Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Dodatkowe pieniądze dla rodziców uczniów. Od 1 lipca można składać wnioski, im szybciej tym lepiej
Natalia Janus
Natalia Janus 27.06.2022 14:49

Dodatkowe pieniądze dla rodziców uczniów. Od 1 lipca można składać wnioski, im szybciej tym lepiej

Pieniądze canva pro
fot. Ihar Leichonak, canva.com

Właśnie zaczęły się wakacje, ale warto już pomyśleć o nowym roku szkolnym, bo lada moment ruszy nabór wniosków na 300 plus. Świadczenie jest wypłacane jednorazowo, raz w roku, każdemu uczniowi rozpoczynającemu rok szkolny. Im szybciej rodzic złoży wniosek, tym szybciej otrzyma pieniądze na szkolną wyprawkę dla dziecka.

Świadczenie 300 plus. Rusza nabór wniosków

Warto w tym wakacyjnym ferworze już teraz pomyśleć o wrześniu. Minister Marlena Maląg w poniedziałkowym komunikacie podkreśliła, że choć wakacje dopiero się zaczęły, to nabór wniosków o "Dobry start" ruszy 1 lipca. Jak tłumaczy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, "złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września". - Warto zrobić to jak najprędzej, żeby pieniądze trafiły na konta jeszcze przed 1 września. Dzięki temu powrót dzieci do szkół będzie łatwiejszy - zaznaczyła cytowana w komunikacie szefowa MRiPS.

Świadczenie 300 plus. Gdzie złożyć wniosek?

Wniosek można złożyć na trzy sposoby - przez bankowość elektroniczną, PUE ZUS oraz portal Emp@tia MRiPS. Jak przypomina resort, "Dobry start" przysługuje niezależnie od zarobków. Świadczenie wypłacane jest raz w roku dla dzieci rozpoczynających rok szkolny, uczących się do ukończenia 20 lat, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami - do ukończenia 24 lat.

- Już w 2018 r. uruchomiliśmy program "Dobry start", którego celem jest odciążenie domowych budżetów rodzin z dziećmi w wieku szkolnym. To 300 zł jednorazowego wsparcia na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka - przypomniała Maląg.

Według danych ministerstwa każdego roku z "Dobrego startu" korzysta ok. 4,4 mln dzieci. Łączna kwota wsparcia w latach 2018-2022 wyniesie ok. 6,65 mld zł.

500 plus. MRiPS: "Zostały 4 dni, tylko wtedy dostaniesz wyrównanie"

Należy też pospieszyć się z wnioskiem o 500 plus, choć tu czasu jest dużo mniej.  - Wniosek o świadczenie z programu "Rodzina 500 plus" warto złożyć do 30 czerwca 2022 r. - przypomniało w poniedziałek na Twitterze MRiPS. To warunek niezbędny, by otrzymać świadczenie z wyrównaniem od 1 czerwca 2022 r.

1 czerwca rozpoczął się nowy okres świadczeniowy "Rodzina 500 plus", pierwszy obsługiwany wyłącznie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek o świadczenie wychowawcze jest elektroniczny.

Można go złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Rodzice, którzy mają PESEL, mogą także przesłać wniosek do ZUS przez portal Empatia lub swój bank. Pieniądze trafią wyłącznie na rachunki bankowe.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: wp.pl, Goniec.pl