Goniec.pl
wydanie Wiadomości z dn. 14.01.2022 r.

wydanie Wiadomości z dn. 14.01.2022 r.

W Wiadomościach TVP tylko jedno zdanie na temat rezygnacji członków Rady Medycznej

14 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

"Wiadomości" TVP poświęciły zaledwie kilka sekund, aby poinformować widzów o jednym z najważniejszych wydarzeń dnia - rezygnacji 13 członków Rady Medycznej. Dziennikarze wspomnieli o tej decyzji w kontekście sytuacji epidemicznej na świecie. Dużo więcej uwagi poświęcili zarzutom wobec Marszałka Senatu i regatom transatlantyckim.

To nie pierwszy raz, kiedy redakcja głównego programu informacyjnego telewizji publicznej milczy na temat spraw, którymi żyją Polacy. 18 grudnia 2021 r. "Wiadomości" TVP nie wspomniały również o przegłosowaniu lex TVN.

13 członków Rady Medycznej złożyło na ręce premiera Mateusza Morawieckiego rezygnację

Morawiecki właśnie dostał do rąk trzynaście rezygnacji. Trzęsienie ziemi przy premierze

CZYTAJ DALEJ

"Wiadomości TVP" o gazie, podatkach i lex Czarnek. Krótka wzmianka o Radzie Medycznej

Piątkowe wydanie "Wiadomości TVP" rozpoczęło się od materiału na temat "tańszego gazu dla przedsiębiorców". - Największa polska spółka gazowa, na wniosek ministra aktywów państwowych, zdecydowała o czasowym obniżeniu rachunków dla biznesu o jedną czwartą - poinformowała prowadząca Danuta Holecka.

W materiale nawiązano również do tarczy antyinflacyjnej 2.0. Dziennikarze poinformowali widzów, że w czwartek Sejm przegłosował ustawę, dzięki której VAT na żywność zostanie obniżony do 0 proc. Później zaprezentowano materiał o przyjęciu lex Czarnek, a na ekranach telewidzów pojawił się pasek "zdanie rodziców ważniejsze w szkołach". O tym, jakie zmiany faktycznie wprowadza nowelizacja pisaliśmy tutaj.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Dopiero po 10 minutach trwania programu poruszono sprawę, która zelektryzowała całą Polskę. Jednak "Wiadomości" TVP uznały, że odejście 13 z 17 ekspertów z Rady Medycznej przy premierze nie jest tematem aż tak istotnym, aby poświęcać mu dużo czasu. 

Materiał, w który w ekspresowym tempie wspomniano o Radzie Medycznej, był zatytułowany "świat walczy z pandemią". Dotyczył m.in. zamieszania wokół wjazdu do Australii Novaka Djokovicia, sytuacji epidemicznej w Wielkiej Brytanii czy Niemczech i szerzącego się wariantu Omikron.

Jedno zdanie na temat Rady Medycznej

Autor materiału - Marcin Szewczak, wspomniał o decyzji specjalistów w zaledwie jednym zdaniu. - Od dziś zmieniona zostanie formuła Rady Medycznej przy premierze po tym jak 13 z 17 jej członków zrezygnowało z doradzania rządowi w sprawie pandemii - oznajmił. 

W materiale nie pojawiły się żadne dodatkowe informacje na ten temat. Nie wspomniano o powodach, które skłoniły specjalistów do opuszczenia Rady Medycznej. Zabrakło także wzmianki o reakcjach innych polityków na tę decyzję.

Tymczasem w internecie cały czas pojawiają się nowe komentarze w sprawie Rady Medycznej. Politycy opozycji zwracają uwagę, że rząd bardziej liczy się z "sondażami" niż z radami specjalistów. O tym, co na ten temat uważa Donald Tusk można przeczytać tutaj

Najbardziej żenujące paski z "Wiadomości TVP". Numer 10 przechodzi ludzkie pojęcie, brak słów

Paski z "Wiadomości TVP" są prawdziwym hitem internetu. Przedstawiamy subiektywny ranking najbardziej pamiętliwych tytułów.

Zobacz galerię >

"Wiadomości" TVP bez zmian. Ataki na opozycje i rozrywkowe informacje 

Znacznie więcej uwagi dziennikarze telewizji publicznej poświęcili "finansowemu szantażowi" ze strony UE. Właśnie w ten sposób poinformowali widzów o wezwaniu do zapłaty kary za kopalnie Turów, które Komisja Europejska wysłała do Polski. 

Choć i tym razem redakcja "Wiadomości" przytaczała wypowiedzi Donalda Tuska i pokazywała już słynną w TVP "zaciśniętą pięść", to lider PO nie był główną osobą atakowaną w piątkowym programie. Cała uwaga skupiła się na Marszałku Senatu. Materiał, zatytułowany "Wstydliwy jubileusz Tomasza Grodzkiego", dotyczył zarzutów korupcyjnych. 

Wątpliwości budzi również dobór najważniejszych wydarzeń. Wiadomości TVP poświęciły kilka minut na materiał o regatach transatlantyckich. W studiu telewizji publicznej pojawiła się nawet wizualizacja żaglówki "I love Poland", która bierze udział w zawodach.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: wydanie "Wiadomości" z dn. 14.01.2022 r.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

ANDREJ ISAKOVIC/AFP/East News, Xiao Yijiu/Xinhua News/East News

Wiadomości

Milionowe premie dla piłkarzy, a w tle wielka afera. Lewandowski pokłócił się z Michniewiczem

Czytaj więcej >

Wiadomości

10 województw z alertami, może być naprawdę niebezpiecznie. IMGW pilnie alarmuje

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński Zbigniew Ziobro

Wiadomości

Jarosław Kaczyński porzuci Zbigniewa Ziobrę? Wyborcy zabrali głos

Czytaj więcej >
Antoni Macierewicz
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Biegli wydali opinię ws. katastrofy smoleńskiej. Antoni Macierewicz: "Jestem zszokowany"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pijany ksiądz runął na grób. Niebywałe sceny na pogrzebie, wszystko się nagrało

Czytaj więcej >
Iberion materiały własne

Wiadomości

Dwóch Polaków z Legionu Międzynarodowego zginęło w Ukrainie

Czytaj więcej >