Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Emeryci będą mieli się z czego cieszyć - rząd szykuje dla nich niespodziankę. Chodzi o czternastą emeryturę
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 30.01.2023 11:53

Emeryci będą mieli się z czego cieszyć - rząd szykuje dla nich niespodziankę. Chodzi o czternastą emeryturę

14 emerytura
Pixabay/PhotoMIX-Company

Emeryci mogą się cieszyć - niedługo ich przywilej zostanie potwierdzony na stałe. Rząd zakończył pracę nad ustawą dotyczącą czternastej emerytury. Niedługo będzie można cieszyć się nią już na stałe.

14. emerytura wreszcie potwierdzona

Jak dotąd rząd PiS długo nosił się z decyzją dotyczącą wprowadzenia 14. emerytury na stałe. Teraz potwierdzono już, że to, na co czekali wszyscy seniorzy, stanie się prawdą. Benefit na stałe wkroczy do ich życia.

13. i 14. emerytura staną się już częścią rządowego planu wspomagania emerytów. Koszty tej operacji rosną z każdym rokiem, trzeba mieć jednak świadomość, że Prawo i Sprawiedliwość liczy bardzo na głosy seniorów i nie cofnie się prawie przed niczym, by je zdobyć, szczególnie w roku wyborczym.

- Mamy przygotowany projekt. Pójdzie teraz do szybkich konsultacji. Na przełomie sierpnia i września będzie wypłacana 14. emerytura, na tych samych zasadach, co w ubiegłym roku - mówił w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia wiceminister Stanisław Szwed.

14. emerytura na stałe - wprowadzono nowe zasady

Czy skoro 14. emerytura wchodzi na stałe, to obowiązują nowe zasady? Szwed zapewnia, że w wielu kwestiach nic się nie zmieniło, a przede wszystkim pozostanie ta najważniejsza, czyli limit.

Osoby, które otrzymują emeryturę sięgającą do 2900 zł brutto otrzymają świadczenie w pełni. Zarabiający więcej będą dostawali pieniądze na zasadzie "złotówka za złotówkę".

Zmianie ulegnie jednak wysokość świadczenia. Ze względu na waloryzację zmieni ono swoją wartość. W tym roku seniorzy otrzymają 1588 zł brutto, bo tyle właśnie wynosi minimalna emerytura.

Na razie nie wiadomo, czy PiS odważy się na podniesienie limitów. Wszystko zależy od tego, jak wiele głosów będzie w stanie zapewnić mu samo potwierdzenie świadczenia. Może się okazać, że w nadchodzącym roku spodziewać można się jednak kolejnych zmian i to tych na lepsze dla wszystkich seniorów.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!