Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > SE: Kaczyński ma już potencjalne kandydatki na prezydenta
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 13.11.2021 15:20

SE: Kaczyński ma już potencjalne kandydatki na prezydenta

Kaczyński
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Jarosław Kaczyński nie próżnuje i już szykuje się do kolejnych wyborów prezydenckich. Jak donosi "Super Express", prezes Prawa i Sprawiedliwości ma już nawet dwie główne kandydatki, które mogą stanąć w walce o fotel prezydenta. Są nimi była premier Beata Szydło oraz marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Wbrew pozorom, najnowszym zmartwieniem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego wcale nie jest kryzys migracyjny, a to, kogo partia wystawi w przypadających na 2025 rok wyborach prezydenckich.

Jak donosi "Super Express", wicepremier ds. bezpieczeństwa po dwóch kadencjach Andrzeja Dudy tym razem postawi na kobietę. Główna walka o przychylność prezesa rozegra się pomiędzy byłą premier Beatą Szydło oraz marszałek Sejmu Elżbietą Witek.

Szydło i Witek stoczą bój o kandydaturę

- Witek dzielnie buduje swoje otoczenie. Ma poparcie m.in. marszałka Terleckiego. Jej wysokie notowania u prezesa podkreśla fakt, że to ona w maju prezentowała Polski Ład z ramienia PiS, obok premiera i prezesa. Z drugiej strony jest Beata Szydło, ulubienica wyborców PiS - mówi rozmówca "Super Expressu" z bliskiego kierownictwa PiS.

Według doniesień informatora, choć klamka jeszcze nie zapadła, to Szydło wychodzi na prowadzenie. O tym, iż cieszy się ona przychylnością Kaczyńskiego, świadczy fakt, że to jej zaufani współpracownicy zyskali ostatnio znaczne stanowiska w rządzie.

Nie od dziś wiadomo, że Szydło należy do frakcji, która nie darzy sympatią premiera Mateusza Morawieckiego. Mimo tego, jej wpływy w gabinecie szefa Rady Ministrów rosną, czego wyrazem jest mianowanie na stanowisko nowego wicepremiera i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka.

To oznacza, że zielone światło dla zwiększania znaczenia byłej premier w partii dał sam Jarosław Kaczyński, który ma słabość do obecnej europosłanki. Z kolei Witek to zaufana i oddana współpracowniczka prezesa.

Trudny wybór prezesa PiS

"Super Express" postanowił zapytać o to, kogo ostatecznie może wybrać przezes Kaczyński politologa, prof. Kazimierza Kika.

- Obie panie są inteligentne. Widać też, że ostatnio bardzo mocno uaktywniła się marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Mam tu na myśli orędzie w sprawie sytuacji na granicy. Sądzę, że to właśnie ją, a nie panią Szydło, wybrałby Jarosław Kaczyński na kandydata na prezydenta z ramienia PiS - twierdzi prof. Kik.

Ekspert podkreśla, że za Witek przemawia to, iż jest ona bardziej dyspozycyjna niż Szydło, która z kolei bardziej lubi wybić się na samodzielność i niezależność, idąc własną ścieżką.

Warto zauważyć, że Jarosław Kaczyński wspominał ostatnio o wyborach prezydenckich przy okazji przemówienia w krakowskiej hali "Sokół" z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - Nowego kandydata jeszcze w tej chwili nie będę zgłaszał - żartował w czwartek prezes PiS, nawiązując w ten sposób do spotkania z 11 listopada 2014 roku, kiedy to ogłosił, że kandydatem będzie Andrzej Duda.

Mimo zajęcia takiego stanowiska, Jarosław Kaczysńki jako wytrawny gracz polityczny z pewnością myśli już o kolejnych wyborach, nie tylko tych prezydenckich, ale też bliższych - samorządowych oraz parlamentarnych, które odbędą się w 2023 roku. Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: Super Express