Goniec.pl
Komisja Europejska zaapeluje o oszczędzanie gazu poprzez przykręcenie ogrzewania i klimatyzacji

ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Kolejny kurek do zakręcenia. KE zaapeluje do Wspólnoty, na horyzoncie kolejny kryzys

17 Lipca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Polacy będą musieli zacząć oszczędzać gaz i przykręcić kurki od ogrzewania już teraz? W środę ukaże się specjalny komunikat Komisji Europejskiej, ale już teraz projekt dokumentu wyciekł do sieci. - Skoordynowane działania teraz będą bardziej opłacalne i mniej destrukcyjne dla naszego codziennego życia i gospodarki niż doraźne działania później, gdy dostawy gazu mogą się wyczerpywać - czytamy w piśmie.

Na liście kurków do przykręcenia przez Polaków przytłoczonych inflacją pojawia się kolejna pozycja. Unia Europejska planuje "zachęcić" członków swojej wspólnoty do oszczędzania gazu.

Jarosław Kaczyński w Płocku udowadniał swoją wyższość nad UE

Jarosław Kaczyński zareagował na konflikt z KE. Prezes się nie hamował. "Koniec tego dobrego"

CZYTAJ DALEJ

Nowy trend i sposób na poradzenie sobie z czającym się na horyzoncie kryzysem jest bezpośrednio związany z wojną w Ukrainie oraz nałożonymi na Rosję sankcjami. Grożenie palcem przez Władimira Putina zakończy się zimowym krachem gazowym i zimnymi grzejnikami?

Polacy, Niemcy, Szwedzi, Portugalczycy i Szwajcarzy otrzymają w środę jasny przekaz od Komisji Europejskiej. Trzeba oszczędzać. Zmniejszenie temperatury grzania pomoże obniżyć popyt, a to ograniczy spustoszenie w unijnych magazynach.

Komisja Europejska zaapeluje o oszczędzanie gazu. Sytuacja jest niezwykle ciężka

Rok 2022 będzie w podręcznikach od historii wspominany, jako rok oszczędzania. Lista rzeczy, z których trzeba rezygnować, staje się coraz dłuższa. W środę oficjalnie dołączy do niej gaz.

- Skoordynowane działania teraz będą bardziej opłacalne i mniej destrukcyjne dla naszego codziennego życia i gospodarki niż doraźne działania później, gdy dostawy gazu mogą się wyczerpywać - przekaże za kilka dni Komisja Europejska.

O co chodzi? Europie może nie wystarczyć gazu. - Europa musi teraz przygotować się na potencjalne dalsze zakłócenia - nawet na całkowite odcięcie - dostaw rosyjskiego gazu - napisano we wstępie ujawnionego dokumentu.

Przeprowadzona symulacja pokazała, że całkowite odcięcie dostaw gazu z Rosji sprawi, że UE nie będzie w stanie zapełnić swoich magazynów nawet do 80 proc., a to ma jednoznaczny skutek. Zimą zabraknie 20 mld metrów sześciennych gazu.

Pomóc ma skoordynowanie działanie wszystkich mieszkańców UE. Komunikat KE, jakie zostanie opublikowany w środę, będzie ogromnym apelem. Jego odbiorcami zostaną nie tylko firmy i przedsiębiorstwa, a przede wszystkim zwykli ludzie.

Zmniejsz temperaturę, zakręć ogrzewanie, oszczędzaj

Komisja Europejska ma plan i uważa, że to sprytny sposób na ominięcie konsekwencji zakręcenia kurka z gazem przez Rosję. KE chce wdrożyć "plan redukcji popytu, który będzie polegał na zmniejszeniu zużycia gazu zarówno przez konsumentów indywidualnych i przedsiębiorstwa świadczące kluczowe usługi, jak i przez przemysł".

Ursula von Der Leyen postawiła Polsce warunków, na razie pieniędzy z KPO nie będzie

"Nie wydamy Polsce absolutnie żadnych pieniędzy". Ursula von der Leyen postawiła Polsce warunki

CZYTAJ DALEJ

Drobne zmiany pozwolą uchronić się przed katastrofalnymi skutkami w skali całej wspólnoty? Tak uważa KE. W środowym dokumencie pojawi się zalecenie, by państwa członkowskie skierowała do konsumentów indywidualnych specjalne kampanie.

Tematem przewodnim akcji informacyjnej ma być zachęcenie do tego, by oszczędzać gaz poprzez zmniejszenie temperatury ogrzewania do 19 stopni Celsjusza. Osoby korzystające z klimatyzacji będą proszone o przykręcenie jej do 25 stopni.

Węgiel czasowo wraca do łask

Mimo skierowania UE w stronę zielonej energii kryzys przyniósł łaskawsze czasy dla przestarzałego surowca. Węgiel wraca do łask eurokratów. Komisja Europejska wezwie w środę kraje członkowskie do tego, by pod rozwagę wzięły rezygnację z produkcji prądu z gazu... na rzecz węgla i paliwa jądrowego.

Jednocześnie pojawi się ważne zastrzeżenie. Ponowny romans z węglem wywinduje słupki emisji w górę. KE będzie proponować, by limity emisji dla przemysłu zostały złagodzone, tak by przedsiębiorstwa mogły swobodniej manewrować.

pielgrzymka

Andrzej Duda na kolanach u Rydzyka. Kontrowersyjna przemowa prezydenta, tłum skandował jedno słowo

W dniach 9-10 lipca na Jasnej Górze w Częstochowie odbywają się uroczystości 31. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. Główne wydarzenia zaplanowane zostały na niedzielę, a wśród uczestników byli nie tylko wierni słuchacze rozgłośni z Torunia, ale także znani politycy. Relacją ze spotkania pochwalili się m.in. Przemysław Czarnek i prezydent Andrzej Duda.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: pap

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

2-letnia Hania z Bytomia nie żyje. Są wyniki sekcji zwłok, matka trafiła do aresztu

Czytaj więcej >
Miller Morawiecki

Wiadomości

Były premier o decyzji Morawieckiego. "Powinien przeprosić"

Czytaj więcej >
Krzysztof Jackowski

Wiadomości

Zaginięcie Iwony Wieczorek. Krzysztof Jackowski nie ma wątpliwości: "Znalezienie ciała nierealne"

Czytaj więcej >
Leszek Miller

Wiadomości

Leszek Miller: Nie mamy rządu, w którym premier jest premierem

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Beata Szydło za Andrzeja Dudę? Ryszard Czarnecki: "Jest naturalną kandydatką"

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Jarosław Kaczyński ma powody do obaw. PiS prowadzi, ale traci poparcie

Czytaj więcej >