Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Chciał przekupić wyborców. Oferował 100 zł za głos
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 07.04.2024 19:31

Chciał przekupić wyborców. Oferował 100 zł za głos

pieniądze wybory
Fot. materiały własne

Trwa I tura wyborów samorządowych 2024. W całym kraju nad poprawnym przebiegiem głosowania czuwają nie tylko komisje wyborcze, ale także odpowiednie służby. Policja odnotowała już kilka poważnych przypadków łamania prawa, w tym korupcji wyborczej. Na Pomorzu mężczyzna miał oferować 100 złotych za oddanie głosu na wskazanego przez niego kandydata.

I tura wyborów samorządowych 2024. Są informacje o incydentach

W niedzielę (7 kwietnia) w całym kraju odbywa się I tura wyborów samorządowych. Polacy mają szansę oddać swój głos w godzinach 7-21 w przypisanych do ich miejsca zameldowania obwodowych komisjach wyborczych. Niestety, nie wszędzie proces głosowania przebiega bez incydentów. Tylko w woj. pomorskim do godziny 16 odnotowano 31 niepokojących zdarzeń związanych z wyborami.

Jak przekazała pomorska policja, dziewiętnaście zarejestrowanych zajść dotyczyło łamania trwającej do zamknięcia wszystkich lokali ciszy wyborczej, zaś w przypadku jednego z incydentów mowa jest o wyjątkowo oburzającym czynie. Na terenie powiatu nowodworskiego dojść miało do korupcji wyborczej. Mundurowi przekazali szczegóły dotyczące zdarzenia.

Noworodek w oknie życia. Miał kilka godzin

Pomorskie. Oferował 100 złotych za głos na konkretne osoby?

Rzeczniczka prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku Karina Kamińska poinformowała Polską Agencję Prasową, że jeden z kandydatów na radnego w powiecie nowodworskim proponował wyborcom 100 złotych w zamian za oddanie głosu na wskazane przez niego konkretne osoby. Materiał dowodowy w tej sprawie już został zabezpieczony.

ZOBACZ: Policja w lokalach wyborczych. Są już pierwsze incydenty

Jeśli rzeczywiście potwierdzi się, że doszło do przestępstwa, mężczyzna będzie miał poważne problemy. Zgodnie z prawem przyjmowanie korzyści majątkowej lub osobistej albo też żądanie takiej korzyści za głosowanie w określony sposób, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat.

Tej samej karze podlega ten, kto udziela korzyści majątkowej lub osobistej osobie uprawnionej do głosowania, aby skłonić ją do głosowania w określony sposób.

Korupcja wyborcza przed lokalami. Policja odnotowała kilka niepokojących zdarzeń

Zdarzenie, do którego miało dojść na Pomorzu nie jest jedyne w skali kraju. Po południu, przy jednym z lokali wyborczych w Pleszewie (woj. wielkopolskie) na komisariat policji przyszła osoba, która poinformowała, że w pobliżu lokalu starszy mężczyzna chce wręczać pieniądze za głosowanie na wskazanego przez niego kandydata. Informacja jest aktualnie weryfikowana przez śledczych.

Z kolei mieszkaniec okręgu lubelskiego trafił do aresztu po tym, jak próbował skorumpować wyborczynię, oferując jej cztery piwa i czekoladę w zamian za głos poparcia dla partnerki kandydującej do rady gminy. Mężczyzna także odpowie przed sądem za przestępstwo.

Źródło: rmf24.pl