Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Burza zastała ich w trakcie jazdy na autostradzie. Kierowcy się nie popisali [WIDEO]
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 27.05.2024 09:43

Burza zastała ich w trakcie jazdy na autostradzie. Kierowcy się nie popisali [WIDEO]

samochody
fot. Twitter/@bandyci_drogowi

Od ponad tygodnia przez Polskę przechodzą bardzo silne burze, którym towarzyszą niezwykle intensywne opady deszczu, lokalnie również gradu. W sieci pojawiło się nagranie, rejestrujące zachowanie kierowców, których burza zastała na autostradzie. Jak się okazuje, wielu z nas wciąż nie wie, jak zachować się w takiej sytuacji.

Burza spotkała ich na autostradzie. To zrobili kierowcy

Mijające dni przyniosły za sobą bardzo niespokojną pogodę. Niemal wszystkie regiony Polski dotknięte są ostrzeżeniami wydawanymi przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Alerty dotyczą bardzo silnych burz, którym towarzyszą ulewy, wichury, a nawet opady gradu. Również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, jak się w takiej sytuacji zachować. Wciąż jednak zachowanie niektórych zaskakuje. W internecie pojawił się film nagrany podczas wielkiej ulewy i burzy, która przeszła nad odcinkiem autostrady. Zachowanie kierowców zaskakuje.

Tragedia na Mazurach. Dziadkowie płynęli z wnukiem, 67-latek zginął rażony prądem

Burza na autostradzie. Takie zachowanie kierowców to błąd

Nagranie pojawiło się w mediach społecznościowych na profilu Bandyci Drogowi. Widać na nim, jak ryzykownie zachowują się kierowcy, którzy podczas burzy i intensywnej ulewy postanowili zatrzymać się na poboczu drogi pod wiaduktem, włączając światła awaryjne. Takie zachowanie to błąd.

ZOBACZ: Karetka pędziła do szpitala, w środku był pacjent. Nagle pojawił się ogień

Trzeba pamiętać, że przy silnej ulewie kierowcy mają znacznie ograniczoną widoczność, co bardzo łatwo przyczynić się może do karambolu, zwłaszcza na trasie szybkiego ruchu. Gdy burza zastanie nas na autostradzie, nie powinniśmy w żadnym wypadku zatrzymywać się na poboczu. 

Najlepszym rozwiązaniem będzie dojazd do najbliższej stacji benzynowej, gdzie możemy przeczekać ulewę. Jeśli nie jest to możliwe, dostosujmy prędkość do panujących warunków i zwiększmy dystans między pojazdami, dodatkowo zachowując wzmożoną czujność.

Tego nie wolno robić w trakcie burzy

W trakcie burzy należy pamiętać, aby nie zatrzymywać się w pobliżu drzew lub metalowych konstrukcji, które są bardziej podatne na wyładowania atmosferyczne. Dodatkowo śmiertelne zagrożenie stanowią także powyrywane przez wichury konary i gałęzie. Nawałnice możemy przeczekać w samochodzie, ponieważ karoseria pojazdu powinna odizolować nas od wyładowań.