Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Świetna wiadomość dla emerytów. Od 1 czerwca obowiązują nowe limity
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 03.06.2024 10:03

Świetna wiadomość dla emerytów. Od 1 czerwca obowiązują nowe limity

emeryci, pieniądze
fot. Pixabay/pxby666

Już od tego miesiąca wszyscy emeryci, którzy dorabiają do swojego świadczenia dodatkowo pracując, mają powody do zadowolenia. Dzięki zwiększeniu limitu przychodów będą mogli zyskać znacznie więcej. Znamy konkretne kwoty.

Od czerwca nowe limity dla dorabiających do emerytury

Limity dorabiania do rent i emerytur zależą od danych GUS. Mowa tu konkretnie o średniej płacy krajowej. Zmieniają się one cztery razy w roku, a już od tego miesiąca będą wyższe, ponieważ wzrosło także przeciętne wynagrodzenie w Polsce. Już od 1 czerwca zmienia się limit przychodu dla pracujących rencistów i emerytów, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego. Wiele osób będzie zadowolonych, ponieważ zarobki do 5703,20 zł brutto nie wpłyną na zmniejszenie ich świadczenia. 

Co dalej z abonamentem RTV? Znamy konkretne stawki

Od czerwca nowe limity dla emerytów. Można sporo zyskać

Wszyscy, którzy dorabiają do swoich świadczeń, muszą pamiętać, że po przekroczeniu limitów ZUS zmniejszy, lub nawet zawiesi wypłacaną im kwotę. 

Zasady te dotyczą przychodów z działalności objętych obowiązkowymi ubezpieczeniami, np. umowa o pracę, zlecenia, czy też umowy o dzieło z własnym pracodawcą.

ZOBACZ: Seniorzy muszą pokazać jeden dokument. Bez niego nie dostaną 14. emerytury

Jeśli uzyskiwany przychód przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, lecz nie będzie wyższy niż 130 proc., otrzymywane świadczenie zostanie zmniejszone o konkretną kwotę, o jaką zostało przekroczone.

ZUS podał konkretne kwoty

ZUS podał konkretne kwoty odpowiadające 70 proc. i 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, stosowane przy zmniejszaniu lub zawieszaniu emerytur i rent. Od czerwca 2024 te stawki wynoszą:

  • 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za I kwartał 2024 r. wynosi 5703,20 zł;
  • 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za I kwartał 2024 r. wynosi 10 591,60 zł.

ZOBACZ: Podatek od komunijnego prezentu. Większość Polaków o nim zapomina

Od 1 czerwca 2024 roku przychody emeryta lub rencisty w I kwartale do wysokości 5703,20 zł nie zmienią wysokości otrzymywanego świadczenia. W związku z tym dorabiający będą mogli zyskać nawet o ponad 425 zł więcej.

 

Źródło: Goniec/ZUS