Goniec.pl
nowa metoda oszustów

Marek BAZAK/East News (zdj. ilustracyjne)

Złodzieje opracowali nową metodę okradania mieszkań. Chcą mierzyć poziom hałasu

19 Września 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Pewna mieszkanka Brwinowa o mały włos wpuściłaby do swojego domu oszustów. Mężczyźni przybyli do niej pod pretekstem pomiaru hałasu. Czujność kobiety wzbudziły nalegania na to, by koniecznie umieścić czujniki wewnątrz budynku.

Oszuści mają coraz to ciekawsze sposoby na to, by nas okraść. Podszywają się pod pracowników banków, oferują wirtualne kwatery na wypoczynek czy udają pracowników spółdzielni mieszkaniowych. Wszystko po to, aby łatwym sposobem wzbogacić się na naszym nieszczęściu.

policja

Morderstwo w Suszu. Policjanci zarządzili obławę

CZYTAJ DALEJ

Nowa metoda kradzieży

O swoim przypadku opowiedziała Katarzyna mieszkająca w gminie Brwinów. Odkryła ona bowiem nową metodę, jaką posługują się oszuści. Do kobiety przyjechało dwóch około 30-letnich mężczyzn, którzy mieli być pracownikami pewnej firmy, zajmującej się badaniem poziomu hałasu.

Pani Katarzyna była jednak czujna i nie dała się tak łatwo namówić na wpuszczenie nieznajomych do domu. Jej podejrzenia zaczęło wzbudzać silne naleganie mężczyzn, by pomiaru dokonać nie na podwórku, ale właśnie w budynku.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

- Mój dom znajduje się przy dość ruchliwej ulicy, to fakt, ale nie słyszałam jeszcze, żeby takie pomiary wykonywane były w domach mieszkańców - powiedziała Katarzyna. Jak utrzymuje, poprosiła ona rzekomych pracowników o okazanie jej odpowiedniej dokumentacji, uprawnień i legitymacji potwierdzających ich tożsamość. Mężczyźni odpowiadali wymijająco, że wszystkie dokumenty przywiozą następnego dnia.

Kobieta nie zgodziła się na wpuszczenie do domu nieznajomych, gdyż bała się ich. Teraz wie już, że postąpiła słusznie, gdyż ślad po mężczyznach zaginął i nie pojawili się oni następnego dnia. Poza tym Katarzyna wykonała telefon do władz gminy, które zaprzeczyły, jakoby w okolicy prowadzone były jakiekolwiek pomiary.

Plaga oszustw

Takie podszywanie się pod pracowników rozmaitych firm jest często wykorzystywane przez oszustów. W Warszawie na przykład krążyły dwie kobiety, które podawały się za osoby z administracji osiedla, sprawdzające stan rur, kaloryferów lub okien. Podczas gdy jedna z nich oglądała urządzenia, druga okradała mieszkanie.

W Bytomiu działała zaś grupa udająca pracowników wodociągów. Złodzieje wchodzili do mieszkań, aby "sprawdzić" ciśnienie wody w mieszkaniu, usunąć awarię wodociągową lub sprawdzić jakość wody.

Pamiętajmy, że wszelkie osoby podające się za strażaków, pracowników administracji czy policjantów muszą wylegitymować się odpowiednim dokumentem. Jeśli go nie posiadają, nie musimy, a nawet nie powinniśmy ich wpuszczać.

Jesteś mądrzejszy od 5-klasisty? 10 pytań z podstawówki, na których wyłoży się większość dorosłych

Pytanie 1 z 10

Który przypadek odpowiada na pytania "komu? czemu?"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: se.pl

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

piqsels.com

Wiadomości

Gdańsk. Ruszył proces Patryka D., który zamordował i poćwiartował swoją dziewczynę

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Kaja Godek pojawiła się na marszu równości w Lublinie. Teraz może czekać ją sąd

Czytaj więcej >
W pożarze w wieżowca we Wrocławiu zginęła jedna osoba

Wiadomości

W pożarze wrocławskiego bloku zginął mężczyzna

Czytaj więcej >
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Wiadomości

Kaczyński do dziennikarza: "Pan zabiega o interesy agresywnych państw"

Czytaj więcej >
Ewakuacja

Wiadomości

Wrocław: Pożar wieżowca mieszkalnego. 100 osób ewakuowanych

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Prezydencka minister stanęła w obronie Agaty Dudy

Czytaj więcej >