Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Byli uczniowie mówią o Agacie Dudzie
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 14.10.2021 20:33

Byli uczniowie mówią o Agacie Dudzie

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
East News Piotr Molecki

Jak co roku Agata Duda i prezydent Rzeczypospolitej Polskiej złożyli życzenia pedagogom z okazji Dnia Edukacji Narodowej, który obchodzony jest 14 października. W związku z tym wydarzeniem nie można nie przypomnieć o tym, że pierwsza dama w przeszłości sama pracowała w szkole jako germanistka. Uczniowie opowiedzieli o tym, jak sprawdzała się w tej roli. W tle natomiast rozgrywa się konflikt między Ministerstwem Edukacji i Nauki, a nauczycielami.

W mediach społecznościowych Agata Duda i Andrzej Duda za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazali nauczycielom życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Para prezydencka pogratulowała pedagogom postawy i podziękowała za ich codzienny trud wkładany w kształcenie młodych pokoleń Polek i Polaków. Wiadomość pojawiła się na Twitterze oraz oficjalnym serwisie prezydenta RP.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim nauczycielom i pracownikom polskiej oświaty składamy gratulacje i najlepsze życzenia. Dziękujemy za codzienny trud kształcenia, wychowywania i wspierania rozwoju milionów młodych Polaków – czytamy we wpisie.

Agata Duda regularnie odpowiada na zaproszenia różnych szkół. Nie ma w tym nic dziwnego, zwłaszcza że pierwsza dama przed przeprowadzką do Pałacu Prezydenckiego sama pracowała jako nauczycielka. Warto przypomnieć, że była germanistką i uczyła w II Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie – szkole, w której w przeszłości lekcje pobierał obecny prezydent RP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

– Ilekroć odwiedzamy szkoły, jesteśmy pod wrażeniem entuzjazmu i nadzwyczajnych wysiłków, jakie podejmuje środowisko pedagogiczne na rzecz dzieci i młodzieży. Rola, którą odgrywają nauczyciele, dalece wykracza bowiem poza samo przekazywanie wiedzy. Bardzo często są Państwo wzorami dla uczniów i przewodnikami na ścieżkach poszukiwania własnej tożsamości, rozwijania talentów i zainteresowań, budowania dojrzałej osobowości – napisano na oficjalnej stronie prezydenta RP.

Jaką nauczycielką była Agata Duda?

Jak dowiedzieli się dziennikarze, Agatę Dudę uczniowie wspominają bardzo ciepło, a jej pracę w szkolę oceniano głównie w superlatywach. Zaraz po tym, jak w 2015 roku jej mąż został prezydentem RP, zapytano młodzież uczącą się w II Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie o to, jaką nauczycielką była obecna pierwsza dama. Podopieczni przyznali, że była wymagająca i – co najważniejsze – potrafiła przekazywać wiedzę.

– Bardzo profesjonalna, znakomicie uczy niemieckiego, posiada bardzo dużą wiedzę – słyszeliśmy na łamach TVN24.

– Jest naprawdę świetną nauczycielką, bardzo dobrze uczy – dodał inny uczeń.

Nadal nie wiadomo, czy po opuszczeniu Pałacu Prezydenckiego pierwsza dama wróci do swojego zawodu. Jednak biorąc pod uwagę to, jak została zapamiętana przez uczniów jako germanistka, wiele osób może się ucieszyć, gdy zobaczy ją na szkolnym korytarzu. Warto przypomnieć, że we wrześniu 2021 roku żona prezydenta RP odwiedziła polską szkołę podstawową w Rzymie.

Nauczyciele oceniają Agatę Dudę

Zdecydowanie gorzej postawę Agaty Dudy oceniają nauczyciele, którzy od dłuższego czasu upominają się o zmianę systemu wynagrodzeń. Wiceprzewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego na łamach programu „Newsroom” WP zaznaczył, że pedagodzy są rozczarowani biernością pierwszej damy i brakiem wsparcia podczas rozmów z Ministerstwem Edukacji i Nauki.

Wielu przedstawicieli środowiska nauczycielskiego jest zbulwersowana propozycją zmiany wynagrodzeń i zaznacza, że minister Przemysław Czarnek manipuluje danymi. Szef resortu jednak uważa, że większość pedagogów cieszy się z propozycji rządu, a niezadowoleni pozostają tylko pedagodzy związani z ZNP. Udzielając wywiadu w Dzień Edukacji Narodowej uznał, że Polska ma najlepszy system szkolnictwa w Europie.

 Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: TVN24; Twitter