Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Jest decyzja rządu ws. noszenia maseczek w aptekach i placówkach medycznych w 2023 roku
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 30.12.2022 12:37

Jest decyzja rządu ws. noszenia maseczek w aptekach i placówkach medycznych w 2023 roku

Maseczka, covid-19
leo2014/pixabay

Rząd przedłużył do 31 marca 2023 roku ograniczenia epidemiczne związane z obowiązkiem noszenia maseczek w szpitalach i aptekach. Rozporządzenie w tej sprawie, opublikowane w Dzienniku Ustaw 23 grudnia br., wejdzie w życie w sylwestra.

Przedłużenie obowiązku noszenia maseczek

W dokumencie rozszerzającym rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego przewiduje się przedłużenie ich obowiązywania do 31 marca 2023 roku. Decyzję już w drugim tygodniu grudnia uzasadniono m.in. aktualnie odnotowywaną liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, liczbą hospitalizacji osób chorych na COVID-19 oraz sytuacją w innych państwach, w szczególności sąsiadujących z Polską.

Szczyt zachorowań na COVID-19 jeszcze przed nami

W czwartek (29.12) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił w radiowej Trójce, że "z prognoz wynika, że szczyt zachorowań na COVID-19 w Polsce jest jeszcze przed nami". - To jest mniej więcej druga połowa stycznia. Do tego trzeba dołożyć lawinę zachorowań na grypę, która w ubiegłych latach przypadała na koniec stycznia, początek lutego - powiedział i wskazał, że liczba zachorowań na COVID-19 jest zdecydowanie mniejsza, więc i hospitalizacji jest mniej, ale "największy problem jest z zachorowaniami na grypę".

- W tej chwili skupiamy się na oddziałach pediatrycznych, ponieważ jest bardzo dużo pacjentów młodych. Prawie połowa zachorowań na grypę dotyczy dzieci do 14. roku życia, co się przekłada na obłożenie szpitali pediatrycznych - podkreślił Kraska. Dodał, że "obok wirusa grypy jest także wirus RSV, który dotyczy dzieci".

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał przedłużenie obowiązku noszenia maseczek w aptekach i placówkach medycznych już w połowie listopada. Podkreślał wówczas, że zastosowanie się do obostrzeń ograniczy zarówno liczbę zachorowań na COVID-19, jak i na grypę, a także zakażeń wirusem RSV. Już ponad 2 tygodnie temu przewidywano, że apogeum kolejnej fali COVID-19 nastąpi pod koniec stycznia z maksymalną liczbą zachorowań nieco powyżej 5 tys.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: PAP