Goniec.pl
cmentarz

Bartłomiej Cieślak

Dom bliżej cmentarza? Rząd planuje zmienić przepisy

13 Października 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Rządowy projekt nowej ustawy zakłada, że budynki będzie wolno stawiać nawet w odległości 35 m od cmentarza. Taki budynek będzie musiał mieć jednak podłączenie do sieci wodociągowej. Większych ustępstw chcą samorządowcy.

Mało kto z nas zdecydowałby się, by mieszkać koło cmentarza. Ostatnio media kilkukrotnie poruszały temat kontrowersyjnego stawiania budynków mieszkalnych nieopodal miejsca pochówku zmarłych. Wkrótce jednak rozwiązanie takie może być na porządku dziennym. Wszystko to dzięki ustawie przygotowanej przez rząd.

jaroslaw kaczynski

Jarosław Kaczyński zapowiedział odejście z rządu

CZYTAJ DALEJ

Zmiana w przepisach

Obowiązujące obecnie przepisy dotyczące cmentarzy pochodzą sprzed 70 lat i wciąż nastręczają wielu problemów. Nowe regulacje mają je rozwiązywać i uporządkowywać, ale mogą z nich nie być zadowoleni obywatele.

Zgodnie z założeniami, cmentarz nie będzie mógł powstać w odległości mniejszej niż 150 m m.in. od budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej, niepodłączonych do sieci wodociągowej. Jeśli wspomniane budynki będą miały takie podłączenie, odległość ta będzie mogła być zmniejszona do 50 m.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

To jednak nie jest rewolucja, bo podobne zasady obowiązują już dzisiaj. Novum jest natomiast pomysł, by odległośc ta stanowiła 35 m, w przypadku gdy za murami cmentarza znajdzie się kolumbarium, czyli zbiorowy grobowiec.

Samorządy chcą iść dalej

Przedstawione rozwiązanie kwestionują samorządowcy. Jak twierdzą, kolumbarium nie stwarza zagrożenia sanitarnego i chcą pozwolenia na budowę już w odległości 10 m.

- Jesteśmy także za zmniejszeniem pozostałych rygorów. Obowiązujące przepisy powstały w latach 50. ubiegłego wieku, a od tego czasu wiele się zmieniło - mówi Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich i jak dodaje, samorządy czekają teraz tylko na opinię GIS.

Z kolei Piotr Jarzyński z kancelarii Jarzyński & Wspólnicy uważa, że dalsze zmniejszanie odległości jest niebezpieczne właśnie z powodów sanitarnych i negatywnego oddziaływania cmentarzy na otoczenie.

Byliśmy na grobie ojca Morawieckiego. Osłupiający widok tuż przed 1 listopada

Slajd 1 z 6

Kornel Morawiecki zmarł 30 września 2019 roku

Odwiedziliśmy grób Kornela Morawieckiego

Kornel Morawiecki to polski polityk, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego. Zmarł 30 września 2019 roku w Warszawie. Na kilkanaście dni przed dniem Wszytskich Świętych postanowiliśmy odwiedzić jego grób na warszawskich Powązkach. O mogiłę wciąż dbają najbliżsi zmarłego, ustawiając wokół niej kwiaty i znicze fot. TOMASZ GOLLA/AGENCJA SE/East News

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: money.pl

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

policja

Wiadomości

Znany miliarder Marek M. zatrzymany

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Wpadka Jarosława Kaczyńskiego. Miał źle założony zegarek

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Rekonstrukcja rządu. Beata Szydło opublikowała zdjęcie

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Polacy ocenili pracę wicepremiera. Kaczyński nie będzie zadowolony

Czytaj więcej >
Pixabay/_Alicja_

Wiadomości

Nie żyje Jan Ścigocki. Kajakarz zginął w wypadku na pasach

Czytaj więcej >
Pixabay/fernandozhiminaicela

Wiadomości

Nieoficjalne: W środę ponad 7 tys. zakażeń

Czytaj więcej >