Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > 13. i 14. emerytura znikną z kalendarza wypłat ZUS. "To jakieś prowizorki"
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 16.11.2023 17:14

13. i 14. emerytura znikną z kalendarza wypłat ZUS. "To jakieś prowizorki"

pieniądze ZUS
materiały własne Iberion

Likwidacja 13. i 14. emerytury to jedynie kwestia czasu? W szeregach koalicji pojawiły się poglądy sugerujące, że ten sposób wspomagania seniorów może nie być najlepszym rozwiązaniem. Emeryci muszą szykować się do pożegnania dodatkowych pieniędzy? - To jakieś prowizorki - powiedział polityk koalicji.

Zaskakujące słowa na temat dodatkowych emerytur, pieniądze przestaną być wypłacane?

Emeryci dostali od PiS 13. i  14. emeryturę. Chociaż czternastka miała być jednorazowa to rosnące żądania oraz oczekiwania połączone ze słabnącym poparciem sprawiły, iż pieniądze w ramach dodatkowego świadczenia pieniężnego zostały na stałe w kalendarzu wypłat ZUS.

W czasie kampanii wyborczej PiS straszył, że jeśli partia Jarosława Kaczyńskiego utraci władzę, to seniorzy stracą pieniądze w ramach trzynastki i czternastki. Z szeregów koalicji, która rozpoczęła już nowe porządki w Sejmie, rozbrzmiał głos, który może niepokoić część emerytów.

Tragiczny wypadek pod Kutnem. Nie żyje młoda kobieta, policja apeluje do świadków

Poseł koalicji zabrał głos ws. 13. i 14. emerytury

13. i 14. emerytura już niedługo przestaną być wypłacane? Seniorzy nie ukrywają, że dodatkowe pieniądze od ZUS to ważny element ich domowego budżetu w obliczu nieustannie rosnących cen w sklepach. Trzecia Droga jawnie wskazuje, iż chce powiedzieć “dość nieprzemyślanemu rozdawnictwu pieniędzy”.

ZOBACZ: 1500 zł dodatku do emerytury. Trzeba spełnić jeden warunek

Poseł partii Szymona Hołowni podczas wizyty w Radiu Zet zaskoczył ostrym stanowiskiem na temat 13. i 14. emerytury. - "Trzynastka" i "czternastka" to jakieś prowizorki, które nie powinny mieć miejsca w poważnym systemie emerytalnym - oświadczył Michał Kobosko z Polska 2050. Zaproponował inne rozwiązanie.

Obiecywali, że nie zabiorą 13. i 14. emerytury, ale Polska 2050 proponuje coś innego

Co miałoby zastąpić 13. emeryturę i wypłacaną niektórym czternastkę? Koalicji proponuje emeryturę bez podatku. Michał Kobosko nazywając dodatkowe pieniądze wypłacane z ZUS “prowizorkami”, wskazał, że właśnie takie rozwiązanie byłoby korzystniejsze.

ZOBACZ: Emerytura biskupa Kaszaka powala. Wypłacą wielkie pieniądze, ale nie wyda ich ani na rachunki, ani na jedzenie

Niemniej należy przypomnieć, iż w czasie trwania kampanii kolejni politycy z ówczesnej opozycji wskazywali, iż nie mają zamiaru zabierać emerytom obowiązujących obecnie wsparć finansowych pod postacią 13. i 14. emerytury. Jedynie Polska 2050 sugerowała, iż rozwiązania systemowe zastępujące zwykłe rozdawnictwo pieniędzy może ostatecznie przynieść lepsze efekty w poprawie jakości życia najstarszych Polaków.

Źródło: Radio Zet