Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Emerytury stażowe. Wcześniej skończymy pracę, ale świadczenia będą małe
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 18.09.2023 12:17

Emerytury stażowe. Wcześniej skończymy pracę, ale świadczenia będą małe

pieniądze ZUS
materiały własne Iberion

Emerytury stażowe przyniosą ze sobą niższe pieniądze dla seniorów? Warto poznać szczegóły planów rządzących, zanim zacznie się planować emeryturę. W pierwszym roku z szybszej opcji emerytalnej może skorzystać 70 tysięcy osób, ale jest haczyk. Domowy budżet mocno na tym ucierpi.

Radość z emerytury stażowej zmieni się w smutek, wszystko przez wysokość przelewu

Pieniądze z emerytury nie są w Polsce wysokie i odstają od zachodnich standardów. Seniorzy znad Wisły usłyszeli jednak, że dzięki wyborom 2023 wraca realna szansa na wprowadzenie emerytur stażowych.

- Mogę z radością powiedzieć, że wprowadzimy emerytury stażowe: 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn - powiedział Jarosław Kaczyński w Końskich. Co to oznacza dla kieszeni seniorów, którzy skorzystają z tej opcji w przypadku jej wprowadzenia? Radość z emerytury może skończyć się już przy pierwszym przelewie od ZUS.

Katastrofa w małżeństwie Elżbiety Jaworowicz. Widzowie nie mieli pojęcia

Emerytura stażowa: otrzymywane pieniądze będą niższe

Emerytury stażowe były jednym z tematów rozmowy wiceministra rodziny i polityki społecznej Stanisława Szweda w Naszym Dzienniku. Polityk PiS podkreślił, że jeśli jego partia wygra wybory 2023 to szybsza opcja przejścia na emeryturę stanie się faktem. - Wiek emerytalny na poziomie 60 lat u kobiet i 65 lat u mężczyzn pozostaje bez zmian. Jeżeli ktoś będzie miał możliwość dalej pracować, znajdzie do tego siły i będzie chciał, to będzie mógł kontynuować pracę - wyjaśniał Stanisław Szwed.

Podkreślając, że emerytury stażowe mają zostać w przypadku wygranej PiS wprowadzone bardzo szybko, to państwo będzie zachęcać do pozostania w pracy. Wstępne szacunki wskazują, że w pierwszym roku obowiązywania emerytur stażowych skorzysta z nich aż 70 tysięcy pracowników. Niemniej ważne jest to, że pieniądze przelewane w ramach emerytury stażowej nie będą tak samo wysokie, jak w przypadku normalnego świadczenia emerytalnego.

Dlaczego? Pieniądze z emerytur stażowych będą niższe z racji mniejszej ilości przepracowanych lat. Seniorzy, którzy zdecydują się na skorzystanie z tej opcji, mogą nie mieć świadomości, że przelewy od ZUS będą niższe i radość z szybszej emerytury zamieni się w szukanie sposobów na oszczędności. Rządzący mają jednak plan, który ma zniechęcić do emerytur stażowych i mimo możliwości skorzystania z nich: pozostania w pracy.

Chcą zachęcać do rezygnacji z przejścia na emeryturę stażowa

Sami pracownicy upoważnieni do skorzystania z emerytury stażowej mają mieć prawo wyboru tego, czy chcą pobierać pieniądze z ZUS i zakończyć swoją przygodę z pracą. Stanisław Szwed deklaruje, że pracodawcy otrzymują cały szereg możliwości zatrzymania cennych pracowników w pracy. Rząd ma na to swój własny plan.

- Otwiera pole przed pracodawcami. Będą oni mogli przecież przygotować własne zachęty do kontynuowania pracy dla tych pracowników, których bardzo cenią. My przygotowaliśmy rozwiązanie: senior bez podatku. Jeżeli osoba w wieku emerytalnym dalej pracuje, to korzysta z zerowego PIT-u w pierwszej grupie podatkowej — do 85 tys. zł - wyjaśnił wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Źródło: Nasz Dziennik, businessinsider.pl