Goniec.pl
para prezydencka

Piotr Molecki/East News

Pod Pałacem Prezydenckim odbywają się Dożynki Prezydenckie

19 Września 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Dziś odbywają się Dożynki Prezydenckie. Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie ustawiono wieńce, podziwiać można było także korowód dożynkowy. Bezpieczeństwa pilnuje policja, a para prezydencka chętnie rozmawia z przedstawicielami wsi. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda złożył rolnikom specjalne życzenia.

Uroczystość rozpoczęła się uroczystą Mszą Świętą w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca. Następnie para prezydencka przeszła w korowodzie dożynkowym na miejsce Ceremoniału Dożynkowego, który rozpoczął się o godz. 13:00 przed Pałacem Prezydenckim.

policja

Morderstwo w Suszu. Policjanci zarządzili obławę

CZYTAJ DALEJ

Dożynki Prezydenckie w Warszawie

Oprócz pary prezydenckiej w Dożynkach biorą udział przedstawiciele ludzi wsi i Kół Gospodyń Wiejskich. Jest to święto wieńczące zakończenie okresu żniw oraz uhonorowanie ciężkiej pracy na roli. Co ciekawe, obchodzone było jeszcze przed wojną.

Z okazji święta rolników prezydent Andrzej Duda udzielił specjalnego wywiadu programowi "Tydzień" emitowanemu w TVP. Głowa państwa opowiadała w nim o swoim zachwycie nad wieńcami pochodzącymi z całego kraju i zagranicy.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Jak się okazuje, wieńce dożynkowe wzbudzają szczególne zainteresowanie turystów oraz gości Pałacu Prezydenckiego. Andrzej Duda od początku swojej prezydentury umieszcza zwycięski wieniec w pałacu prezydenckim.

- Tak, zwycięski wieniec zawsze – odkąd z żoną prowadzimy Dożynki Prezydenckie – znajduje swoje miejsce w Pałacu Prezydenckim, w Wielkiej Sieni. I wszyscy ambasadorowie, którzy przybywają do Pałacu, goście zagraniczni, głowy państw czy głowy koronowane, które zjawiają się w Pałacu Prezydenckim, też zawsze podziwiają ten kunszt i to dzieło, które jest wykonane - mówił prezydent.

Oprócz tego podziękował wszystkim tym, którzy podtrzymują polską tradycję, gdyż jest to niezwykle cenne dla naszej tożsamości kulturowej i wychwalał polską żywność, produkowaną na światowym poziomie. Jak zaznaczył, dzięki rolnikom półki w sklepach nie były puste nawet w najgorszym okresie pandemii koronawirusa.

Prezydent składa życzenia rolnikom

Z okazji święta rolników Andrzej Duda złożył im najserdeczniejsze życzenia, by omijały ich klęski żywiołowe, a ziemia była jak najlepiej uprawiana. Prezydent chciałby, aby polskie państwo objęło szeroko pojętą opieką rolników i ich rodziny oraz by obszary wiejskie rozwijały się w następnych latach jeszcze bardziej.

Jak zaznaczał, ważne, aby wieś była atrakcyjna także dla młodych, którzy dziś chętnie uciekają do miast. Podkreślał przy tym dużą rolę Kół Gospodyń Wiejskich, które przekazują tradycję następnym pokoleniom. Zdaniem głowy państwa to zasługa nowelizacji ustawy o Kołach, po której rozkwitła działalność dotychczasowych grup, a także powstały nowe.

Na koniec Andrzej Duda obiecał strzec polskiego rolnictwa, jego dobra i interesów. Zapowiedział też wiarę w pojawienie się nowych rozwiązań rządowych dla rolników i wyraził wdzięczność za ich pracę na rzecz wszystkich Polaków.
Jesteś mądrzejszy od 5-klasisty? 10 pytań z podstawówki, na których wyłoży się większość dorosłych

Pytanie 1 z 10

Który przypadek odpowiada na pytania "komu? czemu?"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: prezydent.pl, Twitter

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Wpadka Jarosława Kaczyńskiego. Miał źle założony zegarek

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Rekonstrukcja rządu. Beata Szydło opublikowała zdjęcie

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Polacy ocenili pracę wicepremiera. Kaczyński nie będzie zadowolony

Czytaj więcej >
Pixabay/_Alicja_

Wiadomości

Nie żyje Jan Ścigocki. Kajakarz zginął w wypadku na pasach

Czytaj więcej >
Pixabay/fernandozhiminaicela

Wiadomości

Nieoficjalne: W środę ponad 7 tys. zakażeń

Czytaj więcej >

Wiadomości

Duda spotka się z Macronem. W tle spór o praworządność

Czytaj więcej >