Adam Niedzielski pilna konferencja Żródło: Piotr Molecki/East News

Konferencja ministra zdrowia. Dwa duże ogniska nowej mutacji koronawirusa

4 Maj 2021 Mateusz SidorekMateusz Sidorek

Podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski potwierdził, że liczba zarażeń koronawirusem stopniowo maleje, co pozwala na odmrażanie gospodarki. Minister zdrowia przyznał też, że odnotowano już dwa duże ogniska SARS-CoV-2. Szef resortu ujawnił, że u części zarażonych stwierdzono indyjską mutację. Potrzebna jest szybka reackja.

W związku z odmrażaniem gospodarki Adam Niedzielski zwołał konferencję prasową, podczas której opowiedział o sytuacji pandemicznej. We wtorek 4 maja otwarte zostały obiekty kultury oraz przywrócono część handlu. Liczba zrażeń spada, jednak minister zdrowia zaznaczył, że konieczna będzie zaostrzenie przepisów dla osób przylatujących do Polski.

W rozmowie z mediami Adam Niedzielski przyznał, że liczba zarażeń spadła o 30-40 procent w porównaniu do poprzednich tygodni. Jak zaznaczył minister zdrowia, te optymistyczne dane dają powód do tego, by jak najszybciej przywrócić planowane zabiegi.

Adam Niedzielski mówi o aktualnej sytuacji pandemicznej

Z informacji przekazanych przez Adama Niedzielskiego wynika, że choć sytuacja pandemiczna ulega poprawie, to nadal pojawiają się ogniska zarażeń. Szef resortu opowiedział o dwóch, które powstały w okolicach Warszawy i Katowic.

Szef resortu potwierdził, że wśród zarażonych w obu ogniskach odnotowano indyjską odmianę koronawirusa. Jak dotąd pozytywne wyniki testów otrzymało co najmniej 16 osób, u których stwierdzono nową odmianę SARS-CoV-2.

Cena pogrzebu w Polsce jest ogromna. Po śmierci rodzina może mieć problemCena pogrzebu w Polsce jest ogromna. Po śmierci rodzina może mieć problemCzytaj dalej

Wśród zarażonych indyjskim koronawirusem znajdują się członkowie rodziny polskiego dyplomaty. Dlatego minister zdrowia potwierdził, że konieczne jest zaostrzenie przepisów dotyczących osób, które przylatują do Polski.

Z zapowiedzi Adama Niedzielskiego wynika, że przylatujący do Polski z takich krajów jak Brazylia, Republika Południowej Afryki oraz Indie zostaną automatycznie skierowani na kwarantannę. Szef resortu potwierdził, że konieczna jest szybka reakcja, by pojawienie się nowej mutacji nie sprawiło, że kolejna fala zarażeń będzie jeszcze niebezpieczniejsza.

Jedno ognisko zarażeń związane jest z rekolekcjami w Zambrowie. Według relacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego w spotkaniu wiernych obecna była siostra zakonna, która przybyła z Indii. W Katowicach natomiast pozytywne wyniki testów otrzymało 27 osób – cztery z nich zaraziły się indyjskim wariantem koronawirusa.

Adam Niedzielski potwierdza przywracanie systemu ochrony zdrowia do normalności

Niedawno Adam Niedzielski oświadczył, że obecna sytuacja pandemiczna pozwala na stopniowe przywracanie do normalności systemu ochrony zdrowia. Minister zdrowia potwierdził, że do połowy maja blisko 12 tysięcy łóżek, które poświęcono na walkę z COVID-19, ma wrócić do dyspozycji innych pacjentów.

Szef resortu dodał również, że Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi przestał być już placówką jednoimienną. Mieszkańcy regionu znów będą mogli korzystać z usług tego szpitala.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł