Goniec.pl
Jan Duda

Jakub Kaminski/East News

Jan Duda o homoseksualizmie: "To w znacznym stopniu zjawisko zaraźliwe"

19 Września 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Jan Duda, ojciec prezydenta Andrzeja Dudy, w rozmowie z "Newsweekiem" bronił ustawy anty-LGBT i stwierdził, że akty agresji wobec osób LGBT w Polsce są wyolbrzymiane. Według profesora bardziej szkodliwe są postulaty osób transpłciowych.

- Czynniki kulturowe to efekty promowania tych [homoseksualnych - przyp. red.] skłonności. Po prostu homoseksualizm jest w znacznym stopniu zjawiskiem zaraźliwym. Twierdzenie, że płeć to jest kwestia wyboru, które staje się u nas modne, utrudnia dzieciom rozwój psychofizyczny - mówił Jan Duda dla "Newsweeka".

sg

Zwłoki ciemnoskórego mężczyzny na Podlasiu. Straż Graniczna ratowała uchodźców

CZYTAJ DALEJ

Oburzająca wypowiedź Jana Dudy

Ojciec Andrzeja Dudy w rozmowie z dziennikarzami powołał się również na artykuł z "Science Magazine", z którego według niego wynika, że jedynie od 8 do 25 procent osób deklarujących skłonności nieheteronormatywne ma je z powodu odmienności genetycznych.

W przypadku reszty decydują inne uwarunkowania - między innymi czynniki kulturowe. Jan Duda wywnioskował więc, że „człowiek powinien pracować nad sobą”, by „wykorzystać predyspozycje biologiczne”.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Zdaniem ojca prezydenta przypadki ataków na osoby związane ze społecznością LGBT są w Polsce rzadkie. Uważa on, że wszyscy Polacy mają takie same prawa. Pytany przez "Newsweek" o uchwałę anty-LGBT, wyjaśnił, że sformułowanie „ideologia LGBT” to jedynie skrót myślowy będący określeniem na propagandę „ideologii gender”, z którą on zdecydowanie się nie zgadza.

Internauci nie kryją oburzenia

Słowa ojca prezydenta spotkały się z ogromną krytyką ze strony internautów. Profesor Marcin Matczak, odnosząc się do wypowiedzi Jana Dudy na Twitterze, podkreślił, że "to nie homoseksualizm jest zaraźliwy. Zaraźliwa jest ksenofobia, głupota i udawane chrześcijaństwo".

Z kolei politolog Marek Migalski skwitował wypowiedź ojca Andrzeja Duda słowami: "Homoseksualizm nie jest zaraźliwy. Za to głupota na pewno". Do sprawy odniosła się również posłanka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, która napisała na Twitterze, że "czasem dziwimy się, jakie głupoty mówi prezydent Duda, ale powinniśmy uwzględnić fakt, że wychował go człowiek, który twierdzi, że homoseksualizm jest zaraźliwy".

- Chciałabym dopytać Jana Dudę. Jeśli orientacja seksualna jest zaraźliwa, dlaczego mniejszość zaraża większość, a nie odwrotnie? A jeśli jest wyborem, dlaczego ludzie wybierają tę, z którą dużo trudniej szczęśliwie żyć, zamiast wybierać tę wygodniejszą i powszechnie akceptowaną? - zapytała publicystka i blogerka Kataryna.

Na początku września KE wystosowała wobec pięciu województw ultimatum w sprawie uchwał anty-LGBT. Jeżeli kontrowersyjne stanowiska nie zostaną uchylone, to regiony mogą stracić unijne pieniądze. Sprawa jest szeroko komentowana przez światowe media.
Jesteś mądrzejszy od 5-klasisty? 10 pytań z podstawówki, na których wyłoży się większość dorosłych

Pytanie 1 z 10

Który przypadek odpowiada na pytania "komu? czemu?"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Newsweek/Twitter

Irmina JachAutor

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: irmina.jach@goniec.pl

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Abp Marek Jędraszewski po raz kolejny zaatakował osoby LGBT+

Czytaj więcej >
Zygmunt Gasiuk

Wiadomości

Nie żyje Zygmunt Gasiuk

Czytaj więcej >
Lidl

Wiadomości

Klienci oburzeni ceną oleju w Lidlu. Andrzej Duda: "Olej potaniał"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Hartman: Czy patrioci cieszą się z inflacji?

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Ryszard Terlecki nagle trafił do szpitala

Czytaj więcej >

Wiadomości

Prezydent złożył życzenia z okazji inauguracji roku na uczelni o. Rydzyka

Czytaj więcej >