Goniec.pl > Świat > Kolejny kurek do zakręcenia. KE zaapeluje do Wspólnoty, na horyzoncie kolejny kryzys
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 17.07.2022 09:50

Kolejny kurek do zakręcenia. KE zaapeluje do Wspólnoty, na horyzoncie kolejny kryzys

Komisja Europejska zaapeluje o oszczędzanie gazu poprzez przykręcenie ogrzewania i klimatyzacji
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Polacy będą musieli zacząć oszczędzać gaz i przykręcić kurki od ogrzewania już teraz? W środę ukaże się specjalny komunikat Komisji Europejskiej, ale już teraz projekt dokumentu wyciekł do sieci. - Skoordynowane działania teraz będą bardziej opłacalne i mniej destrukcyjne dla naszego codziennego życia i gospodarki niż doraźne działania później, gdy dostawy gazu mogą się wyczerpywać - czytamy w piśmie.

Na liście kurków do przykręcenia przez Polaków przytłoczonych inflacją pojawia się kolejna pozycja. Unia Europejska planuje "zachęcić" członków swojej wspólnoty do oszczędzania gazu.

Nowy trend i sposób na poradzenie sobie z czającym się na horyzoncie kryzysem jest bezpośrednio związany z wojną w Ukrainie oraz nałożonymi na Rosję sankcjami. Grożenie palcem przez Władimira Putina zakończy się zimowym krachem gazowym i zimnymi grzejnikami?

Polacy, Niemcy, Szwedzi, Portugalczycy i Szwajcarzy otrzymają w środę jasny przekaz od Komisji Europejskiej. Trzeba oszczędzać. Zmniejszenie temperatury grzania pomoże obniżyć popyt, a to ograniczy spustoszenie w unijnych magazynach.

Komisja Europejska zaapeluje o oszczędzanie gazu. Sytuacja jest niezwykle ciężka

Rok 2022 będzie w podręcznikach od historii wspominany, jako rok oszczędzania. Lista rzeczy, z których trzeba rezygnować, staje się coraz dłuższa. W środę oficjalnie dołączy do niej gaz.

- Skoordynowane działania teraz będą bardziej opłacalne i mniej destrukcyjne dla naszego codziennego życia i gospodarki niż doraźne działania później, gdy dostawy gazu mogą się wyczerpywać - przekaże za kilka dni Komisja Europejska.

O co chodzi? Europie może nie wystarczyć gazu. - Europa musi teraz przygotować się na potencjalne dalsze zakłócenia - nawet na całkowite odcięcie - dostaw rosyjskiego gazu - napisano we wstępie ujawnionego dokumentu.

Przeprowadzona symulacja pokazała, że całkowite odcięcie dostaw gazu z Rosji sprawi, że UE nie będzie w stanie zapełnić swoich magazynów nawet do 80 proc., a to ma jednoznaczny skutek. Zimą zabraknie 20 mld metrów sześciennych gazu.

Pomóc ma skoordynowanie działanie wszystkich mieszkańców UE. Komunikat KE, jakie zostanie opublikowany w środę, będzie ogromnym apelem. Jego odbiorcami zostaną nie tylko firmy i przedsiębiorstwa, a przede wszystkim zwykli ludzie.

Zmniejsz temperaturę, zakręć ogrzewanie, oszczędzaj

Komisja Europejska ma plan i uważa, że to sprytny sposób na ominięcie konsekwencji zakręcenia kurka z gazem przez Rosję. KE chce wdrożyć "plan redukcji popytu, który będzie polegał na zmniejszeniu zużycia gazu zarówno przez konsumentów indywidualnych i przedsiębiorstwa świadczące kluczowe usługi, jak i przez przemysł".

Drobne zmiany pozwolą uchronić się przed katastrofalnymi skutkami w skali całej wspólnoty? Tak uważa KE. W środowym dokumencie pojawi się zalecenie, by państwa członkowskie skierowała do konsumentów indywidualnych specjalne kampanie.

Tematem przewodnim akcji informacyjnej ma być zachęcenie do tego, by oszczędzać gaz poprzez zmniejszenie temperatury ogrzewania do 19 stopni Celsjusza. Osoby korzystające z klimatyzacji będą proszone o przykręcenie jej do 25 stopni.

Węgiel czasowo wraca do łask

Mimo skierowania UE w stronę zielonej energii kryzys przyniósł łaskawsze czasy dla przestarzałego surowca. Węgiel wraca do łask eurokratów. Komisja Europejska wezwie w środę kraje członkowskie do tego, by pod rozwagę wzięły rezygnację z produkcji prądu z gazu... na rzecz węgla i paliwa jądrowego.

Jednocześnie pojawi się ważne zastrzeżenie. Ponowny romans z węglem wywinduje słupki emisji w górę. KE będzie proponować, by limity emisji dla przemysłu zostały złagodzone, tak by przedsiębiorstwa mogły swobodniej manewrować.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: pap