Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Kaczyński wraca do pomysłu misji pokojowej. "Granica zbrodni została przekroczona"
Maria Glinka
Maria Glinka 08.04.2022 10:34

Kaczyński wraca do pomysłu misji pokojowej. "Granica zbrodni została przekroczona"

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Jarosław Kaczyński stwierdził na antenie Radia Plus, że "granica zbrodni została przekroczona". Jego zdaniem NATO powinno interweniować w Ukrainie, "wprowadzając akcję pokojową pod osłoną sił zbrojnych". Podkreślił, że musi się to odbyć za zgodą rządu w Kijowie. Po raz kolejny wspomniał też o katastrofie smoleńskiej, a premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi poradził wizytę u okulisty.

Koncpecja wysłania misji pokojowej NATO do Ukrainy była także przedmiotem niedawnej rozmowy Jarosława Kaczyńskiego z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą. Ukraiński polityk przyznał, że "lepiej rozumie ten pomysł" i przekaże swoje spostrzeżenia prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu.

Kaczyński domaga się interwencji NATO

Jarosław Kaczyński powrócił do pomysłu misji pokojowej, który zaprezentował na początku marca w trakcie wizyty w Kijowie. O szczegółach tej koncepcji opowiadał w piątkowy poranek na antenie Radia Plus.

- Została przekroczona granica, po której NATO (nie w formie zbrojnej sensu stricto) powinno wprowadzić akcję pokojową na terenie Ukrainy pod osłoną sił zbrojnych - ocenił prezes PiS.

Jego zdaniem "NATO nie powinno dążyć do starcia" ani "atakować wojsk rosyjskich". Zgodnie z koncepcją zaprezentowaną przez wicepremiera sojusznicy powinni wkroczyć do Ukrainy za zgodą tamtejszego rządu. - Rosja weszła na ścieżkę wojenną i trzeba na tej ścieżce ją zatrzymać - apelował.

Kaczyński o sankcjach. Rosjanie muszą wiedzieć, że agresja będzie kosztowna

Podczas rozmowy prezes PiS wskazał, że działania wymierzone w Rosję powinny być jednoznacznym sygnałem, że agresja wszczęta ponad miesiąc temu będzie bardzo kosztowna. W tym kontekście Jarosław Kaczyński zaapelował o działanie w kilku wymiarach.

- Chodzi tutaj zarówno o wsparcie Ukrainy, także jeżeli chodzi o broń, a z drugiej strony także o operacje o których wcześniej mówiłem, i w końcu o takie bardzo twarde sankcje - tłumaczył.

Wicepremier podkreślił, że każdy, kto chce zachować ostrożność w tego typu sprawach, działa przeciwko polskiej racji stanu. -  To jest pozorna ostrożność, a w gruncie rzeczy nieumiejętność przewidywania i oceny Rosji - stwierdził.

Kaczyński o Smoleńsku. Przesądziły intuicja i wiedza

W trakcie rozmowy Jarosław Kaczyński ponownie poruszył wątek katastrofy smoleńskiej. Prowadzący Jacek Prusinowski pytał, skąd wzięło się przekonanie, że 12 lat temu doszło do zamachu.

- Najpierw to wynikało z mojego intuicyjnego przeświadczenia, że takie katastrofy zdarzają się bardzo rzadko. Później z wiedzy, że brzoza nie mogła przeciąć lub urwać skrzydła samolotu - wyjaśnił. Raport z prac podkomisji smoleńskiej ma zostać zaprezentowany w poniedziałek 11 kwietnia, dzień po hucznych obchodach rocznicy śmierci polskiej delegacji.

Kaczyński rozczarowany postawą Orbana. Radzi mu wizytę u okulisty

Na antenie rozgłośni Jarosław Kaczyński odniósł się także do działań Viktora Orbana, który w minioną niedzielę zdobył reelekcję. Na wstępie zaznaczył, że własnie z powodu wyborów parlamentarnych na Węgrzech wstrzymywał się z ostateczną oceną poczynań rządu w Budapeszcie.

- Nie ukrywam, że to jest wszystko bardzo smutne. Ocena jest jednoznacznie negatywna. Kiedy Orban mówi, że nie widzi tego, co się zdarzyło w Buczy, to trzeba mu poradzić pójście do okulisty - przekonywał prezes PiS.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Radio Plus, goniec.pl