Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Matura matematyka 2022. Ile trzeba mieć punktów na maturze z matematyki?
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 15.04.2022 15:10

Matura matematyka 2022. Ile trzeba mieć punktów na maturze z matematyki?

matura 2022 matematyka
Pixabay/Shutterbug75

Matura z matematyki 2022. Ile potrzeba punktów na egzaminie maturalnym, by go zdać? To pytanie gnębi wielu uczniów, bo matura z matematyki jest wciąż jedną z najtrudniejszych i ma najniższy próg zdawalności w całym kraju. Ile punktów trzeba zdobyć, by przekroczyć próg?

Podobnie progi funkcjonują również na innych maturach, ale są ważne jedynie dla poziomów podstawowych w maturach obowiązkowych, czyli podstawowej maturze z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego.

Matura matematyka 2022. Ile trzeba mieć punktów na maturze z matematyki?

Matura z matematyki jest określana jako najtrudniejsza z matur podstawowych - wielu maturzystów obawia się wyniku, który nie da im możliwości odebrania wyników matury w pierwszym terminie i możliwości rekrutacji na studia razem ze wszystkimi.

Żeby zdać potrzebne jest osiągnięcie progu 30 proc. punktów. Ten wynik zapewni maturzyście zdanie przedmiotu. Ile to wynosi w pełnej punktacji?

Łącznie z matury podstawowej z matematyki można uzyskać 45 punktów. Stanowią one 100 proc. wszystkich punktów, które można zdobyć na egzaminie. Składa się na to 28 punktów za test i 17 punktów za zadania otwarte.

To oznacza, że aby zdać, potrzeba jedynie 13,5 pkt. za poprawnie rozwiązane zadania. To oznacza, że wystarczy dobrze wypełnić połowę zadań zamkniętych, by zdać maturę. Punkty dostaje się również za odpowiednie rozpoczęcie zadań otwartych, warto się więc nie poddawać podczas ich rozwiązywania.

Warto przypomnieć, że szkoła zapewnia dostęp do tablic matematycznych, które mogą pomóc każdego zagubionemu maturzyście w zdaniu matury podstawowej z matematyki.

Matura matematyka 2022. Ile należy zdobyć punktów z matury rozszerzonej z matematyki?

Matura rozszerzona z matematyki rządzi się innymi prawami. Można zdobyć na niej i 0 punktów, a wciąż egzamin będzie zaliczony - wystarczy do niego przystąpić. W teorii matury rozszerzonej nie można więc nie zdać.

Należy jednak pamiętać, że żeby wynik maturalny się liczył, musimy uzyskać min. 30 proc. z każdego z podstawowych przedmiotów. Inaczej nasze wysiłki podczas egzaminów będą musiały się powtórzyć podczas powtórki z niezdanych przedmiotów podstawowych.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl