Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Szkocja. Zgwałcił dwie kobiety i zmienił płeć. Trafił do żeńskiego więzienia
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 26.01.2023 18:58

Szkocja. Zgwałcił dwie kobiety i zmienił płeć. Trafił do żeńskiego więzienia

Policja Wlk. Brytania
Pixabay/ShepherdMedia/Twitter/Daily Mail U.K.

Niełatwe zadanie czeka wymiar sprawiedliwości Zjednoczonego Królestwa, które musi zmierzyć się z osadzeniem w areszcie mężczyzny, skazanego za gwałt na dwóch kobietach. Po tym, gdy dokonano jego aresztowania, podejrzany rozpoczął procedurę zmiany płci na podstawie prawa deklaracji i domaga się osadzenia w żeńskim więzieniu.

Szkocja. Zgwałcił dwie kobiety i zmienił płeć. Domaga się osadzenia w żeńskim więzieniu

Choć cała historia wydaje się niewiarygodna i zakrawająca na tragikomedię, to przedstawicielom wymiaru sprawiedliwości Zjednoczonego Królestwa nie jest bynajmniej do śmiechu.

Mieszkający w Szkocji Adam Graham został oskarżony o zgwałcenie dwóch kobiet. Tuż po tym, gdy został zatrzymany rozpoczął procedurę zmiany płci na podstawie obowiązującego tam prawa jej deklaracji i w samym procesie uczestniczył jako Isla Boryson.

24 stycznia sąd rozpatrujący sprawę orzekł, iż 31-letnia Isla Bryson jest winna popełniania gwałtu na dwóch kobietach, dokonanych w 2016 i 2019 r. jako Adam Graham.

Sprawa swoim charakterem wywołała niemałe poruszenie na całych Wyspach Brytyjskich. W trakcie prowadzonego procesu małżonka oskarżonej przekonywała, iż Adam Graham dokonał zmiany płci wyłącznie w celach uzyskania możliwe łagodnego wyroku oraz chęci bycia osadzonym w towarzystwie kobiet. Jak przekonywała, jej partner będzie stanowił realne zagrożenie dla innych kobiet przebywających w celach.

Według brytyjskich mediów Isla Boryson decyzją sądu została tymczasowo osadzona w kobiecym więzieniu Stirling w indywidualnej celi, jednak rozwiązanie to jest tylko chwilowe i niewykluczone, iż niebawem znajdzie się w normalnej celi z innymi więźniarkami.

W swoich zeznaniach Graham przyznał, iż pierwsze symptomy transseksualności zaczął dostrzegać u siebie w wieku czterech lat, jednak dopiero teraz zdecydował się na zmianę płci, która jeszcze nie dobiegła końca.

Żona Grahama oskarża go o kłamstwo

Z takim ujęciem sprawy nie zgadza się żona Adama Grahama, Shonna. Według niej, jej partner wykorzystał możliwość zmiany płci do otrzymania łagodniejszego wyroku oraz znalezienia się w kobiecym więzieniu.

W rozmowie z dziennikiem "Daily Mail" kobieta wyznała, iż jej mąż nigdy nie przejawiał w jej odczuciu skłonności transseksualnych oraz nie prowadził z nią rozmów z tym związanych. Jak przyznała, taka decyzja sądu może spowodować jedynie kolejne napaści na osadzone kobiety, ponieważ w odczuciu Shonny Graham jej partner się nie zmienił, zaś przemoc leży w jego naturze.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Twitter/Daily Mail U.K./wydarzenia.interia.pl Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!