Goniec.pl
wydanie Wiadomości z dn. 14.01.2022 r.

wydanie Wiadomości z dn. 14.01.2022 r.

W Wiadomościach TVP tylko jedno zdanie na temat rezygnacji członków Rady Medycznej

14 Stycznia 2022

(Ostatnia zmiana: 14 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

"Wiadomości" TVP poświęciły zaledwie kilka sekund, aby poinformować widzów o jednym z najważniejszych wydarzeń dnia - rezygnacji 13 członków Rady Medycznej. Dziennikarze wspomnieli o tej decyzji w kontekście sytuacji epidemicznej na świecie. Dużo więcej uwagi poświęcili zarzutom wobec Marszałka Senatu i regatom transatlantyckim.

To nie pierwszy raz, kiedy redakcja głównego programu informacyjnego telewizji publicznej milczy na temat spraw, którymi żyją Polacy. 18 grudnia 2021 r. "Wiadomości" TVP nie wspomniały również o przegłosowaniu lex TVN.

13 członków Rady Medycznej złożyło na ręce premiera Mateusza Morawieckiego rezygnację

Morawiecki właśnie dostał do rąk trzynaście rezygnacji. Trzęsienie ziemi przy premierze

CZYTAJ DALEJ

"Wiadomości TVP" o gazie, podatkach i lex Czarnek. Krótka wzmianka o Radzie Medycznej

Piątkowe wydanie "Wiadomości TVP" rozpoczęło się od materiału na temat "tańszego gazu dla przedsiębiorców". - Największa polska spółka gazowa, na wniosek ministra aktywów państwowych, zdecydowała o czasowym obniżeniu rachunków dla biznesu o jedną czwartą - poinformowała prowadząca Danuta Holecka.

W materiale nawiązano również do tarczy antyinflacyjnej 2.0. Dziennikarze poinformowali widzów, że w czwartek Sejm przegłosował ustawę, dzięki której VAT na żywność zostanie obniżony do 0 proc. Później zaprezentowano materiał o przyjęciu lex Czarnek, a na ekranach telewidzów pojawił się pasek "zdanie rodziców ważniejsze w szkołach". O tym, jakie zmiany faktycznie wprowadza nowelizacja pisaliśmy tutaj.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Dopiero po 10 minutach trwania programu poruszono sprawę, która zelektryzowała całą Polskę. Jednak "Wiadomości" TVP uznały, że odejście 13 z 17 ekspertów z Rady Medycznej przy premierze nie jest tematem aż tak istotnym, aby poświęcać mu dużo czasu. 

Materiał, w który w ekspresowym tempie wspomniano o Radzie Medycznej, był zatytułowany "świat walczy z pandemią". Dotyczył m.in. zamieszania wokół wjazdu do Australii Novaka Djokovicia, sytuacji epidemicznej w Wielkiej Brytanii czy Niemczech i szerzącego się wariantu Omikron.

Jedno zdanie na temat Rady Medycznej

Autor materiału - Marcin Szewczak, wspomniał o decyzji specjalistów w zaledwie jednym zdaniu. - Od dziś zmieniona zostanie formuła Rady Medycznej przy premierze po tym jak 13 z 17 jej członków zrezygnowało z doradzania rządowi w sprawie pandemii - oznajmił. 

W materiale nie pojawiły się żadne dodatkowe informacje na ten temat. Nie wspomniano o powodach, które skłoniły specjalistów do opuszczenia Rady Medycznej. Zabrakło także wzmianki o reakcjach innych polityków na tę decyzję.

Tymczasem w internecie cały czas pojawiają się nowe komentarze w sprawie Rady Medycznej. Politycy opozycji zwracają uwagę, że rząd bardziej liczy się z "sondażami" niż z radami specjalistów. O tym, co na ten temat uważa Donald Tusk można przeczytać tutaj

Najbardziej żenujące paski z "Wiadomości TVP". Numer 10 przechodzi ludzkie pojęcie, brak słów

Slajd 1 z 10

Reforma sądownictwa

fot. screen z "Wiadomości TVP"

"Wiadomości" TVP bez zmian. Ataki na opozycje i rozrywkowe informacje 

Znacznie więcej uwagi dziennikarze telewizji publicznej poświęcili "finansowemu szantażowi" ze strony UE. Właśnie w ten sposób poinformowali widzów o wezwaniu do zapłaty kary za kopalnie Turów, które Komisja Europejska wysłała do Polski. 

Choć i tym razem redakcja "Wiadomości" przytaczała wypowiedzi Donalda Tuska i pokazywała już słynną w TVP "zaciśniętą pięść", to lider PO nie był główną osobą atakowaną w piątkowym programie. Cała uwaga skupiła się na Marszałku Senatu. Materiał, zatytułowany "Wstydliwy jubileusz Tomasza Grodzkiego", dotyczył zarzutów korupcyjnych. 

Wątpliwości budzi również dobór najważniejszych wydarzeń. Wiadomości TVP poświęciły kilka minut na materiał o regatach transatlantyckich. W studiu telewizji publicznej pojawiła się nawet wizualizacja żaglówki "I love Poland", która bierze udział w zawodach.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: wydanie "Wiadomości" z dn. 14.01.2022 r.

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Rządowe RCB wysłało pismo z ostrzeżeniem do firm, chodzi o V falę koronawirusa

Wiadomości

V fala koronawirusa przeraża rząd. Część firm dostała od RCB specjalne pismo z ostrzeżeniem

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Pandemia i podwyżki wykańczają branżę pralniczą. "Czysta pościel będzie rarytasem jak banany za czasów komuny"

Czytaj więcej >
Kaczyński

Wiadomości

Gowin: Jacek Kurski, Adam Bielan i Maciej Łopiński. To ich słucha Jarosław Kaczyński

Czytaj więcej >
Kukiz

Wiadomości

Paweł Kukiz chce zostać szefem komisji śledczej ws. Pegasusa. Inaczej nie poprze wniosku

Czytaj więcej >
Banaś

Wiadomości

PAP: Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Mariana Banasia

Czytaj więcej >
nauka zdalna

Wiadomości

Radio ZET: Nauka zdalna możliwa w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców

Czytaj więcej >