Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Myjesz naczynia w trakcie burzy? Lepiej tego nie rób, eksperci ostrzegają
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 05.06.2024 10:27

Myjesz naczynia w trakcie burzy? Lepiej tego nie rób, eksperci ostrzegają

pioruny
fot. Unsplash/David Moum, Nathan Dumlao

Niespokojna pogoda w ostatnich tygodniach nęka mieszkańców niemal każdego regionu Polski potężnymi ulewami, nawałnicami i silnymi burzami, którym towarzyszą wyładowania atmosferyczne. Warto wiedzieć, jak w takim okresie powinniśmy się zachować, przebywając w domu. Wyjaśniamy, dlaczego podczas burzy nie powinniśmy brać prysznica, czy myć naczyń.

Tego nie wolno robić podczas burzy

Burze, które w ostatnich dniach przechodzą nie tylko przez Polskę, ale i całą Europę sparaliżowały wiele miejscowości. Liczne podtopienia i poważne zalania budynków, a także powalone drzewa i podwyższony stan wody w wielu rzekach w ciągu zaledwie kilkunastu godzin przyniosły w wielu regionach poważne straty. Strażacy do wczoraj do godziny 21.00 interweniowali ponad 2 tys. razy.

Burzowy i niespokojny okres w pogodzie wiąże się z realnym niebezpieczeństwem. Mieszkańcy otrzymują niemal codziennie alerty RCB o tym, aby zostać w domu i zabezpieczyć dobytek. Warto zaznaczyć, że przebywanie w mieszkaniu nie chroni nas całkowicie przed wyładowaniami elektrycznymi.

Otrzymałeś taką wiadomość? Musisz uważać, polska policja bije na alarm

Podczas burzy nie powinniśmy się kąpać, czy też myć naczyń

Podczas burzy powinniśmy dobrze zamknąć drzwi oraz okna balkonowe. Odradza się wychodzenia na zewnątrz w celu oglądania błysków i piorunów.

Jak zaznacza amerykańska agencja CDC (Centers of Disease Control and Prevention) podczas burzy nie należy również brać prysznica lub kąpać się w wannie. Nawet mycie naczyń może nas narazić na niebezpieczeństwo. Wszystko przez to, że wyładowanie atmosferyczne, które uderzy w budynek, może przemieścić się instalacją wodno-kanalizacyjną. Mimo iż takie zjawisko jest rzadkie, to wciąż realne.

ZOBACZ: Policjant w czasie kontroli zada jedno pytanie, Nie odpowiesz, zapłacisz surowy mandat

Porażenie niesie ze sobą większe prawdopodobieństwo w przypadku rur metalowych. Eksperci podkreślają, że w trakcie burzy powinniśmy unikać kontaktu z bieżącą wodą. Nie należy również dotykać betonowych ścian, ponieważ te powierzchnie również są znacznie bardziej narażone na elektryczne napięcie.

Burze przechodzą przez Polskę. O tym warto pamiętać

Jak zaznaczają eksperci z CDC wystarczy, że dotkniemy przedmiotu, który został porażony piorunem i możemy narazić się na oparzenia i zmiany skórne, a nawet urazy mózgu. W trakcie silnej burzy powinniśmy się jak najszybciej schronić, jednak pod żadnym pozorem nie należy stawać pod drzewami lub wiatami. Jeśli spędzamy czas nad jeziorem czy nad morzem, koniecznie powinniśmy opuścić jak najszybciej wodę.

ZOBACZ: Wszyscy się mylili. Jest nowa prognoza pogody na lato

Jeśli w naszym towarzystwie ktoś zostanie porażony piorunem, należy jak najszybciej wezwać pogotowie, ponieważ poszkodowana osoba powinna jak najszybciej zostać przetransportowana do szpitala. Układ nerwowy ludzkiego organizmu jest najbardziej narażony na skutki porażenia.