Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Donald Tusk zdecydował się na poważny krok. Lider PO boi się sfałszowania wyborów
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 27.01.2023 11:21

Donald Tusk zdecydował się na poważny krok. Lider PO boi się sfałszowania wyborów

Donald Tusk
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Donald Tusk ogłosił, że powstanie ruch obrony wyborów parlamentarnych przed manipulacjami. Za zorganizowanie grupy ma odpowiadać Sławomir Nitras. Szef PO argumentował to posunięcie tym, że coraz więcej wskazuje na to, że PiS jest w stanie sfałszować wybory.

Wybory parlamentarne już jesienią

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się jesienią 2023 roku, ale na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie. Wybory parlamentarne zarządza Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w drodze postanowienia. Termin głosowania musi być ogłoszony nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu.

Wybory odbywają się zawsze w dzień wolny od pracy, w terminie 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu. Obecna trwa do 12 listopada 2023 roku, co oznacza, że możliwe są cztery terminy: 15 października, 22 października, 29 października lub 5 listopada 2023 roku.

Donald Tusk obawia się o uczciwość wyborów

Donald Tusk mówił podczas dzisiejszej (27.01) konferencji prasowej w Senacie, że PiS chce dokonać "gwałtu na fundamentalnych zasadach demokracji" poprzez przegłosowanych przez Sejm głosami posłów Zjednoczonej Prawicy zmian w Kodeksie wyborczym. Były szef rządu uważa, że coraz więcej wskazuje na to, że koalicja rządząca jest w stanie dopuścić się fałszerstw przy wyborach.

- Poprosiłem moich najbliższych współpracowników: posłanki, posłów, senatorki, senatorów, marszałka Senatu, abyśmy razem przed państwem stanęli w obliczu kolejnego gwałtu na fundamentalnych zasadach demokracji. Mówię tu o nieustannych próbach manipulacji przy Kodeksie wyborczym, który najwyraźniej przeszkadza PiS - powiedział Tusk.

Szef PO poinformował, że jego zamierza zorganizować zakrojoną na dużą skalę akcję pilnowania przebiegu wyborów parlamentarnych, za której koordynację ma odpowiadać poseł Sławomir Nitras.

- Mamy w naszych szeregach Sławomira Nitrasa i nie zawahamy się go użyć. Będzie on z ramienia KO przygotowywał obronę wyborów przed manipulacjami i fałszerstwami - wyjaśnił Donald Tusk. - Prawo do wolnych wyborów to jest prawo obywateli. Potrzeba nam kilkudziesięciu tysięcy ludzi. Z tego miejsca apeluję, pomóżcie nam przypilnować wyborów - przekazał z kolei rzeczony kolega partyjny byłego premiera.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Konferencja prasowa Donalda Tuska z dn. 27.01.2023

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi: Donald Tusk