Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Donald Tusk spełnił obietnicę wyborczą? Nieoficjalnie: Jest przełom w sprawie KPO
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 16.11.2023 22:42

Donald Tusk spełnił obietnicę wyborczą? Nieoficjalnie: Jest przełom w sprawie KPO

Donald Tusk
Piotr Molecki/East News

Komisja Europejska planuje w najbliższym czasie zatwierdzić polski zmodyfikowany plan KPO o RePowerEU - nieoficjalnie donosi Bloomberg. Taka informacja, jeżeli okaże się prawdziwa, oznacza setki milionów euro dla Polski i jednocześnie potwierdzi słowa Donalda Tuska.

Donald Tusk spełni obietnicę o pieniądzach z KPO?

Pieniądze z Krajowego Programu Odbudowy to temat, który nasilił się w wielu mediach – głównie TVP – po wyborach parlamentarnych. Wszystko w związku z październikowymi zapewnieniami i obietnicami Donalda Tuska, że jeśli tylko dojdzie do władzy, odblokuje pieniądze z europejskiego funduszu odbudowy dla Polski. Lider PO już pierwszego dnia po wyborach był z tych słów przez niektórych bardzo szczegółowo rozliczany.

Na razie Polska wciąż jest daleko od uzyskania pełnej puli pieniędzy, jednak jak donosi w mediach społecznościowych Natalia Ojewska, korespondentka Bloomberga, niebawem do naszego kraju może wpłynąć całkiem pokaźna zaliczka.

Tragiczny wypadek pod Kutnem. Nie żyje młoda kobieta, policja apeluje do świadków

Kiedy pieniądze z KPO dla Polski? Donald Tusk rozliczany ze swoich zapowiedzi

- Komisja Europejska planuje w najbliższych tygodniach zatwierdzić polski zmodyfikowany plan KPO o RePowerEU. Tym samym Polska otrzyma zaliczkę w wysokości ok. 550 mln euro z puli RePowerEU przeznaczony na transformację energetyczną - poinformowała Ojewska.

Donald Tusk w swoich słowach o odblokowaniu pierwszych pieniędzy z KPO już w grudniu najprawdopodobniej miał na myśli właśnie wspominaną zaliczkę z programu RePowerEU. Uzyskanie tych środków – w przeciwieństwie do pełnej puli KPO - nie wymaga realizowania żadnego z kamieni milowych.

Wniosek o pieniądze dla Polski, w postaci rewizji programu KPO złożył w sierpniu rząd PiS. Został on jednak źle oceniony (zawierał np. niedokładne kosztorysy) i wymagał niezbędnych poprawek.

Pieniądze z KPO dla Polski są realne, termin mija niebawem

Jak informuje Business Insider, szansa na zaliczkę z RePowerEU teoretycznie przepada z końcem roku, jednak realnie termin minie już 8 grudnia. - Tego dnia o ewentualnym zatwierdzeniu tego programu może zdecydować ECOFIN, czyli rada złożona z ministrów finansów wszystkich krajów unijnych, która zbierze się wtedy ostatni raz w tym roku - informuje portal.

W sumie do Polski z KPO ma wpłynąć 158,5 mld zł, z czego 106,9 mld zł w postaci dotacji i 51,6 mld zł w formie preferencyjnych pożyczek.

 

Źródło: Business Insider