Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Ile wyniesie renta wdowia? Ustawa wkrótce może wejść w życie
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 17.09.2023 11:09

Ile wyniesie renta wdowia? Ustawa wkrótce może wejść w życie

Emerytka pieniądze
Kapif / Pixabay/cocoparisienne

Renta wdowia mająca pomóc materialnie seniorom wreszcie wejdzie w życie? Wszystko na to wskazuje, ponieważ powstał specjalny komitet sprawujący pieczę nad zebraniem podpisów pod projektem ustawy oraz jej dalszymi losami. Kiedy nowym świadczeniem zajmie się Sejm i ile będzie wynosić?

Zebrano podpisy od obywatelskim projektem o rencie wdowiej

Renta po zmarłym małżonku przysługuje w sytuacji, gdy w chwili śmierci wdowa miała minimum 50 lat lub miała orzeczenie o niezdolności do pracy. Jeśli wychowuje dzieci do 16 lub 18 roku życia (jeśli nadal się uczą), wiek nie jest brany pod uwagę. 

Statystyki wskazują, że znamienita większość seniorów nie jest zadowolona ze swojej sytuacji materialnej. Z największymi problemami borykają się osoby, które prowadzą jednoosobowe gospodarstwa domowe - jedynie trzy na dziesięć ankietowanych oceniło swój stan pieniężny na dobry. Nowe świadczenie ma zupełnie odmienić rzeczywistość seniorów. Czy renta wdowia będzie przegłosowana przez Sejm?

Krzysztof Jackowski miał niepokojącą wizję. Ostrzega Polaków przed tym, co ma nastąpić

Które partie poparły projekt o rencie wdowiej?

8 listopada ubiegłego roku rozpoczęła się zbiórka podpisów pod projektem ustawy. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w styczniu 2023 roku została poinformowana, że utworzony został Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Renta wdowia" i będzie walczyć o zmiany ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz szybkie wprowadzenie renty wdowiej. 

Aby projekt trafił pod obrany Sejmu, potrzebne było zebranie 100 tysięcy podpisów. W kwietniu 2023 roku klub parlamentarny Lewica poinformował, że udało się zebrać ponad dwa razy więcej podpisów, niż było to wymagane. (202 156). Ustalono pierwszy termin, w którym parlamentarzyści zajęli się obywatelskim projektem. 

6 lipca odbyło się pierwsze czytanie projektu o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz części ustaw, które są potrzebne do wprowadzenia renty wdowiej. Projekt skierowano do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, a rekomendacje złożyły partie PiS, KO i KP. Pozostało zatem jedynie doprecyzowanie przepisów. O jakich kwotach mowa?

Ile będzie wynosić renta wdowia?

Renta wdowia przysługiwać będzie tym osobom, którym zmarł małżonek. Aktualnie według przepisów mogą one pozostać przy swoim świadczeniu lub przejść na rentę rodzinną w wysokości 85% kwoty, jaką uzyskiwał co miesiąc zmarły. To maksymalnie 2500 brutto. 

Przepisy, które niebawem będą głosowane przez parlament, wskazują, by oprócz możliwości uzyskania 85% świadczenia po zmarłym małżonku nie trzeba było rezygnować ze swojego, które byłoby wypłacane w 50%. Limit zapomogi miałby wynosić trzykrotność średniej emerytury, czyli aktualnie byłoby to ok. 7,6 tys. zł. 

Źródło: Money.pl, Eska