Goniec.pl
Prezes PiS znów straszy: "Próbuje się nam zabrać wolność, suwerenność i jeszcze nas obrabować "

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Jarosław Kaczyński znów straszy: "Próbuje się nam zabrać wolność, suwerenność i jeszcze nas obrabować "

7 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

To już otwarta wojna na linii PiS - Unia Europejska. Jarosław Kaczyński nie ma zamiaru łagodzić swojej retoryki i zapewnia, iż w ostatnich miesiącach rząd wykazał "maksimum dobrej woli", ale okoniem wciąż staje Wspólnota. W tej sytuacji polityk snuje teorie spiskowe o próbach odebrania nam wolności i suwerenności, a także odgraża się, że nie widzi dalszego sensu, by wypełniać nałożone na nasz kraj zobowiązania.

Przeciąganie liny między Warszawą a Brukselą trwa od miesięcy. Najostrzejszy spór wciąż toczony jest o kształt polskiego wymiaru sprawiedliwości, który, ku zgryzocie koalicji rządzącej, za wszelką cenę próbuje ratować przed kompletną dewastacją Komisja Europejska.

Wypadek polskiego autobusu w Chorwacji. Rzecznik MSZ o rannych: "Trwa walka, aby wszystko skończyło się dobrze"

Wypadek polskiego autobusu w Chorwacji. Rzecznik MSZ o rannych: "Trwa walka, aby wszystko skończyło się dobrze"

CZYTAJ DALEJ

Sprawa jest paląca, bo na szali leżą ogromne kwoty obiecane nam z Krajowego Planu Odbudowy, ale nieprzejednana szefowa KE zapewnia, że dopóki Polska nie wypełni kamieni milowych, nad Wisłą nie zobaczymy ani eurocenta.

Konflikt tak bardzo się przeciąga, że zdążył już porządnie zmęczyć prezydenta Andrzeja Dudę, który wypisał się z towarzystwa wojującego z KE w przekonaniu, że proponując pośredni kompromis dopełnił swoich obowiązków i nie zamierza dalej świecić oczami przed władzami Wspólnoty.

Na polu bitwy pozostali więc najtwardsi gracze, z prezesem Kaczyńskim na czele. A ten, dramatycznie tonąc w sondażach, wdraża sprawdzoną taktykę, podgrzewając konfrontacyjną retorykę i upatrując w UE zewnętrznego wroga.

PiS tonie w sondażach, prezes interweniuje

Choć skompromitowany Jarosław Kaczyński zrezygnował z objazdu po Polsce i udał się na urlop, mający naprawić jego skołatane spotkaniami z nie zawsze zachwyconymi wyborcami nerwy, nie oznacza to, że na dobre porzucił swoją medialną aktywność.

Biedronka

Niezwykłe oferty dla klientów w Biedronce. Obowiązują od poniedziałku

CZYTAJ DALEJ

Prezes PiS nadal chętnie działa w bezpiecznej dla niego przestrzeni, udzielając wywiadów zaprzyjaźnionym tytułom, dzięki którym ma szansę karmić elektorat własnymi fobiami i absurdami.

W obliczu kryzysu, tym, co spędza sen z powiek byłemu premierowi wciąż są przede wszystkim pieniądze, a te można by było pozyskać łatwo z unijnej kasy. Skoro jednak Unia nie chce dać ich na warunkach PiS, należy zrobić wszystko, by zohydzić ją niczym Donalda Tuska.

Kaczyński o sporze z UE: "Wykazaliśmy maksimum dobrej woli"

Kampania przeciw Brukseli, obok kwestii środowisk LGBT i uderzania w opozycję, była jednym z głównych tematów pamiętnego objazdu Jarosława Kaczyńskiego po Polsce. W lipcu na spotkaniu w Płocku polityk bez ogródek komentował nowe kamienie milowe, które musi wypełnić Polska, zapewniając złowieszczo, że "koniec tego dobrego".

Oświadczenie prezesa PiS uwieńczone zostało gromkimi brawami jego sympatyków, co dało mu jasny sygnał, że taka retoryka pasuje wiernemu elektoratowi jego partii. Nic więc dziwnego, że miesiąc po tym przemówieniu, Kaczyński nie dokonał żadnej rozsądnej refleksji.

