Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Rząd szykuje ogromną waloryzację emerytur. Kaczyński będzie zadowolony, otrzyma dodatkowo 1110 zł
Dawid Szczurek
Dawid Szczurek 16.01.2023 11:21

Rząd szykuje ogromną waloryzację emerytur. Kaczyński będzie zadowolony, otrzyma dodatkowo 1110 zł

Kaczyński
Piotr Molecki/East News

W 2023 roku rząd planuje rekordową waloryzację emerytur. Poza seniorami, będącymi zwykłymi zjadaczami chleba, zyskają na tym również politycy w tym Jarosław Kaczyński. O ile wzrosną ich świadczenia emerytalne? Znane są już obliczenia w tej kwestii.

Historyczna waloryzacja emerytur.

Inflacja w naszym kraju rośnie w zatrważającym tempie, a co gorsze, jak informują specjaliści kulminacja drogich cen w sklepach jeszcze przed nami. Na przeciw coraz to trudniejszym warunkom do życia panujących w Polsce wyszedł rząd, który zdecydował się pokaźnie zwaloryzować świadczenia emerytalne seniorów.

Były premier pytany w rozmowie z "Faktem" pod koniec 2022 roku o możliwość poprawy sytuacji emerytów odpowiadał z przekonaniem - W 2023 będzie dość obfita waloryzacja – po pierwsze. Po drugie – będą trzynastki i czternastki. Będziemy się starali, mimo trudnej sytuacji na rynkach światowych i oczywiście w Polsce, żeby to było sowite, bo wiemy, że jest inflacja.

- Dotrzymamy słowa, los emerytów, którzy są grupą najbardziej tracącą na inflacji, zostanie wyraźnie poprawiony - przekazał lider PiS.

Jak więc prezentować się będzie waloryzacja w tym roku? Emerytura minimalna i świadczenia do kwoty 1700 zł brutto wzrosną kwotowo (o 250 zł brutto), natomiast świadczenia niższe niż minimalne i wyższe od 1700 zł brutto będą podniesione procentowo.

Finalny wskaźnik waloryzacji nie został jeszcze wskazany. Pewnym jednak jest, że nie będzie on wynosił mniej niż 14,8 procent.

Ile zyskają na waloryzacji politycy na czele z Kaczyńskim?

Jak zostało już wspomniane na wstępie, podniesienie wysokości emerytur wpłynie rzecz jasna również na portfele starszych polityków. Wyliczenia w tym zakresie przeprowadzone zostały przez dziennik "Fakt".

Największą kwotę zdobędzie Joanna Senyszyn, a jej konto wzbogacane będzie o dodatkowe około 1970 zł brutto. Dla porównania poseł Prawa i Sprawiedliwości Antoni Macierewicz, będzie mógł liczyć na bonusowe 530 zł brutto.

Jak wygląda to w przypadku Jarosława Kaczyńskiego? Polityk, który na co dzień pociąga za sznurki wzbogaci się dzięki waloryzacji emerytur o dodatkowe 1110 zł brutto. Warto zaznaczyć, że obecne świadczenie emerytalne byłego wiceprezesa Rady Ministrów wynosi mniej więcej 7500 zł.

- Otrzymuje ok. 7500 zł emerytury brutto, dzięki 14,8 proc. waloryzacji zyska 1110 zł brutto. Emerytura jest dodatkiem do uposażenia i diety poselskiej. Z Sejmu prezes PiS dostaje 16,8 tys. zł brutto - ustalili dziennikarze tabloidu.

Wyżej podane kwoty będą niewątpliwie dla większości seniorów, niemogących pozwolić sobie na luksusy szokujące. Niestety, ale w ich przypadku pozostaje jedynie snucie marzeń o tak dużych pieniądzach na ich osobistych kontach.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Fakt

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. 

Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!