Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Emmanuel Macron rozmawiał z Putinem ws. wojny w Ukrainie. Pałac Elizejski przekazał szczegóły
Monika Majko
Monika Majko 28.02.2022 18:35

Emmanuel Macron rozmawiał z Putinem ws. wojny w Ukrainie. Pałac Elizejski przekazał szczegóły

EN 01406487 0109
LUDOVIC MARIN/AFP/East News

W poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron odbył telefoniczną rozmowę z Władimirem Putinem. W komunikacie Pałacu Elizejskiego wskazano, że prezydent Rosji potwierdził swoją chęć m.in. do wstrzymania ostrzału i ataków na ludność cywilną w Ukrainie.

Prezydent Macron miał kontaktować się z Władimirem Putinem na prośbę ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Emmanuel Macron pozostaje w stałym kontakcie z przedstawicielem Ukrainy.

Prezydent Francji rozmawiał z Władimirem Putinem o wojnie w Ukrainie

Stale rozmawiamy z prezydentem Zełenskim. Chcę wyrazić uznanie dla poczucia odpowiedzialności, któremu daje dowód. Na jego prośbę i ze względu na sytuację humanitarną, zadzwoniłem do prezydenta Putina – przekazał Emmanuel Macron po rozmowach z rosyjskim prezydentem.

Podczas rozmowy z Putinem francuski prezydent miał zażądać m.in. wstrzymania przez Rosję ostrzału i ataków na ludność cywilną w Ukrainie. Apelował także o zachowanie infrastruktury cywilnej i bezpieczeństwa dla dróg, w szczególności trasy z Kijowa na południe.

Prezydent Putin potwierdził swoją chęć zobowiązania się do tych trzech punktów – przekazano w komunikacie Pałacu Elizejskiego, wydanym po rozmowie przywódców Francji i Rosji.

Wojna w Ukrainie. Prezydent Francji wezwał Putina do "przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego"

Macron wezwał także rosyjskiego włodarza do "przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego, ochrony ludności cywilnej i niesienia pomocy, zgodnie z rezolucją złożoną przez Francję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ" i zaproponował mu pozostanie w kontakcie. Jak wskazano w komunikacie, Władimir Putin miał zgodzić się na propozycję prezydenta Francji.

Trudno jednak uwierzyć, że prezydent Rosji faktycznie ma się zastosować do ustaleń z tej rozmowy. Tym bardziej, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że godzinę po tym, jak informacje o niej pojawiły się w mediach, na Kijów rozpoczął się kolejny atak rakietowy.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Goniec.pl