- Powiedziałem w połowie lipca to samo: "No, koniec tego dobrego". I to podtrzymuję. Wykazaliśmy maksimum dobrej woli, poszliśmy na duże kompromisy. Trzeba było spróbować choćby po to, by sprawa była jasna. I dzisiaj jest jasna, każdy widzi, o co chodzi, jaka to gra - stwierdził w wypowiedzi dla "Sieci".

Jak dodał, nie wszystkich uda się przekonać, bo "niektórzy chcą trwać w głupocie, złudzeniach, a inni cynicznie liczą na fortuny, które zarobią na jakimś zniewalaniu Polski".

W tym kontekście powrócił do wałkowanego ostatnio przez telewizję publiczną tematu rzekomych prób zmuszenia Polski do przyjęcia euro. Za niecnym planem stać ma nie kto inny jak Donald Tusk, któremu na drodze stoi heroiczny prezes NBP gwarantujący stabilność polskiej waluty.

Prezes jest więc przekonany, że zmiana złotego na euro to okazja do zarobienia miliardów dla "mających dostęp do odpowiedniej wiedzy spekulantów". - Ale reszta powinna zrozumieć i przyjąć, że próbuje się nam zabrać wolność, suwerenność i jeszcze nas obrabować - podsumował.

Jarosław Kaczyński i bojówki opozycji.

Jarosław Kaczyński uderzył w opozycję. Lider PiS się nie hamował, padły stanowcze słowa

CZYTAJ DALEJ

Prezes PiS obawia się o unijne fundusze

Oczywiście, w udzielonym wywiadzie nie mogło zabraknąć także powielanych na każdym kroku zapewnień, że rząd PiS troszczy się o Polaków jak żaden inny. Kaczyński zwrócił uwagę, że celem rządzących powinna być teraz obniżka kosztów energii, a kryzys i wojna traktowane mogą być jako przyzwolenie do podjęcia nadzywczajnych działań.

- Skoro w tym obszarze Komisja Europejska nie wypełnia swoich zobowiązań wobec Polski, to my nie mamy powodów wykonywać swoich zobowiązań wobec Unii Europejskiej - uznał.

Na deser dodał, że obawia się, iż fundusze dla Polski zostaną skutecznie zablokowane przez UE, prezentując grubymi nićmi szytą teorię spiskową, niczym z dobrej klasy kryminału. Prezes PiS żyje bowiem w alternatywnym świecie, w którym na Polskę czyhają wyjątkowo duże zagrożenia. Blokowanie pieniędzy postrzega więc jako próbę złamania naszego kraju i "zmuszenia do pełnej uległości wobec Niemiec".

AFP/EAST NEWS

Ojciec Kaczyńskich zrobił przed śmiercią niebywałą rzecz. Widok jego grobu mówi wszystko

Rajmund Kaczyński, ojciec Jarosława i Lecha Kaczyńskich, był powstańcem i żołnierzem polskiego wojska. Współcześni Polacy z pewnością mieli okazję go poznać, gdy na jaw wyszła wypowiedź, w której potępił dopuszczenie jego synów do władzy. Jak wygląda grób ojca prezesa siedem lat po jego śmierci?

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl, WP

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

wikimedia.org

Wiadomości

W Nysie Jarosław Kaczyński bronił jak lew Przemysława Czarnka, padły niespodziewane słowa. "Pan minister walczy"

Czytaj więcej >
LPR

Wiadomości

Łódzkie: Automatyczna brama przytrzasnęła 3-latka, jego bliscy byli kompletnie bezradni. Chłopiec nie żyje

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Końskie: Zwłoki młodego mężczyzny leżały tuż przy drodze. Policja zatrzymała aż trzech podejrzanych

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Co dalej z 14. emeryturą? Mateusz Morawiecki zabrał głos w tej sprawie, szef rządu podjął już decyzję

Czytaj więcej >
Fb/OSP KSRG Gniechowice

Wiadomości

Koszmar na Dolnym Śląsku, mercedes zderzył się z potężnym traktorem. Kierowca osobówki nie miał żadnych szans

Czytaj więcej >
KASIA ZAREMBA/AGENCJA SE/East News/slaska.policja.gov.pl

Wiadomości

Kuzyn Jacka Jaworka zdradził, co mogło doprowadzić do tragedii w Borowcach. "Na początku żyli jak w sielance"

Czytaj więcej >