Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > USA: Prawie 14 mld dolarów pomocy dla Ukrainy i państw regionu
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 11.03.2022 06:52

USA: Prawie 14 mld dolarów pomocy dla Ukrainy i państw regionu

Biden
NICHOLAS KAMM/AFP/East News

Wojna w Ukrainie. Senat USA przegłosował właśnie ustawę przeznaczającą prawie 14 mld dolarów pomocy dla Ukrainy i sojuszników w regionie. Pieniądze trafią głównie na wsparcie militarne, pomoc humanitarną oraz wzmocnienie wschodniej flanki NATO.

Wojna w Ukrainie sprawiła, że państwa demokratycznego Zachodu musiały zrewidować swoje wydatki i w geście solidarności przeznaczyć część z nich na pomoc naszym wschodnim sąsiadom. Bezprecedensowe wsparcie zatwierdził m.in. amerykański Senat, który w obliczu rosyjskich zapędów imperialnych hojnie obdaruje Ukrainę i pozostałe państwa regionu.

Bezprecedensowe wsparcie dla państw regionu

Wczoraj media obiegła informacja, że Kongres USA przegłosował prawie 14 mld dolarów na pomoc Ukrainie i jej najbliższym sojusznikom. Dokładniej chodzi o pakiet 13,6 mld dolarów dodatkowych wydatków, który stanowi część ustawy budżetowej wartej 1,5 bln dolarów.

Jak poinformowano, ponad połowa, bo aż 6 mld 650 mln dolarów przeznaczona zostanie na wydatki wojskowe, w tym rozlokowanie dodatkowych sił USA w Europie Wschodniej, zakupy i dostawy sprzętu wojskowego dla Ukrainy oraz wsparcie militarne krajów wschodniej flanki NATO.

Kolejne ponad 4 mld dolarów to kwota zasilająca potrzeby pomocy humanitarnej dla uchodźców z Ukrainy - wyżywienie, opiekę zdrowotną i dofinansowanie przyjmujących uciekinierów z terenów ogarniętych rosyjsko-ukraińską wojną.

Na pomoc ekonomiczną przeznaczone będzie najmniej, bo zaledwie 1 mld 800 mln dolarów. Nadal nie wiadomo też, ile z tych pieniędzy trafi do polskiego rządu. Pakiet zawiera też środki na egzekwowanie sankcji wobec Rosji. Jest większy od tego, o który wnioskował Biały Dom o prawie 4 mld dolarów.

Embargo na surowce

Kongres, stosunkiem 414 głosów "za" wobec 17 sprzeciwiających się, podjął również decyzję o nałożeniu embargo na rosyjską ropę naftową, gaz, węgiel i inne surowce energetyczne. Ustawy trafiły więc do Senatu, który w piątek nad ranem polskiego czasu potwierdził decyzję izby niższej.

"Za" przyjęciem projektu było 68 senatorów, "przeciw" zaś 31. Dokument wejdzie w życie dopiero wtedy, gdy podpisze go prezydent Joe Biden.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Polskie Radio