Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Dom bliżej cmentarza? Rząd planuje zmienić przepisy
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 13.10.2021 20:15

Dom bliżej cmentarza? Rząd planuje zmienić przepisy

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Bartłomiej Cieślak

Rządowy projekt nowej ustawy zakłada, że budynki będzie wolno stawiać nawet w odległości 35 m od cmentarza. Taki budynek będzie musiał mieć jednak podłączenie do sieci wodociągowej. Większych ustępstw chcą samorządowcy.

Mało kto z nas zdecydowałby się, by mieszkać koło cmentarza. Ostatnio media kilkukrotnie poruszały temat kontrowersyjnego stawiania budynków mieszkalnych nieopodal miejsca pochówku zmarłych. Wkrótce jednak rozwiązanie takie może być na porządku dziennym. Wszystko to dzięki ustawie przygotowanej przez rząd.

Zmiana w przepisach

Obowiązujące obecnie przepisy dotyczące cmentarzy pochodzą sprzed 70 lat i wciąż nastręczają wielu problemów. Nowe regulacje mają je rozwiązywać i uporządkowywać, ale mogą z nich nie być zadowoleni obywatele.

Zgodnie z założeniami, cmentarz nie będzie mógł powstać w odległości mniejszej niż 150 m m.in. od budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej, niepodłączonych do sieci wodociągowej. Jeśli wspomniane budynki będą miały takie podłączenie, odległość ta będzie mogła być zmniejszona do 50 m.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

To jednak nie jest rewolucja, bo podobne zasady obowiązują już dzisiaj. Novum jest natomiast pomysł, by odległośc ta stanowiła 35 m, w przypadku gdy za murami cmentarza znajdzie się kolumbarium, czyli zbiorowy grobowiec.

Samorządy chcą iść dalej

Przedstawione rozwiązanie kwestionują samorządowcy. Jak twierdzą, kolumbarium nie stwarza zagrożenia sanitarnego i chcą pozwolenia na budowę już w odległości 10 m.

- Jesteśmy także za zmniejszeniem pozostałych rygorów. Obowiązujące przepisy powstały w latach 50. ubiegłego wieku, a od tego czasu wiele się zmieniło - mówi Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich i jak dodaje, samorządy czekają teraz tylko na opinię GIS.

Z kolei Piotr Jarzyński z kancelarii Jarzyński & Wspólnicy uważa, że dalsze zmniejszanie odległości jest niebezpieczne właśnie z powodów sanitarnych i negatywnego oddziaływania cmentarzy na otoczenie.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: money.pl

Tagi: