Goniec.pl
Władimir Putin zostanie odsunięty od władzy przez swoich ludzi?

kremlin.ru

Brytyjski analityk sygnalizuje zgrzyty na Kremlu. Putina władzy pozbawią jego ludzie?

5 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Samodzielna rezygnacja albo śmierć: takie scenariusze mogą stać przed Władimirem Putinem. Prezydent Rosji może już niedługo zostać zmuszony do dokonania tego wyboru przez własnych ludzi. Brytyjski analityk odkrywa karty zakulisowych rozgrywek na Kremlu.

- Rosyjska służba bezpieczeństwa uważa, że ​​Putin musi zostać usunięty, bo "zmiękł w stosunku do Ukrainy" - powiedział dr Robert Thornton o sytuacji w Moskwie. Scenariusze, jakie powoli stają przed Władimirem Putinem nie są dla niego korzystne. Jego ludzie zaczynają mieć dość?

Joe Biden zatwierdził kolejną pomoc dla Ukrainy, wcześniej rozmawiał z Wołodomyrem Zełenskim

Prezydent USA ewakuowany z domu. "Podjęto środki ostrożności"

CZYTAJ DALEJ

Irytacja wśród ludzi Władimira Putina nieustannie rośnie i zdaniem eksperta powoli zbliża się do poziomu, gdzie prezydent Rosji otrzyma od podległych mu służb tylko dwie formy rozwiązania powstałego na Kremlu impasu.

Żadna z propozycji leżących na stole nie jest dla obecnej głowy państwa obiecująca. Służby mogą mieć już pomysł, jak wytłumaczyć nagłe zniknięcie Władimira Putina. Dr Thornton rzucił nowe światło na to, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami w moskiewskich korytarzach.

Władimir Putin naraził się swoim ludziom, może zniknąć

Niezadowolenie z efektów wojny w Ukrainie i - w opinii części najważniejszych wojskowych w państwie - zbyt pobłażliwe podejście do kwestii "specjalnej operacji wojskowej" Władimira Putina, sprawiają, iż w najbliższym otoczeniu prezydenta Rosji narasta irytacja.

Dr Robert Thornton, ekspert studiów nad konfliktami i bezpieczeństwem w King's College London, ocenił w rozmowie z dziennikiem "The Sun", ocenił, że rosyjscy generałowie coraz głośniej akcentują, iż to czas by Władimir Putin odszedł.

- Władimir Putin ryzykuje, że zostanie potajemnie zabity przez własnych ludzi, a jego śmierć zostanie wytłumaczona "złym stanem zdrowia" - powiedział w wywiadzie brytyjski ekspert.

Piotr Kraśko zadrwił z Jarosława Kaczyńskiego i TVP używając cytatu prezesa PiS z konwencji

Piotr Kraśko czekał do ostatniej minuty "Faktów". Bezlitośnie zakpił z Jarosława Kaczyńskiego

CZYTAJ DALEJ

Zniknięcie Władimira Putina może przynieść ze sobą również jeszcze jeden nieoczywisty skutek. Ekspert ocenia, iż osoby oczekujące przewrotu na Kremlu w roli głowy państwa postawić mogą kogoś, kto przyniesie w kwestii "specjalnej operacji wojskowej" katastrofalne skutki.

- Może zostać zastąpiony przez kogoś bardziej radykalnego wobec wojny - stwierdził dr Thornton. Wskazał jednocześnie, że w gronie tym znajdują się gen. Walery Gierasimow oraz Aleksander Bortnikow kierujący FSB.

Mają już gotowy plan na nagłe zniknięcie prezydenta?

Zdaniem dra Thornton niezadowoleni ludzie Władimira Putina do jego usunięcia mieliby zaangażować jedną z jednostek wywiadu wojskowego. To ta sama formacja, która wykorzystywana jest przez prezydenta Rosji do podawania trucizn kolejnym przeciwnikom.

Analityk z Wielkiej Brytanii wskazuje jednak, że zanim sprawy przybiorą tak drastyczny obrót, Władimir Putin może otrzymać od swoich współpracowników dwie opcje do wyboru: śmierć albo dobrowolna i samodzielna rezygnacja z fotela prezydenta Rosji.

Znające się na temacie "znikania" ludzi rosyjskie służby mogą już planować wytłumaczenie milionom obywateli rozwój wypadków w przypadku dalszych losów Putina.

- Telewizja podałaby nagle, że prezydent nie czuje się dobrze. Rosjanie usłyszeliby, że "dostał ataku serca z powodu stresu spowodowanego specjalną operacją wojskową", a potem, że jest już nowy przywódca - dodał Dr Robert Thornton.

Tak zmieniała się twarz Władimira Putina

Kreml powinien usunąć te zdjęcia? Jednoznaczny dowód ws. Putina, eksperci nie mają wątpliwości

Ostatnie tygodnie przyniosły ze sobą diametralną zmianę w wyglądzie Władimira Putina. Prześledziliśmy ten proces. Prezydent Rosji już niemal nie przypomina siebie, a Kreml stara się publikować tylko korzystne dla przywódcy zdjęcia.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Śmiertelny wypadek z udziałem motocyklisty na S8. Uderzył w bariery ochronne, lądował śmigłowiec LPR

  • Władimir Putin podpisał specjalny dekret. Wielka czystka w rosyjskiej armii

  • Boże Ciało 2022: czy Boże Ciało to dzień wolny od pracy?

Źródło: the sun, wp.pl

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

kremlin.ru Jakub Szymczuk/KPRM

Wiadomości

"Równie dobrze Putin może ogłosić aneksję Księżyca czy Marsa". Ostre reakcje na decyzję dyktatora

Czytaj więcej >
Karkonoski Park Narodowy/Facebook

Wiadomości

Mamy dopiero wrzesień, a w Polsce już szalała śnieżyca. Mamy nagranie

Czytaj więcej >
Kreml zapowiedział specjalną ceremonię, Władimir Putin podpisze tam ważny dekret

Wiadomości

Władimir Putin anektował kolejne regiony Ukrainy. Zebrani skandowali "Rossija!"

Czytaj więcej >
Flickr/ facebook.com/DorotaOstrowskaFoto/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Skandal na cmentarzu. Poszedł na cmentarz i nie znalazł grobu bliskich, ksiądz sprzedał miejsce

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk rezygnuje ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Wiadomości

Michał Dworczyk zrezygnował ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Czytaj więcej >
Flickr/European Parliament

Wiadomości

Donald Tusk staje w obronie przedsiębiorców i uderza w PiS. "Użyjemy wszystkich dostępnych środków"

Czytaj więcej >