Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Technologia > Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo? Kierowcy często popełniają ten błąd
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 02.06.2024 18:12

Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo? Kierowcy często popełniają ten błąd

zagadka
Fot. Twitter

Tramwaje to nieodzowny element większych miast, z którym co jakiś czas zdarzają się groźne wypadki. Często dochodzi do nich przez nieznajomość przepisów, a w czasie nauki jazdy samochodem nierzadko pojawia się pytanie o pierwszeństwo tego pojazdu. Nawet osoby z kilkunastoletnim stażem za kółkiem mają z nim problem, dlatego warto co jakiś czas przypominać sobie podstawy.

Kierowcy gubią się w tych zasadach

Kluczowym elementem nauki prowadzenia samochodu jest pytanie o pierwszeństwo w określonych sytuacjach. Jak się okazuje, w przypadku tramwaju niektórzy kierowcy nie są pewni, czy powinni udzielić pierwszeństwa tramwajowi. Warto o tym pamiętać, ponieważ zderzenie z kilkunastotonowym pojazdem może grozić poważnym wypadkiem.

Seniorzy muszą pokazać jeden dokument. Bez niego nie dostaną 14. emerytury

Kto ma pierwszeństwo – pieszy czy tramwaj?

Przede wszystkim należy pamiętać o przepisach dotyczących pierwszeństwa związanego z ruchem pieszych. Niewiedza na temat tego, kiedy je mamy, często prowadzi do wypadków z udziałem tramwaju. Dopiero w momencie, gdy jesteśmy na przejściu, uzyskujemy pierwszeństwo przed pojazdem, o czym mówi ustawa Prawo o ruchu drogowym.

Kierujący tramwajem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu – stwierdzono w Rozdziale 2 art. 13 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

ZOBACZ: 24-latek tłumaczył, że jest "z nowego pokolenia". Stracił prawo jazdy

Czy tramwaj ma zawsze pierwszeństwo?

Co w przypadku tramwaju i samochodu? Wszystko zależy od oznakowania i sytuacji. Ustawa Prawo o ruchu drogowym mówi o tym, że jeśli kierujący pojazdem znajduje się w części jezdni, po której jeżdżą pojazdy szynowe, jest zobowiązany do ustąpienia nadjeżdżającemu pojazdowi szynowemu. Jeśli znajdujemy się na ulicy bez wydzielonego torowiska i np. na pasie nie zmieszczą się obok siebie dwa pojazdy, tramwaj ma pierwszeństwo. To samo dzieje się w sytuacji, gdy tramwaj porusza się drogą z pierwszeństwem i skręca w lewo, a tą samą drogą z przodu nadjeżdża samochód.

Kiedy tramwaj nie ma pierwszeństwa przed samochodem? Chodzi przede wszystkim o sytuacje włączania się do ruchu, np. wyjeżdżając z pętli czy zajezdni. O wiele większy problem sprawia kwestia tramwaju na rondzie. Pojazd musi w oczywisty sposób stosować się do znaku ”ustąp pierwszeństwa’. Natomiast gdy tramwaj zjeżdża z ronda, zaczyna działać wyjątek z ustawy PoRD, mówiący o tym, że w przypadku przecinających się kierunków ruchu tramwaj ma pierwszeństwo bez względu na to, z której strony nadjeżdża.

Źródło: motoryzacja.interia.pl