Goniec.pl
Smutna refleksja Jarosława Kaczyńskiego. "To najtrudniejszy czas odkąd przejęliśmy władzę"

Pawel Wodzynski/East News

Jarosław Kaczyński nie ma żadnych wątpliwości. "To najtrudniejszy czas odkąd przejęliśmy władzę"

28 Lipca 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Prawo i Sprawiedliwość znajduje się w poważnym kryzysie. Targana wewnętrznymi tarciami partia słabnie w sondażach, co mocno niepokoi jej lidera, Jarosława Kaczyńskiego. W najnowszym wywiadzie dla Interii prezes przyznał, że ugrupowanie przechodzi obecnie przez najtrudniejszy czas od kiedy przejęło rządy w 2015 roku. Czy uda się znaleźć receptę na wyjście z potrzasku?

Lata pomyślnej koniunktury gospodarczej i względnej stabilizacji w światowym ładzie pozwoliły Prawu i Sprawiedliwości rozkoszować się pełnią władzy i niezachwianym poparciem elektoratu. Rozochoceni politycy ugrupowania rządzącego żyli więc jak pączki w maśle, zapominając, że wszystko, co dobre, kiedyś się kończy.

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki kreśli optymistyczne wizje. Złożył kluczową obietnicę, chodzi o niezależność gazową

CZYTAJ DALEJ

Pierwsze zgrzyty na idealnym obrazku pojawiły się w 2019 roku, kiedy to spokój całej populacji zmąciła rozprzestrzeniająca się w mgnieniu oka pandemia koronawirusa. Ta sprowadziła na wszystkie kraje potężny dołek finansowy, z którego do dziś nie udało się ostatecznie wyjść.

Kolejnym poważnym ciosem dla rządów okazała się być rozpoczęta w lutym br. wojna w Ukrainie. Wraz z nią przyszło wiele niepokojów, w tym widmo kryzysu energetycznego. Konflikt rosyjsko-ukraiński spotęgował też rosnącą od wielu miesięcy inflację, która w Polsce bije kolejne rekordy.

Jarosław Kaczyński i PiS zderzyli się z potężnym kryzysem

O tym, że Polska nie jest samotną wyspą, nie trzeba dziś już nikogo przekonywać. Choć do niedawna rządzący chętnie wskazywali palcami kraje, którym wiodło się o wiele gorzej, dziś to my zajmujemy wysokie lokaty w niechlubnych statystykach.

Oczywiście, można zamiast o wszechobecnej drożyźnie dyskutować o stopie bezrobocia, a winą za inflację obarczać samego Władimira Putina, nie zmieni to jednak faktu, że tym, co dziś interesuje obywateli jest zwłaszcza to, jakie pomysły na zaradzenie kryzysom mają decydenci.

Ci, jak do tej pory, nie przedstawili żadnych konkretnych propozycji, skupiając się na politycznych walkach z opozycją, Unią Europejską, a także zaklinaniu ponurej rzeczywistości. Ta taktyka może jednak okazać się zgubna, bo zniecierpliwieni Polacy wyraźnie dają do zrozumienia, że taryfa ulgowa jest na wyczerpaniu.

Wojna i inflacja jedynym powodem spadku notowań?

Topniejące jak lód słupki poparcia dla PiS to nie przypadek. Mrożące krew w żyłach Jarosława Kaczyńskiego dane zapewne nie pozwalają mu spać po nocach, ale prezes zdaje się być przekonany o tym, że to nie wina błędów ugrupowania.

- Trudno, żeby w takim kryzysie jak dziś nie leciały w dół wskaźniki szefowi rządu. Ludzie nie lubią inflacji, a na jej występowanie mamy umiarkowany wpływ. Moglibyśmy ją dziś dość szybko obniżyć, choć pewnie i tak nie całkiem zdusić, ale trzeba byłoby to okupić olbrzymim kosztem społecznym - powiedział w rozmowie z Interią.

Były wicepremier ds. bezpieczeństwa uważa też, że możliwe byłoby ograniczenie siły nabywczej pieniądza i obniżenie szybującej inflacji, ale wynikiem tego zabiegu byłoby kilka lepszych lat, po których znów nadeszłoby tąpnięcie.

