Goniec.pl
Evgeny Sinitsyn/Xinhua News/East News, Pawel Wodzynski/East News

Evgeny Sinitsyn/Xinhua News/East News, Pawel Wodzynski/East News

Dyplomatyczny odwet Rosji. Utrudniają pracę i robienie zakupów polskim pracownikom placówki

23 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina ujawnił w rozmowie z "Faktem", że Rosjanie mszczą się na polskich dyplomatach przebywających w Moskwie. Utrudniają im pracę, dostęp do pieniędzy i robienie zakupów. Eksperci twierdzą, że może to być dopiero początek dyplomatycznego odwetu.

- My w Polsce manifestujemy, robimy demonstracje, malowane są tam różne rzeczy na chodniku pod rosyjską ambasadą, ale nikt nie uniemożliwia Rosjanom pójścia do sklepu - stwierdził Łukasz Jasina, zdziwiony zachowaniem Rosjan.

EAST NEWS

Anna uciekła z Ukrainy przed wojną i zniszczeniem. W Polsce zgwałcił ją partner mamy

CZYTAJ DALEJ

Rosjanie rozkopali ulice wokół polskiej ambasady. Problemy z wyjściem do sklepu

Pod koniec marca z Polski wydalono 45 rosyjskich dyplomatów, którzy byli zaangażowani w działalność szpiegowską. Na reakcję nie trzeba było czekać zbyt długo. Na początku kwietnia rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że wyrzuca 45 polskich dyplomatów.

Jednak z informacji rzecznika polskiego MSZ wynika, że Rosjanie posunęli się o krok dalej. Pracownicy dyplomatyczni, którzy zostali na terenie Rosji zmagają się bowiem z ogromnymi trudnościami.

- Rozkopane zostały wszystkie ulice dookoła ambasady. Zostawiono tylko jedno z wejść - wskazał Łukasz Jasina w rozmowie z "Faktem". Przekonywał, że ambasador próbował reagować w tej sprawie, ale jak dotąd bezskutecznie.

- Był nawet problem z wywiezieniem tych wszystkich ludzi, którzy musieli wyjechać - oznajmił rzecznik MSZ. W związku z tym pojawiły się trudności z zaopatrywaniem polskiej placówki, w której mieszkają pracownicy. Zwykłe wyjście do sklepu jest często niemożliwe.

Eksperci tłumaczą. Rosja zawsze reaguje, może być jeszcze gorzej

Postępowanie Rosjan nie dziwi polskich dyplomatów. Jerzy Marek Nowakowski, były ambasador RP na Łotwie i w Armenii, stwierdził, że blokowanie polskiej ambasady można nazwać "normalnym zachowaniem w rosyjskiej dyplomacji".

- W takich sytuacjach stosuje się zasadę wzajemności, ale jak są złe relacje, to jest to często "wzajemność plus" - przekonywał dyplomata.

Jarosław Kaczyński

Prawo i Sprawiedliwość rusza z ofensywą ws. Smoleńska. Wojna w Ukrainie tylko ośmieliła prezesa Kaczyńskiego

CZYTAJ DALEJ

O złych stosunkach polsko-rosyjskich wspomniała również Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Rosji. Zwróciła uwagę, że to Polska jako pierwsza zablokowała rachunek rosyjskiej ambasady, co uważa za dość niespotykane. - Jak się takie kroki podejmuje, to w przypadku takiego kraju jak Rosja jest zawsze odwet - stwierdziła.

Jerzy Marek Nowakowski uważa, że polsko-rosyjskie stosunki dyplomatyczne mogą jeszcze bardziej ucierpieć. - Nie można wykluczyć, że sterowana z góry agresja też się pojawi, na przykład w odpowiedzi na odebranie nieruchomości rosyjskich - przekonywał.

Łukasz Jasina zwrócił także uwagę, że w ostatnim czasie niechęć w stosunku do Polaków narasta. Przytoczył kilka zachowań, które nie wpisują się w dyplomację - w konsulacie w Irkucku próbowano usunąć polską flagę, przed konsulatem w Kaliningradzie zorganizowano wrogie manifestacje, a w konsulacie w Smoleńsku wyłączono agencję konsularną, ponieważ Rosjanie wyrzucili jej jedynego pracownika.

Dzieci Władimira Putina: tajemnicza córka prezydenta Rosji

Putin o niej nie mówi, miał zapłacić za milczenie. Tak wygląda "tajemnicza" córka prezydenta Rosji

Oficjalnie Władimir Putin ma tylko dwoje dzieci: córki Marię i Katerinę. Obie zrezygnowały z używania nazwiska swojego ojca i wybrały anonimowość. Starsze dziecko prezydenta Rosji na stałe wyjechało z Rosji i mieszka wraz z rodziną w Holandii. Dziennikarskie śledztwo ujawniło jednak, że młoda Rosjanka ukrywająca twarz w mediach społecznościowych może być "tajną" córką Władimira Putina.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

źródło: fakt.pl, goniec.pl

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Dziennikarze "Super Experssu" przypomnieli post, który Jerzy Owsiak wrzucił w mediach społecznościowych w 2019 r. dotyczący jego zarobków (Michal Zebrowski/East News).

Wiadomości

Zarobki Jerzego Owsiaka. Oto pensja szefa WOŚP

Czytaj więcej >
WHO opublikowała listę leków na wypadek kryzysu nuklearnego i skażenia radiologicznego

Wiadomości

WHO opublikowała listę leków na wypadek kryzysu nuklearnego i skażenia radiologicznego

Czytaj więcej >
Wypadek, słup elektryczny, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Skierniewicach

Wiadomości

Łódzkie: Tragiczny wypadek pod Skierniewicami, auto zderzyło się ze słupem elektrycznym

Czytaj więcej >
29-latek zmarł po interwencji policji. Opublikowano nagranie

Wiadomości

29-latek zmarł po interwencji policji. Opublikowano nagranie

Czytaj więcej >
IMGW ostrzega przed niebezpieczną gołoledzią (Flickr/ facebook.com/DorotaOstrowskaFoto).

Wiadomości

Niebezpieczna pogoda w weekend. IMGW ostrzega przed śliskimi drogami

Czytaj więcej >
Zaparkował samochód pod Lildem i poszedł do biletomatu. W międzyczasie dostał mandat

Wiadomości

Zaparkował samochód pod Lidlem i poszedł do biletomatu. W międzyczasie dostał mandat

Czytaj więcej >