Goniec.pl > Wiadomości > Doradca Zełenskiego złożył istotną deklarację. Uderzył w światowe mocarstwa
Piotr Dutka
Piotr Dutka 20.03.2022 00:07

Doradca Zełenskiego złożył istotną deklarację. Uderzył w światowe mocarstwa

wołodymyr zełenski wojna w ukrainie ustawa
HANDOUT/AFP/East News

Doradca Wołodymyra Zełenskiego poinformował, że Ukraina nie stanie się państwem neutralnym. Oleksandr Arestowycz w wywiadzie dla tamtejszego Radia Swoboda przekazał, że nie ma mowy, by jego kraj nagle stał się państwem zdemilitaryzowanym.

Jednym z głównych żądań strony rosyjskiej jest neutralny status Ukrainy, a także kompletna demilitaryzacja kraju. Jak się okazuje, Ukraińcy nie zamierzają przystać na taką propozycję, co w bezpośredni sposób potwierdził doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

- Nie ma mowy, by Ukraina stała się państwem zdemilitaryzowanym jak Szwecja czy Austria - zapewnił Oleksandr Arestowycz.

- Każdy kraj świata zgodnie ze statutem ONZ ma prawo do samoobrony i my w Ukrainie świetnie zdajemy sobie sprawę. Zarówno naród, jak i władza, że nasze siły samoobrony muszą być samodzielne i samowystarczalne, bo na nikogo liczyć nie można. Dlatego nie ma mowy, żeby tu było państwo zdemilitaryzowane - zadeklarował.

Doradca Zełenskiego nawiązał również do krajów zdemilitaryzowanych takich jak Austria, czy Szwecja. Podkreślił, że mają one "porządnych" sąsiadów, prowadzących stabilną europejską politykę. To właśnie dlatego, nie obawiają się one o bezpieczeństwo własnych granic.

Ukraina nie będzie krajem zdemilitaryzowanym, ponieważ nie ma "porządnych" sąsiadów

Arestowycz poinformował, że jego kraj został oszukany w związku z tzw. memorandum budapesztańskim z 1994 roku.

Warto podkreślić, że był to dokument, na mocy którego USA, Rosja i Wielka Brytania zobowiązały się m.in. do respektowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, gdy ta zrezygnowała z posiadania odziedziczonej po ZSRR broni jądrowej.

W swojej wypowiedzi zaznaczył, że nie tylko Rosja nie uszanowała tych zapisów, podkreślając, że pozostałe kraje również oszukały i nie dostarczyły obiecanych gwarancji, w związku z czym na terenie Ukrainy trwa teraz wojna. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl / PAP