Goniec.pl
Michał Dworczyk

Piotr Molecki/East News

Dworczyk: "80 proc. rekomendacji Rady Medycznej zostało wprowadzonych w życie"

15 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Michał Dworczyk zaskoczył dziś media swoją wypowiedzią na temat Rady Medycznej przy premierze, twierdząc, że 80 procent jej rekomendacji zostało wprowadzonych w życie. Inaczej widzą to jednak specjaliści, którzy do wczoraj współpracowali z rządem, a którzy odeszli w geście sprzeciwu wobec bierności obozu władzy.

Tematem, który zdominował wczoraj wszystkie media, była zaskakująca, nagła rezygnacja z doradzania premierowi 13 z 17 członków Rady Medycznej. W ten sposób wyrazili zawód brakiem podejmowania przez rząd realnych działań mających na celu ratowanie życia Polaków.

kasia cichopek

Katarzyna Cichopek w łóżku z Marcinem Mroczkiem. "Jesteśmy w sytuacji intymnej"

CZYTAJ DALEJ

Jak zaznaczono w dokumencie przekazanym Mateuszowi Morawieckiemu, dotychczasowa formuła współpracy wyczerpała się i eksperci nie widzieli dalszego sensu udziału w gremium. O frustracji członków Rady Medycznej dowiadywaliśmy się już od jakiegoś czasu, głównie z ich wypowiedzi dla różnych mediów, w których przyznawali, że ich głos nie jest słyszany w Kancelarii Premiera. Mimo tego, dawno niewidziany szef KPRM, Michał Dworczyk, przekonywał na sobotniej konferencji, że było inaczej.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

"80 proc. rekomendacji zostało wprowadzonych"

- Premier podziękował wszystkim członkom Rady Medycznej za ich wielki wkład w dotychczasowe działania - poinformował dziś szef KPRM i dodał, że wbrew informacjom medialnym, współpraca była intensywna i zaowocowała przyjęciem ponad 30 stanowisk.

Co więcej, Dworczyk zaznaczał, że 80 proc. rekomendacji Rady Medycznej zostało wprowadzonych w życie. Jednocześnie przypomniał, że formuła od początku zakładała, że grono wybitnych specjalistów będzie miało charakter doradczy.

- Pamiętajmy, że od samego początku formuła tego organu pomocniczego prezesa Rady Ministrów była skonstruowana tak, że właśnie Rada opiniuje, doradza, rekomenduje, natomiast odpowiedzialność za podejmowane decyzje ponosi Ministerstwo Zdrowia i Rada Ministrów - powiedział polityk.

Szef KPRM zapowiedział również, że Ministerstwo Zdrowia zostało zobowiązane przez premiera do zaproponowania nowej formuły wsparcia doradczego w walce z epidemią. Szczegóły mamy poznać na dniach.

Rząd ugina się pod naciskiem antyszczepionkowców?

Pytaniem pozostaje, jak premier Mateusz Morawiecki wyobraża sobie jakąkolwiek współpracę z ekspertami, skoro dotychczas, mimo jasnych rekomendacji, było oskarżany o kierowanie się własnym zdaniem i słupkami poparcia. Rząd Zjednoczonej Prawicy od miesięcy zdaje się ulegać antyszczepionkowcom, których nie brakuje także w szeregach PiS i którzy gwarantują większość sejmową. Ostatnio ponownie, po spotkaniu z przeciwnym szczepionkom parlamentarzystami, wycofano się z procedowania projektu dotyczącego weryfikacji paszportów covidowych.

Działania Zjednoczonej Prawicy, a właściwie ich brak, często krytykuje opozycja. Codziennie w Polsce umierają setki ludzi, choć w porównaniu z innymi europejskimi krajami mamy o wiele mniej przypadków koronawirusa. Niechlubne statystyki dają nam pierwsze miejsce na Starym Kontynencie pod względem liczby zgonów na Covid-19.

Rada Medyczna przez miesiące miała być lekceważona przez rządzących, którzy wciąż powtarzali i powtarzają, że należy zachęcać do szczepień. Stosunek do specjalistów, którzy zrezygnowali, najdobitniej pokazały wczorajsze "Wiadomości", które najważniejszemu tematowi dnia poświęciły zaledwie jedno zdanie.

Najbardziej żenujące paski z "Wiadomości TVP". Numer 10 przechodzi ludzkie pojęcie, brak słów

Paski z "Wiadomości TVP" są prawdziwym hitem internetu. Przedstawiamy subiektywny ranking najbardziej pamiętliwych tytułów.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: Interia

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

kremlin.ru Jakub Szymczuk/KPRM

Wiadomości

"Równie dobrze Putin może ogłosić aneksję Księżyca czy Marsa". Ostre reakcje na decyzję dyktatora

Czytaj więcej >
Karkonoski Park Narodowy/Facebook

Wiadomości

Mamy dopiero wrzesień, a w Polsce już szalała śnieżyca. Mamy nagranie

Czytaj więcej >
Kreml zapowiedział specjalną ceremonię, Władimir Putin podpisze tam ważny dekret

Wiadomości

Władimir Putin anektował kolejne regiony Ukrainy. Zebrani skandowali "Rossija!"

Czytaj więcej >
Flickr/ facebook.com/DorotaOstrowskaFoto/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Skandal na cmentarzu. Poszedł na cmentarz i nie znalazł grobu bliskich, ksiądz sprzedał miejsce

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk rezygnuje ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Wiadomości

Michał Dworczyk zrezygnował ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Czytaj więcej >
Flickr/European Parliament

Wiadomości

Donald Tusk staje w obronie przedsiębiorców i uderza w PiS. "Użyjemy wszystkich dostępnych środków"

Czytaj więcej >