Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Kontrowersyjne słowa księdza o niskiej dzietności. "Dzisiaj stanu bożego nikt nie chce"
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 27.01.2023 10:16

Kontrowersyjne słowa księdza o niskiej dzietności. "Dzisiaj stanu bożego nikt nie chce"

(zdj. ilustracyjne) Unsplash.com/ Sebbi Strauch
(zdj. ilustracyjne) Unsplash.com/ Sebbi Strauch

Kontrowersyjne słowa padły na antenie Radia Maryja w kontekście niskiej dzietności w naszym kraju. Zdaniem ks. prof. Krzysztofa Bielawnego polskie społeczeństwo kładzie na matki presję, by zabijały swoje dzieci jeszcze w łonie. Oczywiście, winne wszystkiemu mają być odwrócenie się młodych ludzi od Kościoła oraz, co bardziej zaskakujące, "zdeprawowani" mężczyźni. Czyżby więc teolog przeczył tezom Jarosława Kaczyńskiego, który odpowiedzialnością za mały przyrost naturalny obarcza "dające w szyję" Polki?

Polki nie chcą rodzić dzieci?

Informacje dotyczące niskiej dzietności w Polsce nie robią już na nikim z nas większego wrażenia. Dane te doskonale znane są Polakom, gdyż głośno mówią o nich politycy wszystkich opcji, którzy nie kryją, że starzejące się społeczeństwo to jedno z większych obecnych wyzwań, stojących m.in. przed systemem emerytalnym.

Receptą na tę bolączkę okazało się nie być nawet sztandarowe dla PiS "500 plus", walczące co prawda z ubóstwem, ale nieskłaniające Polek do zachodzenia w ciążę. Dość powiedzieć, że z sondaży CBOS wynika, iż odsetek kobiet decydujących się na macierzyństwo ciągle spada, czego powodem są zapewne restrykcyjne prawo antyaborcyjne i brak perspektyw dla młodych.

Obecna partia rządząca nie chce jednak przyznać tego, że nie potrafiła stworzyć dla przyszłych rodziców komfortowych warunków i przyczyn niskiej dzietności upatruje w niczym niepopartych tezach o nagminnym "dawaniu w szyję" potencjalnych przyszłych matek.

I choć pogląd ten może wydawać się najbardziej kontrowersyjnym, jaki można było wygłosić, zdanie, jakie na antenie Radia Maryja przedstawił znany teolog, śmiało konkuruje z nim o palmę pierwszeństwa.

Kontrowersyjne tezy nt. dzietności na antenie Radia Maryja

Zdaniem ks. prof. Krzysztofa Bielawnego spadek dzietności w Polsce to nic innego jak egzemplifikacja negatywnych zmian, jakie dokonały się w społeczeństwie na przestrzeni ostatnich dekad. Jego zdaniem, kobieta z natury ma pragnienie bycia matką, a trend spadkowy w urodzeniach wytłumaczyć można postępującą laicyzacją Polaków.

Musimy pamiętać, że ci, którzy nam rozmontowują społeczeństwo chrześcijańskie, przyszli już na początku XX wieku. Ten proces trwa. Były momenty silniejsze, słabsze, ale on był. Stało się tak, żeby wyrugować wszystkie elementy, które miały związek z chrześcijaństwem - uważa duchowny.

Choć kapłan nie dookreśla, kogo dokładnie ma na myśli mówiąc "ci", z jego wypowiedzi wywnioskować można, że wszystko ma miejsce już w naszych latach młodzieńczych, kiedy to te niesprecyzowane bliżej siły, przedstawiają nastolatkom Kościół jako "wroga numer jeden" i niszczą w nich czystość oraz miłość, sprowadzając na ścieżkę demoralizacji.

- Już dzisiaj mamy ogromne kolejki do psychiatrów, do psychologów. Szpitale psychiatryczne są przepełnione, bo wykonano pewien ruch, pewną operację na młodym pokoleniu w Polsce. To jest dramat. Ten człowiek zrezygnował dzisiaj z małżeństwa, a małżeństwo i rodzina było święte i niepodważalne przez setki lat w Polsce - stwierdza.

Ksiądz ostro o młodych Polakach. "To jest dramat"

Jeszcze bardziej ciekawie iż przywołane tezy, przedstawiają się poglądy teologa dotyczące tego, jak podejmowana jest decyzja o aborcji. Duchowny zupełnie pomija podmiotowość kobiety, jej prawo do samostanowienia, świadome decyzje podyktowane nierzadko względami medycznymi i zrzuca wszystko na karb presji społecznej.

Jak uważa, to ona powoduje, że kobieta decyduje się "zabić dziecko w łonie", a odwrócenie się od wiary w ogóle zmienia myślenie o ciąży jako o "błogosławionym stanie".

- Kto dzisiaj mówi, że kobieta jest w stanie błogosławionym? Nikt. Kobieta jest w ciąży, a coś, co mi ciąży, to trzeba się tego pozbyć, czyli ciężaru. To jest gra słów, pojęć, które zostały nam w jakiś sposób zaaplikowane i to przyjęliśmy. Stan błogosławiony to jest stan boży, a dzisiaj stanu bożego nikt nie chce - zauważa ks. prof. Bielawny.

Ekspert Radia Maryja nie oszczędza też mężczyzn, nie szczędząc im gorzkich słów i epitetów, takich jak "zdeprawowani" czy też "niebiorący odpowiedzialności za rodzinę". - To jest ten dramat, który dzisiaj widzimy wśród młodego pokolenia - kwituje.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Radio Maryja

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!