Goniec.pl > Polityka > Jarosław Kaczyński odchodzi z rządu. "Musi przygotować partię do wyborów"
Irmina Jach
Irmina Jach 14.10.2021 08:01

Jarosław Kaczyński odchodzi z rządu. "Musi przygotować partię do wyborów"

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
By AargambitAutor: Reporter Dziennika Internetowego http://lublin.com.pl (wydawca: AAR Gambit) - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7884928

Jarosław Kaczyński podczas wczorajszego posiedzenia klubu parlamentarnego ogłosił, że z początkiem przyszłego roku zrezygnuje z funkcji wicepremiera. Polityk chce w pełni skupić się na funkcji szefa Prawa i Sprawiedliwości. - Musi przygotować partię do wyborów - zdradził politolog profesor Antoni Dudek.

Lider Prawa i Sprawiedliwości miał skarżyć się, że rządowe stanowisko nie pozwala mu wystarczająco skupić się na kierowaniu partią. - Prezes wskazywał, że ze względu na funkcję wicepremiera w siedzibie partii pojawia się raz na tydzień i że jest to niewystarczające - mówilł jeden z posłów w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Jarosław Kaczyński odchodzi z rządu

Spekulacje na temat ewentualnego odejścia Jarosława Kaczyńskiego z rządu trwały od dawna. Do tej pory politycy partii rządzącej zapewniali jednak, że prezes nie myśli jeszcze o przejściu na emeryturę. Nic nie zapowiadało także, że ograniczy swoje kompetencje.

W ostatnich dniach w kuluarach mówiło się, że Jarosław Kaczyński poświęca coraz mniej czasu na kierowanie partią. W budynku przy Nowogrodzkiej bywał tylko raz w tygodniu, co znacząco utrudniało współpracę z politykami Prawa i Sprawiedliwości.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Prezes miał podjąć decyzję o rezygnacji z funkcji wicepremiera oraz przewodniczącego Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych, by przygotować Prawo i Sprawiedliwość do planowanych na jesień 2023 roku wyborów. - Celem wejścia Kaczyńskiego do rządu było odgrywanie roli bufora między Morawieckim a Ziobrą. Nie dziwię się, że Kaczyński odchodzi, bo musi przygotować partię do wyborów - ocenił w rozmowie z Super Expressem politolog profesor Antoni Dudek.

Jest nowy plan?

Jeden z polityków Prawa i Sprawiedliwości przekazał dziennikarzom, że Jarosław Kaczyński wymaga od swoich podwładnych większej aktywności w mediach społecznościowych. Prezes uważa, że promocja, która przyczyniła się do wygrania poprzednich wyborów, została w ostatnim czasie zaniedbana.

Zapowiadane zmiany oznaczają, że Jarosław Kaczyński będzie mógł pochwalić się nieco ponad rocznym stażem na stanowisku wicepremiera ds. bezpieczeństwa. Obecnie jego priorytetem jest uchwalenie wszystkich zapowiadanych ustaw.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: PAP/Super Express