Goniec.pl

leo2014/pixabay

Jest decyzja rządu ws. noszenia maseczek w aptekach i placówkach medycznych w 2023 roku

30 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Zuzanna Ptaszyńska

Rząd przedłużył do 31 marca 2023 roku ograniczenia epidemiczne związane z obowiązkiem noszenia maseczek w szpitalach i aptekach. Rozporządzenie w tej sprawie, opublikowane w Dzienniku Ustaw 23 grudnia br., wejdzie w życie w sylwestra.

Przedłużenie obowiązku noszenia maseczek

W dokumencie rozszerzającym rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego przewiduje się przedłużenie ich obowiązywania do 31 marca 2023 roku. Decyzję już w drugim tygodniu grudnia uzasadniono m.in. aktualnie odnotowywaną liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, liczbą hospitalizacji osób chorych na COVID-19 oraz sytuacją w innych państwach, w szczególności sąsiadujących z Polską.

Szczyt zachorowań na COVID-19 jeszcze przed nami

W czwartek (29.12) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił w radiowej Trójce, że "z prognoz wynika, że szczyt zachorowań na COVID-19 w Polsce jest jeszcze przed nami". - To jest mniej więcej druga połowa stycznia. Do tego trzeba dołożyć lawinę zachorowań na grypę, która w ubiegłych latach przypadała na koniec stycznia, początek lutego - powiedział i wskazał, że liczba zachorowań na COVID-19 jest zdecydowanie mniejsza, więc i hospitalizacji jest mniej, ale "największy problem jest z zachorowaniami na grypę".

- W tej chwili skupiamy się na oddziałach pediatrycznych, ponieważ jest bardzo dużo pacjentów młodych. Prawie połowa zachorowań na grypę dotyczy dzieci do 14. roku życia, co się przekłada na obłożenie szpitali pediatrycznych - podkreślił Kraska. Dodał, że "obok wirusa grypy jest także wirus RSV, który dotyczy dzieci".

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał przedłużenie obowiązku noszenia maseczek w aptekach i placówkach medycznych już w połowie listopada. Podkreślał wówczas, że zastosowanie się do obostrzeń ograniczy zarówno liczbę zachorowań na COVID-19 , jak i na grypę, a także zakażeń wirusem RSV. Już ponad 2 tygodnie temu przewidywano, że apogeum kolejnej fali COVID-19 nastąpi pod koniec stycznia z maksymalną liczbą zachorowań nieco powyżej 5 tys.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: PAP

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Popłoch na Kremlu. Rosjanie nie spodziewali się ataku na własne terytorium
Czytaj więcej >

Wiadomości

Rozpędzone BMW huknęło w rowerzystę, mężczyzna aż wyleciał w powietrze. Porażające nagranie trafiło do sieci
Czytaj więcej >

Wiadomości

Prezydent i premier chcą unijnej komisji ds. rosyjskich wpływów. "Nie ma się czego bać"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Abp Wiktor Skworc prosi wiernych o wybaczenie. W przeszłości tuszował pedofilię
Czytaj więcej >

Wiadomości

Mariusz Kamiński ogłosił nowe sankcje na Białoruś. To odpowiedź na wyrok ws. Poczobuta
Czytaj więcej >

Wiadomości

Pożar autokaru na autostradzie A4. Nastolatkowie jechali na wycieczkę, pojazd spłonął doszczętnie
Czytaj więcej >
Zuzanna Ptaszyńska

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem doktorantką Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie nauki o polityce i administracji - stosunki międzynarodowe. Zarówno hobbystycznie, jak i naukowo zajmuję się Zjednoczonym Królestwem, interesuję się też historią popkultury oraz współczesnym kinem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]