Goniec.pl
Kaczyński

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

SE: Kaczyński ma już potencjalne kandydatki na prezydenta

13 Listopada 2021

(Ostatnia zmiana: 23 Listopada 2021)

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Jarosław Kaczyński nie próżnuje i już szykuje się do kolejnych wyborów prezydenckich. Jak donosi "Super Express", prezes Prawa i Sprawiedliwości ma już nawet dwie główne kandydatki, które mogą stanąć w walce o fotel prezydenta. Są nimi była premier Beata Szydło oraz marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Wbrew pozorom, najnowszym zmartwieniem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego wcale nie jest kryzys migracyjny, a to, kogo partia wystawi w przypadających na 2025 rok wyborach prezydenckich.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 7

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Jak donosi "Super Express", wicepremier ds. bezpieczeństwa po dwóch kadencjach Andrzeja Dudy tym razem postawi na kobietę. Główna walka o przychylność prezesa rozegra się pomiędzy byłą premier Beatą Szydło oraz marszałek Sejmu Elżbietą Witek.

Szydło i Witek stoczą bój o kandydaturę

- Witek dzielnie buduje swoje otoczenie. Ma poparcie m.in. marszałka Terleckiego. Jej wysokie notowania u prezesa podkreśla fakt, że to ona w maju prezentowała Polski Ład z ramienia PiS, obok premiera i prezesa. Z drugiej strony jest Beata Szydło, ulubienica wyborców PiS - mówi rozmówca "Super Expressu" z bliskiego kierownictwa PiS.

Według doniesień informatora, choć klamka jeszcze nie zapadła, to Szydło wychodzi na prowadzenie. O tym, iż cieszy się ona przychylnością Kaczyńskiego, świadczy fakt, że to jej zaufani współpracownicy zyskali ostatnio znaczne stanowiska w rządzie.

Nie od dziś wiadomo, że Szydło należy do frakcji, która nie darzy sympatią premiera Mateusza Morawieckiego. Mimo tego, jej wpływy w gabinecie szefa Rady Ministrów rosną, czego wyrazem jest mianowanie na stanowisko nowego wicepremiera i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka.

To oznacza, że zielone światło dla zwiększania znaczenia byłej premier w partii dał sam Jarosław Kaczyński, który ma słabość do obecnej europosłanki. Z kolei Witek to zaufana i oddana współpracowniczka prezesa.

Trudny wybór prezesa PiS

"Super Express" postanowił zapytać o to, kogo ostatecznie może wybrać przezes Kaczyński politologa, prof. Kazimierza Kika.

- Obie panie są inteligentne. Widać też, że ostatnio bardzo mocno uaktywniła się marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Mam tu na myśli orędzie w sprawie sytuacji na granicy. Sądzę, że to właśnie ją, a nie panią Szydło, wybrałby Jarosław Kaczyński na kandydata na prezydenta z ramienia PiS - twierdzi prof. Kik.

Ekspert podkreśla, że za Witek przemawia to, iż jest ona bardziej dyspozycyjna niż Szydło, która z kolei bardziej lubi wybić się na samodzielność i niezależność, idąc własną ścieżką.

Warto zauważyć, że Jarosław Kaczyński wspominał ostatnio o wyborach prezydenckich przy okazji przemówienia w krakowskiej hali "Sokół" z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Nowego kandydata jeszcze w tej chwili nie będę zgłaszał - żartował w czwartek prezes PiS, nawiązując w ten sposób do spotkania z 11 listopada 2014 roku, kiedy to ogłosił, że kandydatem będzie Andrzej Duda.

Mimo zajęcia takiego stanowiska, Jarosław Kaczysńki jako wytrawny gracz polityczny z pewnością myśli już o kolejnych wyborach, nie tylko tych prezydenckich, ale też bliższych - samorządowych oraz parlamentarnych, które odbędą się w 2023 roku.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: Super Express

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Rządowe RCB wysłało pismo z ostrzeżeniem do firm, chodzi o V falę koronawirusa

Wiadomości

V fala koronawirusa przeraża rząd. Część firm dostała od RCB specjalne pismo z ostrzeżeniem

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Pandemia i podwyżki wykańczają branżę pralniczą. "Czysta pościel będzie rarytasem jak banany za czasów komuny"

Czytaj więcej >
Kaczyński

Wiadomości

Gowin: Jacek Kurski, Adam Bielan i Maciej Łopiński. To ich słucha Jarosław Kaczyński

Czytaj więcej >
Kukiz

Wiadomości

Paweł Kukiz chce zostać szefem komisji śledczej ws. Pegasusa. Inaczej nie poprze wniosku

Czytaj więcej >
Banaś

Wiadomości

PAP: Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Mariana Banasia

Czytaj więcej >
nauka zdalna

Wiadomości

Radio ZET: Nauka zdalna możliwa w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców

Czytaj więcej >