Niektóre kobiety mogą liczyć na wyższą emeryturę. Konieczne jest jednak złożenie wniosku
Dobra wiadomość dla emerytek, które ukończyły 65. rok życia i były członkiniami Otwartych Funduszy Emerytalnych. Tym seniorkom, jak przypomina redakcja "Super Expressu", Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyliczy wysokość świadczenia dwukrotnie. Aby tak się jednak stało, muszą one złożyć odpowiedni wniosek. Warto się na to zdecydować, gdyż świadczenie może zostać zauważalnie zwiększone.
Fatalna sytuacja finansowa polskich emerytów
Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że życie polskiego emeryta do najłatwiejszych nie należy. Co prawda, rząd stara się pozyskać sympatię seniorów, dając im m.in. 13. i 14. emeryturę czy zapewniając pokaźną waloryzację świadczeń, jednakże w obliczu rekordowo wysokiej inflacji środki znikają w zawrotnym tempie, a o oszczędnościach nie ma mowy.
Będąc w tak poważnej sytuacji, każdy grosz jest więc na wagę złota, dlatego też warto szukać sposobów na to, aby zwiększyć nieco domowy budżet. Jednym z nich jest przywilej dla kobiet, które były członkiniami OFE i ukończyły 65 lat.
Wyższe emerytury dla niektórych kobiet
Jak przypomina "Super Express", obecna granica wieku emerytalnego dla kobiet wynosi 60 lat. Dla tych kobiet, które zdecydowały się skorzystać z cofnięcia przez Zjednoczoną Prawicę reformy rządów PO-PSL, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza świadczenie poprzez podzielenie zebranych składek przez przewidywaną dalszą długość życia.
- Okazuje się jednak, że w przypadku niektórych kobiet to przeliczenie składek może nastąpić ponownie po ukończeniu przez nie 65. roku życia. Dotyczy to kobiet, które mają konta w OFE (Otwarte Fundusze Emerytalne). Te panie przez pięć pierwszych lat emerytury pobierają "okresową emeryturę kapitałową". Później to się zmienia - czytamy.
Idąc dalej tym tropem, seniorki, które przeszły na emeryturę przed 1 października 2017 roku, są urodzone po 1 kwietnia 1957 roku - maksymalnie do 30 września 1957 roku i korzystały z OFE, muszą złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Wówczas może się okazać, że ich świadczenie będzie wyższe.
Przypomnijmy, że emerytury co rok, wraz z początkiem marca, podlegają wspomnianej waloryzacji. Rząd wyliczył wstępnie jej wysokość na 13,8 proc., ale zdaniem ekonomistów, może ona wynieść ostatecznie ponad 15 proc. Wszystko zależy od inflacji w gospodarstwach emeryckich z 2022 roku (podwyżki cen towarów, które kupują emeryci) oraz realnego wzrostu płac.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Lublin: Trzy osoby zginęły w zderzeniu Audi z latarnią. 16-latek nadal walczy o życie
Ksiądz przyszedł po kolędzie, jego wizyty nigdy nie zapomni. "Wyciągnął dłoń i powiedział: 'Całuj!'"
"Fakty" TVN. Anita Werner odczytała na końcu specjalne oświadczenie. "Widzowie mają prawo wiedzieć"
Źródło: SE