Goniec.pl
Jarosław Kaczyński

Andrzej Iwanczuk/Reporter

Kaczyński osobiście podejmował decyzję ws. prawa aborcyjnego?

25 Listopada 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Poseł PiS, z którym rozmawiała "Wyborcza", pośrednio przyznał, że Jarosław Kaczyński był pod wpływem antyaborcjonistów i to właśnie za jego poleceniem sprawa zakazu aborcji embriopatologicznej trafiła do Trybunału Konstytucyjnego.

Czy faktycznie to sam Jarosław Kaczyński stoi za rozpętaniem społecznej burzy wokół kwestii dostępu do aborcji?

Top Model

Znamy zwycięzcę programu "Top Model"

CZYTAJ DALEJ

Kto naprawdę doprowadził do wycofania się z tzw. kompromisu aborcyjnego?

Skierowanie w 2020 r. do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności ówczesnej ustawy aborcyjnej z polskim prawem doprowadziło do wybuchu prawdziwej społecznej burzy.

Ubiegłorocznej jesieni na ulicach miast niemal w całej Polsce rozpoczęły się protesty Strajku Kobiet, mające na celu niedopuszczenie do zaostrzenia prawa aborcyjnego. Ostatecznie, mimo trwających przez wiele miesięcy demonstracji, TK uznał aborcję embriopatologiczną za niezgodną z Konstytucją.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoDziś nic nie wskazuje już na to, by sytuacja mogła w jakikolwiek sposób się zmienić za rządów Zjednoczonej Prawicy. Decyzje podjęte w 2020 r., choć doprowadziły do społecznych niepokojów, pozostają nienaruszone.

Dziś wiemy już, kto najprawdopodobniej był zapalnikiem do rezygnacji z tzw. kompromisu aborcyjnego, dopuszczającego możliwość przerwania w ciąży w trzech ustalonych przypadkach. Poseł PiS, z którym rozmawiała "Wyborcza", twierdzi, że miał na to wpływ przede wszystkim Jarosław Kaczyński.

Prezes "kazał"

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, do którego dotarła "Wyborcza", nie miał wątpliwości, że na decyzję Jarosława Kaczyńskiego miały wpływ osoby z kręgu tzw. pro-liferów i konserwatystów.

- Jeżeli czuje się pewne zawirowania w ugrupowaniu, a mamy przewagę w Sejmie niezbyt dużą, to dla ustabilizowania sytuacji prezes kazał..., zasugerował, żeby to [ustawę aborcyjną - przyp. red.] sprawdzić przez Trybunał Konstytucyjny - przyznał polityk - I to wywołało taką wewnętrzną polaryzację - dodał.

Sami politycy koalicji rządzącej mają dziś wątpliwości, czy skierowanie wniosku do TK było dobrą decyzją. Tadeusz Cymański przyznał, że nie wie, czy ponownie zdecydowałby się na podpis pod projektem.

Wyraził również nadzieję, że Sejm zainteresuje się pomysłem prezydenta, według którego w przypadku wad letalnych płodu, przerwanie ciąży byłoby w Polsce legalne.

Zadziwiające ustalenia, właśnie się okazało. Po śmierci Durczoka TVN będzie miał kłopoty?

Slajd 1 z 6

Do KRRiT wpłynęła skarga dotycząca materiału wyemitowanego w "Faktach" TVN w dniu śmierci Kamila Durczoka. Chodzi o reportaż na temat dziennikarza, który przygotował program informacyjny. / fot. KASIA ZAREMBA/AGENCJA SE/East News

KRRiT przyjmuje skargę

Jak donosi portal Wirtualne Media, do KRRiT wpłynęła skarga dotycząca materiału wyemitowanego w "Faktach" TVN w dniu śmierci Kamila Durczoka. Chodzi o reportaż na temat dziennikarza, który przygotował program informacyjny. / fot. KASIA ZAREMBA/AGENCJA SE/East News

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Oficer wywiadu ocenia dalsze działania Aleksandra Łukaszenki

  • Angela Merkel oskarżona przez Beatę Szydło o łamanie zasad UE

  • Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Niemiec. "Jesteśmy suwerennym państwem"

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: wyborcza.pl

Paweł SekmistrzAutor

Z wykształcenia polonista i filmoznawca. Miłośnik kina - tego dobrego i tego złego również, kociarz i w pełni poprawny romantyk. Przez lata związany z lokalnymi rozgłośniami radiowymi, gdzie udzielał się jako prezenter i dziennikarz. Od 2020 r. był redaktorem portali WTV i Wawa Info. Obecnie pracuje w Goniec.pl, gdzie opisuje wydarzenia z Polski i ze świata. Stale współpracuje również z magazynem "Netfilm". Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: pawel.sekmistrz@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

W Zakopanem już powstaje scena na "Sylwester Marzeń TVP"

Czytaj więcej >
Facebook/OSP Dobra

Wiadomości

Uszkodzony dach hali, wstrzymany ruch pociągów. Ponad tysiąc interwencji

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Obowiązkowe szczepienia dla niektórych Polaków? Niedzielski zabrał głos

Czytaj więcej >
Flickr/МИД России, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/

Wiadomości

Białoruś zareaguje na sankcje UE. Grozi "ostrymi działaniami"

Czytaj więcej >
Kaczyński i Orban

Wiadomości

W sobotę spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z politykami europejskimi

Czytaj więcej >
straż pożarna

Wiadomości

Kołobrzeg: Zatrucie tlenkiem węgla. Ewakuowano 12 osób

Czytaj więcej >