Goniec.pl
Zrzut ekranu 2021-10-8 o 14.49.30

goniec.pl

Echa wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. wyższości prawa polskiego nad unijnym. Informacje podają największe zagraniczne dzienniki

8 Października 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego o uznaniu wyższości prawa krajowego nad prawem unijnym wywołała niemałe zamieszanie na arenie międzynarodowej. Sprawę opisały największe światowe media, w tym BBC.

Wczorajsze postanowienie TK budzi niepokój komentatorów na całym globie. Zdaniem wielu z nich, Polska wdaje się w niebezpieczną grę z UE.

ryszard terlecki rzad

Ryszard Terlecki: Rząd bierze pod uwagę możliwość wcześniejszych wyborów

CZYTAJ DALEJ

Prawo polskie nad prawem unijnym

7 października w Trybunale Konstytucyjnym zapadł wyrok w sprawie skierowanego przez premiera Mateusza Morawieckiego wniosku o wydanie decyzji dotyczącej hierarchii przepisów prawnych Polski i Unii Europejskiej.

Choć dwóch sędziów nie zgodziło się z tezą forsowaną przez pozostałą część składu orzekającego, postanowienie jest ostateczne. Konstytucja RP została uznana za najwyższe panujące w Polsce prawo, niemogące być podważane przez traktaty unijne.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoWniosek Morawieckiego był pokłosiem decyzji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, którzy orzekł, że zmiany w systemie wyboru sędziów wprowadzone przez rząd w 2018 r. naruszają prawo UE.

"Rewolucyjny" wyrok TK został zauważony i odnotowany w mediach na całym świecie. BBC podkreśla, że tego rodzaju rozwiązania prawne nie mają precedensu w historii zjednoczonej Europy.

Zobacz też

BBC o wyroku TK

Brytyjskie medium podkreśla, że Polska oczekuje na decyzję Unii o przyznaniu środków finansowych z Funduszu Odbudowy. Ich wypłata może zostać jednak opóźniona ze względu na konflikt z Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.

Podkreśla się, że postanowienie TK może zostać uznane za rozpoczęcie twardej polityki skierowanej w prawo unijne. Jednocześnie BBC zauważa, że to bardzo ryzykowna gra.

Prymat prawa unijnego nad ustawodawstwem krajowym został zanegowany wyrokiem prawnym po raz pierwszy w historii Unii Europejskiej. Media z Wysp Brytyjskich zaznaczają, że ciężko przewidzieć konsekwencje, jakie przynieść może ten precedens.

Należy odnotować, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego wejdzie w życie dopiero po opublikowaniu go w Dzienniku Ustaw. Zwracając uwagę na to, że upublicznienie wyroku dotyczącego zakazu aborcji embriopatologicznej zajęło kilka miesięcy, nie należy spodziewać się, że w tak delikatnej sprawie rząd zdecyduje się pospieszyć.

Zobacz też:

Widok grobów Dariusza Gnatowskiego i Tomasza Knapika załamuje. 8 zdjęcie doprowadza do łez

Slajd 1 z 8

Łukasz Gagulski/East News

Zbigniew Wodecki

Przeboje takie jak "Chałupy welcome to", "Lubię wracać tam gdzie byłem", czy "Pszczółka Maja" wciąż nuci cała Polska. Los zabrał nam Zbigniewa Wodeckiego 22 maja 2017 r. / fot. Łukasz Gagulski/East News

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: bbc.com

Paweł SekmistrzAutor

Z wykształcenia polonista i filmoznawca. Miłośnik kina - tego dobrego i tego złego również, kociarz i w pełni poprawny romantyk. Przez lata związany z lokalnymi rozgłośniami radiowymi, gdzie udzielał się jako prezenter i dziennikarz. Od 2020 r. był redaktorem portali WTV i Wawa Info. Obecnie pracuje w Goniec.pl, gdzie opisuje wydarzenia z Polski i ze świata. Stale współpracuje również z magazynem "Netfilm". Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: pawel.sekmistrz@goniec.pl

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Rekonstrukcja rządu. Beata Szydło opublikowała zdjęcie

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Polacy ocenili pracę wicepremiera. Kaczyński nie będzie zadowolony

Czytaj więcej >
Pixabay/_Alicja_

Wiadomości

Nie żyje Jan Ścigocki. Kajakarz zginął w wypadku na pasach

Czytaj więcej >
Pixabay/fernandozhiminaicela

Wiadomości

Nieoficjalne: W środę ponad 7 tys. zakażeń

Czytaj więcej >

Wiadomości

Duda spotka się z Macronem. W tle spór o praworządność

Czytaj więcej >
Kaja Godek

Wiadomości

Sejm zajmie się projektem autorstwa Kai Godek. Na Wiejskiej liczne manifestacje

Czytaj więcej >