Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Telewizja > Ewakuacja w TVP. Znana twarz "Wiadomości" odchodzi ze stacji po wielu latach
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 16.11.2023 09:07

Ewakuacja w TVP. Znana twarz "Wiadomości" odchodzi ze stacji po wielu latach

TVP
Marek BAZAK/East News

Ciąg dalszy paniki w Telewizji Polskiej. Choć oficjalnie wszyscy pracownicy TVP robią dobrą minę do złej gry i dalej kontynuują realizowanie swojej reżimowej “misji”, w kuluarach aż kipi od negatywnych emocji. Spodziewane wkrótce gruntowne zmiany w państwowy medium być może wcale nie będą potrzebne, bo, jak donosi press.pl, akcja ewakuacja nabiera rumieńców. Według informacji portalu, z pracy w “Wiadomościach” właśnie zrezygnowała jedna z głównych twarzy serwisu.

Pracownicy TVP drżą o swoją przyszłość

Mimo iż prezydent Andrzej Duda powierzył misję stworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu, a on sam przekonuje, że z powodzeniem buduje rządową większość, po zachowaniach polityków PiS i związanych z nimi mediów publicznych ewidentnie widać popłoch i rosnące przekonanie o poniesieniu klęski.

Podczas gdy osoby związane z partią już myślą o zabezpieczeniu swojego bytu, obsadzając w ostatniej chwili kolejne prominentne stanowiska choćby w spółkach, pracownicy TVP także wybiegają myślami w przyszłość, a ta maluje się w naprawdę ciemnych barwach.

Na Woronicza od połowy października panują wyjątkowo podłe nastroje, spowodowane tym, że większość sejmową zdobyła dotychczasowa opozycja, zapowiadająca gruntowną reformę publicznej telewizji. Niektórzy zatrudnieni tam dziennikarze nie zamierzają więc czekać na upokorzenie, jakim byłoby wręczenie im wypowiedzenia, i sami podejmują decyzję o ewakuacji. Portal press.pl właśnie podał pierwsze gorące nazwisko.

Tragiczny wypadek pod Kutnem. Nie żyje młoda kobieta, policja apeluje do świadków

Z "Wiadomości" odchodzi czołowy reporter

Według informacji branżowego serwisu, odejście na własnych warunkach wybrał jeden z bardziej rozpoznawalnych reporterów “Wiadomości” TVP Karol Jałtuszewski.

Dziennikarze portalu twierdzą, że mężczyzna złożył wypowiedzenie, ale on sam nie chce komentować tych doniesień i odsyła w tej sprawie do swojego pracodawcy. Sęk w tym, że biuro prasowe TVP nie odpowiada na zadawane pytania.

ZOBACZ: Danuta Holecka to największa gwiazda TVP. Jej pozycja może być nie do ruszenia

Odejście Jałtuszewskiego z pewnością nie byłoby dobre wizerunkowo dla publicznego nadawcy, który cały czas nie chce przyznać, że Prawo i Sprawiedliwość poniosło w ostatnich wyborach sromotną klęskę.

Niemalże codziennie sztandarowy serwis TVP przekonuje przecież, że istnieją duże szanse na stworzenie przez partię nowego rządu. A nawet, jeśli tak się nie stanie, Jarosław Kaczyński ma już szykować dla najwierniejszych pracowników TVP miękkie lądowanie.

Jedna z głównych twarzy propagandy TVP

Jak przy okazji sensacyjnej informacji o odejściu Jałtuszewskiego przypominają media, materiały dla “Wiadomości” przygotowywał on od 2016 roku, czyli praktycznie przez cały okres trwania rządów PiS. Wówczas redakcją kierowała jeszcze Marzena Paczuska, zasiadająca teraz w KRRiT. Wcześniej reporter pracował w Telewizji Republika i portalu Fronda.pl.

Widzom TVP Karol Jałtuszewski dał się poznać jako autor jednych z najbardziej nasyconych propagandą reportaży. Jeden z nich dość surowo ocenił nawet zespół monitoringu Towarzystwa Dziennikarskiego.

ZOBACZ: Pracownicy TVP domagają się pieniędzy. Narzekają na “wysokie koszty utrzymania”

- Kłamstwem, być może nadającym się do oskarżenia z art. 111 prawa wyborczego, było stwierdzenie w materiale Karola Jałtuszewskiego: »Wybory zdecydują o przyszłości polskiej wsi«, że »w czasie rządów Platformy i PSL-u gwałtownie przyspieszyła wyprzedaż polskiej ziemi obcokrajowcom« (»Wiadomości« z 12 września). Tymczasem w 2020 roku cudzoziemcy kupili w Polsce trzy razy więcej ziemi niż w 2016 roku - wskazano w raporcie.

Dziennikarz wsławił się też np. materiałem o zatruci Odry w 2022 roku. Podczas gdy eksperci alarmowali o międzynarodowej katastrofie ekologicznej, on przekonywał, że sytuacja się poprawia, a organy państwa stanęły na wysokości zadania.

Źródło: Press

Tagi: TVP praca