Goniec.pl > Polityka > 13. i 14. emerytura. Kiedy i na ile mogą liczyć seniorzy w Polsce?
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 14.01.2023 18:04

13. i 14. emerytura. Kiedy i na ile mogą liczyć seniorzy w Polsce?

pieniądze
Iberion

13. i 14. emerytura to bez wątpienia kwestia, która działa na wyobraźnię polskich seniorów. Dodatkowe wsparcie w czasach szalejącej inflacji może skutecznie załatać domowy budżet. Na ile mogą liczyć emeryci w ramach tzw. "trzynastki" oraz "czternastki", a także kiedy należy się tych świadczeń spodziewać?

13. i 14. emerytura

Na tę wiadomość czekali chyba wszyscy emeryci, którzy wyjątkowo dotkliwie odczuwają skutki powszechnej drożyzny. Jeszcze w grudniu 2022 roku Mateusz Morawiecki obiecał, 13. oraz 14. emerytura zostają utrzymane, a dodatkowo "czternastka" ma wejść w poczet świadczeń stałych.

Eksperci wskazują, że głównym celem dodatkowych świadczeń jest ten propagandowy, a nie antyinflacyjny. Jak wskazują analitycy "trzynastka", "czternastka" i ich waloryzacje będą kosztowały budżet państwa w 2023 roku aż 70 mld złotych. Mimo to, dodatkowe pieniądze na koncie bankowych polskich seniorów na pewno ucieszą samych zainteresowanych.

Ile otrzymają polscy seniorzy w ramach 13. i 14. emerytury?

To, na jakie pieniądze będą dokładnie mogli liczyć świadczeniobiorcy, w ramach "trzynastki" będzie jasne dopiero w lutym, kiedy to GUS poda oficjalne dane dot. odczytu inflacji średniorocznej. Wysokość dodatku ustalana jest na podstawie najniższej emerytury. Według ostatnich założeń najniższe świadczenia zostaną podniesione do 1588,44 zł w przypadku emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i socjalnej. To oznacza, że wysokość 13. emerytury "na rękę" wyniesie 1445,48 zł.

Jeśli chodzi o "czternastkę" tu również wypłacona kwota ma być uzależniona od wysokość minimalnej emerytury. Świadczenie w pełnym wymiarze otrzymają emeryci, których wysokość emerytury nie przekracza 2900 zł brutto. Dla pozostałych ZUS zastosuje zasadę "złotówka za złotówkę". 

Kiedy 13. i 14. emerytura trafi na konto?

13. emerytura trafi na konto emerytów i rencistów w kwietniu 2023 roku. Dodatkowe pieniądze pojawią się na kontach wraz ze świadczeniami za czwarty miesiąc. W przypadku osób pobierających świadczenia i zasiłki przedemerytalne sytuacja jest trochę inna. Do nich "trzynastka" trafi wraz ze świadczeniami w maju 2023 roku.  Jeśli chodzi o "czternastkę" sytuacja nie jest jeszcze w stu procentach klarowna. Wszystko wskazuje na to, że w obecnym roku transfer pieniędzy zostanie uruchomiony na przełomie sierpnia i września. Dokładna data może jednak jeszcze ulec zmianie, ponieważ prace nad ustawą trwają.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Interia/ Goniec.pl

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!