Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Reuters: Joe Biden przyleci do Europy. Przywódca USA odwiedzi także Polskę
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 15.03.2022 17:30

Reuters: Joe Biden przyleci do Europy. Przywódca USA odwiedzi także Polskę

Joe Biden
NICHOLAS KAMM/AFP/East News

Agencja Reutera donosi, że wkrótce do Europy może przylecieć prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Podczas podróży na Stary Kontynent polityk ma także zawitać do Polski. Wizyta ma związek z agresją Rosji na Ukrainę. Z kolei w środę przed Kongresem USA wystąpi Wołodymyr Zełenski.

Kończy się trzeci tydzień walk o niepodległość Ukrainy. Choć Rosjanie nie zdołali zrealizować założonych planów, Ukraińcy mierzą się z dramatyczną sytuacją w wielu miastach.

Według doniesień, kryzys humanitarny zbliża się wielkimi krokami do Chersonia, z kolei w Mariupolu z głodu i pragnienia umierają kolejne osoby, w tym dzieci.

W obliczu dramatu za naszą wschodnią granicą, prezydent Wołodymyr Zełenski apeluje coraz śmielej do zachodniego świata o pomoc w dostawie broni i sprzętu oraz zamknięcie nieba nad Ukrainą. Ostrzega również kraje NATO przed konfliktem z Rosją.

Zełenski wystąpi przed Kongresem USA

Jednym z krajów, który od początku mocno angażuje się w wywarcie presji na Władimirze Putinie, by ten opuścił Ukrainę, są Stany Zjednoczone. Starając się być na bieżąco z rozwojem sytuacji w Ukrainie, w środę Kongres USA wysłucha wystąpienia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który najpewniej ponowi swoje postulaty.

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i przewodniczący Senatu wydali w związku z tym wspólne oświadczenie, w którym poinformowali o "przywileju", jakim będzie dla nich wysłuchanie ukraińskiego przywódcy. Chcą w ten sposób wyrazić także wsparcie dla dzielnych mieszkańców Ukrainy.

Joe Biden może zawitać do Polski

Wystąpienie Zełenskiego to jedynie preludium do ważnych wydarzeń, jakie toczyć się mają w najbliższym czasie na linii Ameryka-Europa. Jak dodnosi agencja Reutera, Joe Biden najprawdopodobniej uda się wkrótce na Stary Kontynent, zahaczając o Polskę.

- Jeden z omawianych planów zakłada, by 23 marca w Brukseli Biden spotkał się z innymi przywódcami sojuszu NATO, a następnie udał się do Polski - cytuje Agencja Reutera, powołując się na jedno ze źródeł.

Wizyta ma być bliska "finalizacji", ale na ostateczne jej zatwierdzenie trzeba jeszcze poczekać. Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki przyznała jedynie, że USA "są blisko zaangażowane w relacje z partnerami z NATO i europejskimi sojusznikami, ale nie podjęto jeszcze żadnej ostatecznej decyzji w sprawie podróży". 

Spotkanie Bidena z europejskim przywódcami jest jeszcze bardziej prawdopodobne po tym, jak informację o jego planach podała również telewizja CNN. Z kolei jeden z korespondentów "Politico" uważa, że poprzez ten gest "Biały Dom chce wesprzeć Kijów i kontynuuje izolację Moskwy". Gdyby Biden zdecydował się na przyjazd do Polski, byłaby to jego pierwsza wizyta w naszym kraju jako prezydenta USA. Ostatnio nasz kraj odwiedzili już sekretarz stanu Antony Blinken, a także wiceprezydent Kamala Harris.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Gazeta.pl