- Chcemy tego uniknąć. Wzrost płac jest ciągle mniej więcej na poziomie inflacji, choć zdaję sobie sprawę, że to nie jest symetryczne, bo różne grupy mają różne zarobki i różne zapotrzebowania. Wiem, że dla wielu ta inflacja jest problemem, ale liczymy, że niebawem zacznie się na tym niebie przejaśniać. Nie chcemy terapii szokowej - dodaje.

Na słowa prezesa, zwłaszcza te wypowiadane w ostatnim czasie, należy brać jednak dużą poprawkę. Nie wypominając po raz kolejny kompromitujących wpadek językowych i merytorycznych, warto zaznaczyć, że polityk nadzwyczaj często mija się z prawdą.

Dziś ze świecą szukać tych, których pensje wzrosły tyle, ile wynosi inflacja. Na razie jedyną usatysfakcjonowaną grupą mogą być sami parlamentarzyści, prezydent i rząd, którzy w przyszłym roku z pewnością nie zaznają biedy.

Donald Tusk w ostrych słowach skomentował planowane podwyżki dla polityków

Donald Tusk w ostrych słowach pokazał, jak rząd rozdaje pieniądze w Polsce

CZYTAJ DALEJ

PiS znalazł się w potrzasku

Mimo iż Jarosław Kaczyński podczas swojego objazdu po Polsce sprawia wrażenie oderwanego od rzeczywistości i krążącego we własnym, wypaczonym świecie, który kręci się wokół społeczności LGBT, mrzonek o polskim dobrobycie i ataków na oponentów, prezes miewa czasem przebłyski trzeźwego myślenia.

Lider Zjednoczonej Prawicy, jak nigdy wcześniej, zdaje sobie sprawę, że partia jest w najtrudniejszym momencie od kiedy przejęła władzę w 2015 roku. Podobne zaniepokojenie panuje zresztą wśród innych działaczy partii, ale ci skłaniają się ku tezie, że za ostatnie porażki odpowiada on sam.

Na tym nie koniec problemów. W PiS trwa walka przeciwników i zwolenników Mateusza Morawieckiego, a Kaczyński coraz częściej doświadcza tego, jak bardzo wściekli są na niego przeciętni obywatele. Jakby tego było mało, najsłynniejszy polski jasnowidz, Krzysztof Jackowski, widzi w swoich wizjach rychły kres władzy ugrupowania.

Mateusz Morawiecki Podcast: co premier chce przekazać Polakom?

Posłuchaliśmy podcastu Morawieckiego, żebyście wy nie musieli. Trudno uwierzyć, co wygaduje premier

Mateusz Morawiecki ma podcast i posłuchaliśmy go, żebyście wy nie musieli. - Polska królestwem bezrobocia i umów śmieciowych - powiedział szef polskiego rządu w jednym z pierwszych odcinków w 2022 r. Słuchając kolejnych zdań padających z ust premiera Morawieckiego trudno oprzeć się wrażeniu, że osoba odpowiedzialna za narrację w stosunku do rządu i PiS w "Wiadomościach" TVP otrzymała zlecenie również na tę produkcję. Oto kilka słów Mateusza Morawieckiego z podcastu, z którymi warto się zapoznać. Niektóre cytaty niezwykle źle się zestarzały.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: money.pl, Goniec.pl

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Ultimatum Putina dla Łukaszenki. Rosyjski dyktator chce utopić Białoruś w swojej wojnie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Fatalny stan finansów polskich szpitali. Inflacja i koszty energii gwoździem do trumny

Czytaj więcej >
Wypadek na przejeździe

Wiadomości

Poranna tragedia na torach w Rykowisku, auto wjechało wprost pod rozpędzony pociąg. Nie żyje jedna osoba

Czytaj więcej >

Wiadomości

Senatorowi PiS odebrało mowę na pytanie o walkę rządu z inflacją. Kuriozalny wywiad hitem sieci

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kryzys nie dotknie duchownych? Rząd przeznaczy rekordową kwotę na Fundusz Kościelny

Czytaj więcej >

Wiadomości

Początek października, a ceny prądu już ostro w górę. Internauta porównał rachunki za prąd z ostatnich miesięcy i złapał się za głowę

Czytaj więcej >