Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Była noc, nagle na niebie pojawił się zaskakujący widok. Wiemy, co to jest
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 09.06.2024 10:20

Była noc, nagle na niebie pojawił się zaskakujący widok. Wiemy, co to jest

chmury
Fot. Unsplash.com/Daoudi Aissa, Screen X.com

To nie fotomontaż – ubiegłej nocy mieszkańcy Kielc mogli zauważyć takie, nietypowe zjawisko na niebie. W sieci pojawiły się zdjęcia nisko zawieszonej chmury, posiadającej kształt klina. Następnego dnia podobny widok czekał na mieszkańców Lublina. Jak się okazuje, wszystkiemu winne są burze. 

Tajemnicze zjawisko nad Kielcami

W nocy z soboty na niedzielę (8-9 czerwca) nad Kielcami można było zaobserwować zaskakujące zjawisko. Nisko zawieszona chmura w kształcie klina pojawiła się w mediach społecznościowych, a niektórzy zastanawiali się, jak powstał ten niecodzienny widok. Zjawisko nosi nazwę chmury szelfowej lub wału szkwałowego. Jak się okazuje, jest ono powiązane z burzami.

Nieznany numer dzwoni do Polaków. Wiemy co się dzieje

Chmura w kształcie klina – czym jest?

Tajemnicze zjawisko udostępnił w mediach społecznościowych serwis metoprognoza.pl. Jak wynika z postu Sieci Obserwatorów Burz, podobny widok na niebie mogli zaobserwować w niedzielę rano mieszkańcy Lublina.

Czym jest chmura szelfowa? To nietypowa formacja, która występuje nisko na niebie i ma charakterystyczny kształt klina. Jest ona zazwyczaj powiązana z podstawą chmury macierzystej, przeważnie burzowej, ale także kłębiastej. Dochodzi do niego za sprawą oddziaływania na siebie mas powietrza o zróżnicowanej temperaturze i wilgotności. Dzieje się tak najczęściej wtedy, kiedy chłodne powietrze opada po burzy i rozprzestrzenia się po powierzchni ziemi, wypychając ciepłe i wilgotne powietrze do góry.

ZOBACZ: Świetna wiadomość dla emerytów. Od 1 czerwca obowiązują nowe limity

Czy wał szkwałowy może być niebezpieczny?

Za sprawą takiej wymiany ciepłe powietrze się ochładza, co powoduje kondensację zawartej w nim pary wodnej. To dzięki niej możemy zauważyć charakterystyczny dla chmury szelfowej kształt klina. Czy wał szkwałowy jest niebezpiecznym zjawiskiem pogodowym? Przeważnie nie, jednak warto pamiętać, że jego występowanie wiąże się często z gwałtownym wiatrem, zwanym szkwałem, oraz obfitymi opadami deszczu. Z racji, że pojawia się ona na granicy frontów atmosferycznych, po jego pojawieniu się na niebie możemy spodziewać się burzy.