alerty RCB do migrantów w języku angielskim, aby nie wierzyli białoruskim służbom, ponieważ Polska nie pozwoli na przekroczenie granicy. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule. Jednak mimo tego Białorusini kontynuują akcję dezinformacyjną.

Dlatego też strona polska postanowiła wypuścić specjalny komunikat tuż przy granicy. Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, przekazał, że migranci są informowani o braku zgody Polski "na przepuszczenie migrantów do Niemiec".

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl Źródło: Twitter