Goniec.pl

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Donald Tusk zdecydował się na poważny krok. Lider PO boi się sfałszowania wyborów

27 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Zuzanna Ptaszyńska

Donald Tusk ogłosił, że powstanie ruch obrony wyborów parlamentarnych przed manipulacjami. Za zorganizowanie grupy ma odpowiadać Sławomir Nitras. Szef PO argumentował to posunięcie tym, że coraz więcej wskazuje na to, że PiS jest w stanie sfałszować wybory.

Wybory parlamentarne już jesienią

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się jesienią 2023 roku, ale na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie. Wybory parlamentarne zarządza Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w drodze postanowienia. Termin głosowania musi być ogłoszony nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu.

Wybory odbywają się zawsze w dzień wolny od pracy, w terminie 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu. Obecna trwa do 12 listopada 2023 roku, co oznacza, że możliwe są cztery terminy: 15 października, 22 października, 29 października lub 5 listopada 2023 roku.

Donald Tusk obawia się o uczciwość wyborów

Donald Tusk mówił podczas dzisiejszej (27.01) konferencji prasowej w Senacie, że PiS chce dokonać "gwałtu na fundamentalnych zasadach demokracji" poprzez przegłosowanych przez Sejm głosami posłów Zjednoczonej Prawicy zmian w Kodeksie wyborczym. Były szef rządu uważa, że coraz więcej wskazuje na to, że koalicja rządząca jest w stanie dopuścić się fałszerstw przy wyborach.

- Poprosiłem moich najbliższych współpracowników: posłanki, posłów, senatorki, senatorów, marszałka Senatu, abyśmy razem przed państwem stanęli w obliczu kolejnego gwałtu na fundamentalnych zasadach demokracji. Mówię tu o nieustannych próbach manipulacji przy Kodeksie wyborczym, który najwyraźniej przeszkadza PiS - powiedział Tusk.

Szef PO poinformował, że jego zamierza zorganizować zakrojoną na dużą skalę akcję pilnowania przebiegu wyborów parlamentarnych, za której koordynację ma odpowiadać poseł Sławomir Nitras .

- Mamy w naszych szeregach Sławomira Nitrasa i nie zawahamy się go użyć. Będzie on z ramienia KO przygotowywał obronę wyborów przed manipulacjami i fałszerstwami - wyjaśnił Donald Tusk. - Prawo do wolnych wyborów to jest prawo obywateli. Potrzeba nam kilkudziesięciu tysięcy ludzi. Z tego miejsca apeluję, pomóżcie nam przypilnować wyborów - przekazał z kolei rzeczony kolega partyjny byłego premiera.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Konferencja prasowa Donalda Tuska z dn. 27.01.2023

Zachęcamy do wsparcia zbiórki , której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Poszedł do paczkomatu i nie mógł uwierzyć, w to, co widzi. Od razu chwycił za telefon
Czytaj więcej >

Wiadomości

Oburzające nagranie z samolotu polskich linii lotniczych. Piloci zostali zawieszeni
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Ryszard Niemiec. PZPN pogrążone w żałobie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Dawid Kubacki pobił rekord Adama Małysza. Nie dokonał tego wcześniej żaden Polak
Czytaj więcej >

Wiadomości

Myśleli, że nikt tego nie zauważy? "Wiadomości" TVP chciały nabrać widzów
Czytaj więcej >

Wiadomości

18-latka przeżyła śmierć kliniczną. Ujawniła, co widziała "po drugiej stronie"
Czytaj więcej >
Zuzanna Ptaszyńska

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem doktorantką Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie nauki o polityce i administracji - stosunki międzynarodowe. Zarówno hobbystycznie, jak i naukowo zajmuję się Zjednoczonym Królestwem, interesuję się też historią popkultury oraz współczesnym kinem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]