Goniec.pl
Kardynał Dziwisz potępił księży-pedofili

Jakub Kaminski/East News

Kardynał Dziwisz stanął w obronie Jana Pawła II

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Kardynał Stanisław Dziwisz po raz kolejny odniósł się do problemu wykorzystywania nieletnich przez osoby duchowne. Stwierdził, że podobne przestępstwa powinny być surowo karane. Były metropolita krakowski stwierdził również, że Jan Paweł II jest atakowany, mimo że "rozpoczął walkę ze sprawcami tych gorszących czynów".

Kardynał Stanisław Dziwisz w wywiadzie dla „Polska Times” stwierdził, że pedofilia wśród duchownych jest „bolesną sprawą dla Kościoła na całym świecie”. Były metropolita krakowski zaznaczył, że należy wyjaśniać każde zgłoszenie i karać winnych przestępstw wobec nieletnich.

Kardynał Dziwisz potępił księży-pedofilów

Kapłan dodał, że występowanie problemu krzywdzi i niesprawiedliwie osądza także niewinne osoby. Kardynał Stanisław Dziwisz, wypowiadając powyższe słowa, miał na myśli przede wszystkim zmarłego papieża Jana Pawła II, którego postanowił wziąć w obronę.

- Papież Polak pierwszy powiedział „zero tolerancji” dla pedofilii w Kościele. Potem kontynuował ten kierunek Benedykt XVI i teraz papież Franciszek, ale porządkowanie tych spraw w Kościele, ustanowienie norm dyscyplinarnych w stosunku do duchownych i świeckich podejrzanych o te czyny to dzieło Jana Pawła II - oznajmił były metropolita krakowski.

Jego zdaniem obarczanie Jana Pawła II odpowiedzialnością za tragedie osób, które były ofiarami wykorzystywania seksualnego jest „insynuacją i manipulacją”. Kardynał Dziwisz poinformował, iż w 1993 roku papież wskazywał biskupom z USA, że w przypadku przestępstw na tle seksualnym konieczne są kanonicze kary i wydalenie z kapłaństwa.

- Mogę tylko ubolewać, że w czasie, gdy polski papież wciąż jest honorowany na świecie, ostatnio na Słowacji, gdzie nadano mu tytuł honorowego obywatela Bratysławy, w swojej ojczyźnie jest atakowany. Cóż, widzę, że ta Polska jest inna niż ta, którą była kilkadziesiąt lat temu. Wtedy, wszyscy go podziwiali, nikt nie negował, że Jan Paweł II to najwybitniejszy Polak w historii naszego narodu - kontynuował kapłan.

Kardynał Stanisław Dziwisz odniósł się także do doniesień, jakoby papież miał nie otrzymywać informacji dotyczących wykorzystywania seksualnego małoletnich przez kapłanów. Jego zdaniem Jan Paweł II „sprawy Kościoła omawiał z osobami do tego powołanymi, a nie z prywatnymi sekretarzami”.

Duchowny twierdzi, że „nie było żadnych rzekomych filtrów, żadnej blokady informacji, która miała dotrzeć do papieża i o której miał prawo wiedzieć”. Załatwianie wszelkich spraw miały leżeć w gestii wyznaczonych do tego instytucji watykańskich.

Przypominamy, że przed kilkoma miesiącami światło dzienne ujrzał dokument „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza”, w którym przedstawiono dokumenty, relacje i rozmowy, wskazujące, że kardynał Stanisław Dziwisz, uczestniczył między innymi w procederze tuszowania nadużyć seksualnych przez księży na całym świecie. 

Prokuratura okręgowa w Krakowie odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Prokuratorzy mieli stwierdzić, że były metropolita krakowski nie popełnił przestępstwa, ponieważ w latach 2006-2012, kiedy miał dowiedzieć się o ewentualnych czynach zarzucanych księżom, nie było obowiązku zawiadamiania policji lub prokuratury o tego typu przestępstwach.

  • Córka Katarzyny Dowbor to zjawiskowa piękność. Niewielu wie, kto jest jej ojcem

  • Wielka awaria systemu do wystawiania e-recept w całej Polsce

  • Czajka zbierał pieniądze na pogrzeb mamy. Powiedział, na co je wydał

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Wirtualna Polska

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >