Goniec.pl
Twitter/Terytorialsi

Twitter/Terytorialsi

Rzecznik KGP: służby białoruskie podają migrantom wódkę

13 Listopada 2021

(Ostatnia zmiana: 22 Listopada 2021)

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji, zdradził szczegóły prowokacji na granicy z Białorusią. Z jego obserwacji wynika, że służby donoszą migrantom wódkę, aby byli bardziej agresywni. Wspomniał także o celowym umieszczaniu dzieci i kobiet tuż przy zaporze.

Służby oddają także "zastraszające strzały" zarówno w stronę funkcjonariuszy, jak i pojazdów. W związku z tym podjęto decyzję o wzmocnieniu ochrony polskiej granicy wschodniej.

Kaczyński

SE: Kaczyński ma już potencjalne kandydatki na prezydenta

CZYTAJ DALEJ

Wódka dla migrantów. Rzecznik KGP o prowokacjach ze strony reżimu białoruskiego

Kryzys na granicy z Białorusią trwa. Obecnie przy zaporze służbę pełni około 15 tys. funkcjonariuszy. Z najnowszych obserwacji wynika, że po stronie białoruskiej koczuje około tysiąca migrantów.

Choć do największej próby sforsowania polskiej granicy doszło w poniedziałek 8 listopada, to sytuacja staje się z każdym dniem coraz bardziej niepokojąca. O tym, jakie "nieracjonalne" działania podejmuje strona białoruska, opowiadał insp. Mariusz Ciarka, rzecznik KGP, w podcaście "Machina Władzy" Radia Zet.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

- Jesteśmy tam świadkami dziwnych scen inspirowanych przez reżim. To jest np. donoszenie wieczorem migrantom wódki, aby po alkoholu byli jeszcze bardziej agresywni - przyznał funkcjonariusz. 

To jednak nie wszystko. Służby białoruskie mają także celowo ustawiać tuż przy płocie dzieci i kobiety, aby wzbudzały większe emocje. Insp. Ciarka zwrócił uwagę, że "młodzi mężczyźni" są lokowani "dopiero z tyłu".

O tym, jakie instrukcje mają otrzymywać migranci od służb białoruskich, wspomniał także Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Niewiarygodne, co dzieje się tuż za polską granicą. Właśnie się okazało

Slajd 1 z 6

Twitter/Stanisław Żaryn

Rozbudowa obozu. Nowe namioty tuż przy granicy

Obóz migrantów, który powstał w poniedziałek, jest rozbudowywany. Pojawiły się namioty i agregaty prądotwrócze. Twitter/Stanisław Żaryn

Migranci atakują funkcjonariuszy, a do granicy są przyprowadzani karabinami

Przy zaporze dochodzi także do ataków. - To są sytuacje związane z rzucaniem w kierunku policjantów kamieni, belek - wyliczał rzecznik KGP. Nagranie takiego zdarzenia udostępniła podlaska policja na Twitterze.

Z obserwacji insp. Ciarki wynika, że migranci koczujący przy granicy nie mogą bez zgody białoruskich służb podejmować żadnych samodzielnych czynności. - Te osoby są pod kolbami karabinów przemieszczane pod linię graniczną - zdradził.

Zdarzają się także bardziej niebezpieczne sytuacje. - Funkcjonariusze służb białoruskich potrafią celować kolbami w kierunku ludzi, których wepchnęli na linię granicy, ale też w kierunku naszych funkcjonariuszy, żołnierzy, oddając strzały na sucho, a więc bez przeładowanego naboju - przekonywał rzecznik KGP.

Służby białoruskie oddają także strzały w powietrze, co zdaniem insp. Ciarki ma na celu "zastraszenie" nie tylko migrantów, lecz także polskich funkcjonariuszy. Poza tym przy granicy z Polską powstają "dziwne budowle wojskowe". Zdaniem rzecznika KGP zachowania reżimu białoruskiego są "nieprzewidywalne".

W związku z zaostrzeniem sytuacji przy zaporze policjanci, którzy pełnili służbę w trakcie marszów z okazji Święta Niepodległości, tuż po zakończeniu pracy udali się na granicę polsko-białoruską. Na miejscu pojawiło się 800 policjantów, w tym 100 z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego, o czym więcej można przeczytać w tym artykule.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Radio Zet

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda zwołał na piątek posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Czytaj więcej >
Niedzielski, Morawiecki

Wiadomości

Kwarantanna skrócona. Rozporządzenie ministerstwa zdrowia wchodzi w życie

Czytaj więcej >
Paweł Wojtunik

Wiadomości

Paweł Wojtunik oferuje 20 tysięcy za pomoc w schwytaniu sprawców ataku na jego bliskich

Czytaj więcej >
SOR Lubin

Wiadomości

Poseł KO pokazał realia pracy szpitali. Sparaliżowane SORy i kolejki karetek stają się faktem

Czytaj więcej >
Adam Niedzielski podjął decyzję, że dawkę przypominającą będą mogły przyjmować dzieci, który skończyły 16 lat

Wiadomości

Ministerstwo Zdrowia wydało ważny komunikat. Zmiana zasad dawki przypominającej

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński odbiera nagrodę za zmarłego brata i docenia dokonania Lecha Wałęsy

Wiadomości

Człowiekiem 30-lecia "Wprost" został Lech Kaczyński, a prezes PiS ze sceny docenia dokonania Lecha Wałęsy

Czytaj więcej >