Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Niepokojąca prognoza pogody, żywioł nie odpuści. Burze i ulewy to nie wszystko
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 04.06.2024 11:37

Niepokojąca prognoza pogody, żywioł nie odpuści. Burze i ulewy to nie wszystko

ulewy
fot. Piotr Piwowarski, East News / IMGW

Wtorek mija pod znakiem intensywnych opadów deszczu oraz lokalnych burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje kolejne ostrzeżenia, zarówno te najniższego, jak i najwyższego stopnia. Najbliższe godziny nie przyniosą poprawy pogody. 

Ulewy nie ustają. Niepokojące prognozy

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), w ciągu najbliższych godzin będziemy nadal zmagać się z lokalnymi burzami i ulewami. 

Chociaż w kontekście trwającej ostatnio suszy to nienajgorsza wiadomość, to jednak w wielu miejscach obowiązują ostrzeżenia, przekroczone są również stany alarmowe na rzekach. 

Opady są na tyle nagłe i intensywne, że niektóre miejscowości w przeciągu zaledwie kilku minut mogą znaleźć się pod wodą. Już dziś informowaliśmy o trudnej sytuacji w Bielsku-Białej, gdzie w ciągu chwili spadło ok. 50 mm wody na metr kwadratowy, co sparaliżowało komunikację, zalało samochody pod wiaduktami i podtopiło wiele budynków. 

Waloryzacja emerytur. Tyle w czerwcu dostaną emeryci

Prognoza pogody na wtorek 4 czerwca

Niebo będzie dziś usłane gęstymi chmurami, zwłaszcza na południowym wschodzie kraju. W centrum kraju oraz na jego południu i wschodzie wystąpią przelotne opady deszczu. Na południowym wschodzie oraz na wschodzie spodziewamy się lokalnych burz oraz burz z opadami gradu. 

IMGW ostrzega, że suma opadów w tych częściach Polski wyniesie do około 50 mm, a lokalnie nawet do 60 milimetrów.

Najniższe słupki termometrów będą nad morzem i na terenach podgórskich, gdzie temperatura wyniesie od 15 do 18 stopni Celsjusza. W pozostałych częściach Polski będzie nieco cieplej, od 19 do 23 stopni Celsjusza

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, w porywach będzie jednak osiągać prędkość do 65 km/h.

Stopnie alarmowe – najwyższy w Małopolsce

Najwyższy – trzeci stopień alarmowy wydany przez IMGW obowiązuje w województwie małopolskim oraz w południowej części śląskiego. 

Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w części województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. 

Ostrzeżenia pierwszego stopnia IMGW wydało dla części województw: śląskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego oraz podlaskiego. 

 

Źródło: Interia