Goniec.pl > Polska > Będzie podwyższenie wieku emerytalnego po wygranej PO? Donald Tusk zabrał głos
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 11.01.2023 16:33

Będzie podwyższenie wieku emerytalnego po wygranej PO? Donald Tusk zabrał głos

Donald Tusk
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Kwestia emerytur jest jedną z kluczowych w obliczu kampanii przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Rząd Zjednoczonej Prawicy kusi "trzynastkami" i "czternastkami" czy pomysłami takimi jak Babcia plus. Jednocześnie straszy, że po ew. dojściu do władzy opozycji przywrócony zostanie wyższy wiek emerytalny, który niegdyś wprowadził gabinet Donalda Tuska. Co na to przewodniczący PO?

Emerytury i kampania wyborcza

Już jesienią wybory parlamentarne. Zjednoczona Prawica, chcąc zachęcić Polaków do zagłosowania na polityków tej koalicji i jednocześnie zniechęcić przed oddaniem głosu na opozycję, straszy, że Koalicja Obywatelska zamierza m.in. podnieść wiek emerytalny czy wycofać się z wprowadzonych przez rząd programów społecznych takich jak 500+.

Jednocześnie rządzący nieustannie proponują emerytom coraz to nowe dodatki i świadczenia, z 13. i 14. emeryturą na czele, która to "czternastka" ma po wygranych przez Zjednoczoną Prawicę tegorocznych wyborach być na stałe wpisana do ustawy. Obniżenie wieku emerytalnego politycy obozu rządzącego uznają zaś za jeden ze swoich większych sukcesów.

Eksperci przekonują jednak, że niski wiek emerytalny grozi głodowymi świadczeniami, a politycy powinni przekonywać Polaków do dłuższej pracy. - Im dłużej pracujemy i później zaczynamy pobierać emeryturę, tym jest ona wyższa.

Jeden rok to nawet 15%. Jeżeli pracujemy, to na nasze konto emerytalne wciąż wpływają składki, a cały zebrany kapitał jest corocznie waloryzowany - w tym roku 9,33 proc. Ponadto do obliczeń przyjmuje się krótsze trwanie życia - alarmowała prezeska ZUS-u Gertruda Uścińska.

Tusk: nie podniesiemy wieku emerytalnego

W środę (11.01) do kwestii wieku emerytalnego odniósł się lider PO. - PiS-owskie media i PiS-owska telewizja będą starały się przekonywać, że zwycięstwo PO w najbliższych wyborach oznacza podniesienie wieku emerytalnego. Nie, nie oznacza. Nie będziemy podnosić wieku emerytalnego po wygranych wyborach - stwierdził Donald Tusk podczas konferencji prasowej zwołanej w Senacie.

Były premier był pytany o wczorajszą (10.01) wypowiedź ekonomisty, byłego członka Rady Polityki Pieniężnej, Bogusława Grabowskiego, który w wywiadzie dla Radia ZET wskazywał, że należy ograniczyć programy socjalne i wycofać te, które są bezskuteczne, a także uznał, że wydłużenie wieku emerytalnego jest nieuniknione.

- Poglądy droktora Bogusława Grabowskiego są jego poglądami. Nie widzę powodów, by komentować wypowiedzi różnych ekonomistów. Każdy ma prawo do wypowiadania swoich poglądów, ale one nie mają nic wspólnego z programem Platformy Obywatelskiej - powiedział przewodniczący PO.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Konferencja Donalda Tuska z dn. 11.01.2023

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!