Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Waloryzacja emerytur. Ministerstwo podało konkretny termin. Szykuje się rekordowa podwyżka
Jakub Franek
Jakub Franek 26.01.2023 09:42

Waloryzacja emerytur. Ministerstwo podało konkretny termin. Szykuje się rekordowa podwyżka

Pieniądze, emerytura
Iberion

Waloryzacja emerytur zbliża się wielkimi krokami. Magdalena Maląg, ministra rodziny i polityki społecznej, ogłasiła przybliżony termin i wysokość, o jakie zostaną podniesione świadczenia. Czekamy już tylko na ostatni wskaźnik GUS.

Waloryzacja emerytur. O ile zostaną podniesione świadczenia Polaków?

Jak twierdzi Marlena Maląg ministra rodziny i polityki społecznej, waloryzacja emerytur w roku 2023 ma być rekordowo wysoka. Zgodnie z obecnymi obliczeniami wszystkie świadczenia emerytalne wypłacane obecnie przez państwo mają być powiększone o 14,8%.

Szefowa resortu twierdzi, że jest to wartość wyższa niż inflacja. Faktycznie, ogłoszony przez GUS wskaźnik inflacji nominalnej na rok 2022 wynosi 14,4%. W tym kontekście ta podwyżka nie jest tak imponująca.

Oprócz planowanej waloryzacji procentowej większość najniższych emerytur zostanie podniesiona kwotowo o 250 zł. Jak również zapowiada ministra — prowadzone są prace w celu ustalenia stałego 14. świadczenia dla najbiedniejszych.

- To jest powyżej inflacji, a nam chodzi przede wszystkim o to, żeby ta polityka senioralna była oparta na silnych filarach - wsparcie finansowe i aktywność osób starszych - podkreśliła.

Waloryzacja emerytur — kiedy nastąpi?

Marlena Maląg przypomina jednak, że to nie musi być ostateczny wskaźnik, na podstawie którego zostaną powiększone emerytury. Nadal czekamy na ogłoszenie przez Prezesa GUS istotnej informacji.

Ostateczne ogłoszenie tego, o ile zostaną podniesione emerytury, nastąpi w przeciągu 3 dni roboczych od pojawienia się informacji o średniorocznym wzroście cen towarów i usług konsumpcyjnych i realnego wynagrodzenia. W praktyce oznacza to, że pełną wartość poznamy najwcześniej 10 lutego, a najpóźniej 13 lutego.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: gazeta.pl

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!