Goniec.pl
Węgiel Rosja

(zdj. ilustracyjne) GRIGORY SYSOYEV/AFP/East News

Gubernator Kaliningradu zadrwił z Polaków. Z jego ust padły skandaliczne słowa

21 Lipca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Żarty z Polaków bolą bardziej, gdy ich autorami są Rosjanie. Gubernator obwodu kaliningradzkiego postanowił to wykorzystać i zadrwił z nadwiślańskich problemów z węglem. W związku z transformacją energetyczną rosyjscy sąsiedzi łaskawie zaoferowali, że "rzucą" węgiel Polakom. Nie zabrakło wymownego epitetu.

W czasie podróży roboczej gubernatora Antona Alichanowa po obwodzie kaliningradzkim padły słowa, które są kolejnym rozdziałem w przerzucaniu się obelgami między Rosją a Polską.

Materiały policyjne

Tragedia na S5. Maluch zmiażdżony jak puszka po czołowym zderzeniu. Nie żyje 85-letni kierowca

CZYTAJ DALEJ

Chociaż rząd i wierne PiS "Wiadomości TVP" deklarują, że węgiel będzie tańszy dzięki dopłatom, to władza zapomina dodać, że węgla może zwyczajnie zabraknąć. Deklaracja o "pomocy" doszła z nieoczekiwanego kierunku. Nie mogło obyć się bez uszczypliwości.

Węgiel dostaniemy od Rosjan? Gubernator obwodu kaliningradzki zadrwił z Polaków

Unia Europejska apeluje o zmniejszenie zapotrzebowania na gaz poprzez przykręcanie kurków z ogrzewaniem przez gospodarstwa domowe. Rosjanie nie mają podobnych zmartwień.

Obwód kaliningradzki w zaledwie trzy lata (do 2025 r.) ma praktycznie w całości przejść na ogrzewanie gazowe. Anton Alichanow postanowił wykorzystać tę okazję nie tylko, by podkreślić rzekomą wyższość Rosji nad innymi krajami. Gubernator otwarcie zadrwił z Polaków i ich problemów.

Słowa Alichanowa cytuje www.newkaliningrad.ru, ale niewybredny żart pokazujący, że Rosja radzi sobie lepiej niż Polska krzycząca głośno o embargu na węgiel, odbił się szerokim echem.

- W razie potrzeby rzucimy cały zaoszczędzony węgiel zmarzniętym Polakom - stwierdził w odniesieniu do rezygnacji z ogrzewania się węglem gubernator obwodu kaliningradzkiego.

Żart o przerzucaniu węgla przez granicę miał tylko podkreślić, że Rosja mimo starań Zachodu - głównie Unii Europejskiej - stawia zwycięski opór kolejnym sankcjom i nie jest jej straszny stojący nad Europą kryzys energetyczny.

Tryumfów Rosji jest więcej

Uszczypliwość idealnie wpisująca się w odwieczną walkę dwóch narodów nie jest przypadkowa. Anton Alichanow postanowił skomentować obecną sytuację, a ta to prawdziwa porażka walczącej z Władimirem Putin Europy.

Mowa o zniesieniu ograniczeń w przewozie kolejowym towarów z i do obwodu kaliningradzkiego. Rosja wygrała tę batalię i nie kryją się z poczuciem wyższości nad "wrogimi państwami".

Sojusznikiem Rosji w walce o rozluźnienie nałożonych na obwód kaliningradzki restrykcji okazały się Niemcy. Zachodni sąsiedzi mocno lobbowali na rzecz łagodniejszego spojrzenia na interesy tej części kraju Władimira Putina. Moskwa od początku nie ukrywała swojego oburzenia i jednocześnie wskazywała, że ma prawo do "podjęcia działań w celu ochrony swoich interesów narodowych". Słowa nie były rzucane na wiatr i ostatecznie Kreml zawalczył o swoje interesy.

Dymisja Piotra Naimskiego, Mateusz Morawiecki przyłapany na kłamstwie

Piotr Naimski zdymisjonowany. Morawiecki pożegnał eksperta, a ten ujawnił prawdę o swoim odejściu

CZYTAJ DALEJ

Zaczyna się niepokój i obawa o przyszłość restrykcji

To krok, który rozpocznie lawinę ustępstw wobec Rosji? Na arenie międzynarodowej coraz głośniej formułowane są takie tezy. Mowa nie tylko o Litwie zaniepokojonej łagodnym podejściem do interesów obwodu kaliningradzkiego.

- Widzimy, co w tej chwili zrobił kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Udało mu się nakłonić zarówno Waszyngton, jak i Kanadę do tego, by poszli na ustępstwo w kwestii turbiny do Nord Stream 1, by to można było uruchomić i aby Niemcy mogli się zabezpieczyć na zimę, magazynując ten gaz z Rosji - mówił w rozmowie z PAP Jana Piekło, byłego ambasadora Polski w Ukrainie.

Dyplomata zwrócił uwagę, że schemat ten się powtórzył. - Tak samo historia z naciskiem na Litwę, by zgodziła się na reinterpretację sankcji i pozwolenie na tranzyt drogą kolejową z Rosji do Kaliningradu, gdzie praktycznie, zdaje się, że może sobie przejechać wszystko, co chce, bez sprawdzania. To jest bardzo niebezpieczny precedens - dodał.

To oni doradzają Władimirowi Putinowi, oto najważniejsi ludzie na Kremlu

Okłamywali go w żywe oczy, teraz tworzą osobistą armię. Nikt nie wiedział, co się za murami Kremla

Oto najważniejsi ludzie Władimira Putina. Prezydent Rosji im ufa i to właśnie oni mu doradzają. Sprawdź, jak wyglądają i za co są odpowiedzialni najważniejsi ludzie Kremla. AFP PHOTO / POOL / Alexander Zemlianichenko

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: pap, interia

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Krzysztof Jackowski

Wiadomości

Zaginięcie Iwony Wieczorek. Krzysztof Jackowski nie ma wątpliwości: "Znalezienie ciała nierealne"

Czytaj więcej >
Leszek Miller

Wiadomości

Leszek Miller: Nie mamy rządu, w którym premier jest premierem

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Beata Szydło za Andrzeja Dudę? Ryszard Czarnecki: "Jest naturalną kandydatką"

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Jarosław Kaczyński ma powody do obaw. PiS prowadzi, ale traci poparcie

Czytaj więcej >
Wypadek

Wiadomości

Opolskie. Tragiczny wypadek w Brzegu. Nie żyje jedna osoba

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Przemysław Czarnek mówi o emeryturach. "Musimy do tego wrócić"

Czytaj więcej >